Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny


bogdan_bc

Postări Recomandate

Vreau sa lamuresc diferentele dintre cele doua dimensiuni.

La un SL de 4 si un BL de 3 am inteles ca 195/80/15 incap fara alte modificari la masina.

 

Cine ne poate impartasi cateva pareri despre simex 215/75/15 pe jimny. Ce modificari implica? A avut cineva curiozitatea sa cantareasca un simex de 215/75/15 ?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

195/80R15 ne-resapate incap si pe modelul <2005, stock, fara lift.

 

Pentru 215/75R15 iti recomand calduros sa iti iei ne-resapate, alea resapate vor fi semnficativ mai mari in diametru (si in greutate). Daca te opresti la dimensiunea asta iti vor trebui si niste jante ceva mai late (6" sau 7"), ca altfel o sa dejantezi destul de usor. In dinamica, apreciez ca masina va fi mai greu de controlat pe asfalt cu denivelari spre exemplu (centura Buc) si va trebui sa ai in vedere ca o sa fie mai greu la frinare.

 

Ca sa iti faci idee, eu am Maxxis Trepador 205/70R15 (dimensiune stock) neresapte si sint semnificativ mai grele decit anvelopele de iarna de aceeasi dimensiune. Diferenta se simte chiar si la frinare, desi pe fata am performance disks + pads.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Pentru 215/75R15.... Daca te opresti la dimensiunea asta iti vor trebui si niste jante ceva mai late (6" sau 7"), ca altfel o sa dejantezi destul de usor

 

Fara suparare, dar aud mereu chestia asta.... si ma intreb de ce? E stiut ca se pun 205,215,225 (eu am avut chiar 31") pe jante inguste (cele de 5.5J in cazul de fata) tomai pentru a NU DEJANTA. De unde pana unde ideea ca dejantezi mai usor cu o anvelopa putin mai lata pe o janta mai ingusta?... imi cer scuze dar chiar nu inteleg. Dupa mine si nu numai este total invers. Si aici lasam deoparte calculatoarele online, care si ele, unele se bat cap in cap cateodata si oricum nu au 100% aplicare in offroad.

 

Nu este o polemica... doar ca nu inteleg, sincer.

 

Ontopic: @bogdan_bc ai mai deschis subiectul asta si in alt topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Eu am avut pe Jimny 215/75 R15 (profil Simex), pe jantele originale din tabla (5.5 J) si nu am dejantat nici macar o singura data, chiar daca am mers si sub 1 atm presiune in anvelope..., asta in conditii de offroad mediu spre extrem.

  • Like 1
:club: :j [fulgu]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Eu am avut pe Jimny 215/75 R15 (profil Simex), pe jantele originale din tabla (5.5 J) si nu am dejantat nici macar o singura data, chiar daca am mers si sub 1 atm presiune in anvelope..., asta in conditii de offroad mediu spre extrem.

 

Si cat e inaltata masina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Si cat e inaltata masina ?

 

5 cm s.l. si 5 cm b.l. Dar la ce ne foloseste sa stim asta; in ce problema ne-ar interesa inaltarea masinii?! Eu vorbeam despre posibilitatea montarii si exploatarii unei anvelope de 215/75 R15 pe janta de 5.5 J. Daca ne-am fi referit la montarea unor anvelope de 215/75 R15 pe Jimny, atunci dimensiunea jantelor (ca si latime) ar fi fost mai putin importanta, prioritar ar fi fost spatiul necesar incadrarii acelei dimensiuni, deci, inaltarea masinii si alte artificii ("coafarea" aripilor, barelor fata/spate, etc.)

:club: :j [fulgu]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Fara suparare, dar aud mereu chestia asta.... si ma intreb de ce? E stiut ca se pun 205,215,225 (eu am avut chiar 31") pe jante inguste (cele de 5.5J in cazul de fata) tomai pentru a NU DEJANTA.

 

Recunosc ca nu am facut personal experimentul asta, dar exista niste tabele unde e trecuta latimea minima si maxima in functie la latimea jantei.

Daca voua in teren va era mai bine cu jantele stock (5.5") si anvelope mai late (peste 205), atunci asa e :h5

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Eu am 215/75/15 de la Fedima si am avut surpriza sa aiba acelasi diametru ca 195/80/15 de la Insa Turbo, asa ca dimensiunile difera destul de mult de la producator la producator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Totusi e cineva care are copie simex de la insa turbo 195/80r15 pe jimny prima generatie fara SL sau BL? Trebuie taiat mult din ea? Cu un SL de 5cm ar intra sigur? Dimensiunea asta195/80r15 este cam tot ce am putut scoate de la inginerul RAR in materie de omologare si asta pentru ca masina avenit cu tipul asta de anvelope trecute in cartea de Germania si as vrea sa fiu "legal" ca folosesc masina mult si pe strada.

A doua nelamurire: Duce jimny-ul standard gumele astea copie simex ca pana acum cu AT-uri am intalnit pante foarte abrupte pe care le-am urcat pe reductor doar cu treapta 1 ca pe treapta a 2-a nu avea forta. Nu stiu daca asa fac toate ca n-am mai mers cu alte jimny-uri dar mi se pare foarte mare diferenta intre treapta 1 si 2 si ma gandesc sa nu am probleme cu niste gume mai grele si mai agresive cu profil simex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Totusi e cineva care are copie simex de la insa turbo 195/80r15 pe jimny prima generatie fara SL sau BL?

 

fara SL sau BL sigur nu incape. am probat eu.

cu SL de 4cm frecau in overfendere.

 

rockshox are Jimny JB33 cu 195/80R15 InsaTurbo SpecialTrack.

intreaba-l pe el ce a facut sa incapa.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Totusi e cineva care are copie simex de la insa turbo 195/80r15 pe jimny prima generatie fara SL sau BL? Trebuie taiat mult din ea? Cu un SL de 5cm ar intra sigur? Dimensiunea asta195/80r15 este cam tot ce am putut scoate de la inginerul RAR in materie de omologare si asta pentru ca masina avenit cu tipul asta de anvelope trecute in cartea de Germania si as vrea sa fiu "legal" ca folosesc masina mult si pe strada.

A doua nelamurire: Duce jimny-ul standard gumele astea copie simex ca pana acum cu AT-uri am intalnit pante foarte abrupte pe care le-am urcat pe reductor doar cu treapta 1 ca pe treapta a 2-a nu avea forta. Nu stiu daca asa fac toate ca n-am mai mers cu alte jimny-uri dar mi se pare foarte mare diferenta intre treapta 1 si 2 si ma gandesc sa nu am probleme cu niste gume mai grele si mai agresive cu profil simex.

 

Si la mine a venit din Belgia cu marimea anvelopelor scrise in carte. Acum in certificatul de inmatriculare si in carte nu scrie nimic la dimensiune anvelope.E linie.

Editat de bogdan_bc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Totusi e cineva care are copie simex de la insa turbo 195/80r15 pe jimny prima generatie fara SL sau BL?

Nicio sansa!

 

Trebuie taiat mult din ea? Cu un SL de 5cm ar intra sigur?

Intra sigur. Am probat pe strada si nu freaca niciunde. In teren nu ma pronunt, insa din ce am vazut ar fi cam la limita... posibil sa atinga putin si sa necesite putin taiat din colturile pragurilor fata. Dar nu-i mare lucru.

 

Daca vrei si flanse distantiere sau jante cu ET negativ atunci necesita flex si la plastic si la tabla.

 

Dimensiunea asta195/80r15 este cam tot ce am putut scoate de la inginerul RAR in materie de omologare si asta pentru ca masina avenit cu tipul asta de anvelope trecute in cartea de Germania si as vrea sa fiu "legal" ca folosesc masina mult si pe strada.

Ciudat... deci de aici sa-nteleg ca povestea cu "precedentul creat" e POVESTE... Eu am reusit sa trec in carte 235/75 R15 (in carte venind cu 205/70 R15).... deci se pare ca nu se tine cont ca cineva, undeva mai are omologari deiferite... baza de date comuna o PxxA!

 

A doua nelamurire: Duce jimny-ul standard gumele astea copie simex ca pana acum cu AT-uri am intalnit pante foarte abrupte pe care le-am urcat pe reductor doar cu treapta 1 ca pe treapta a 2-a nu avea forta. Nu stiu daca asa fac toate ca n-am mai mers cu alte jimny-uri dar mi se pare foarte mare diferenta intre treapta 1 si 2 si ma gandesc sa nu am probleme cu niste gume mai grele si mai agresive cu profil simex.

Jimny cu rapoarte stock urca orice panta mai pronuntata DOAR cu treapta intaia, dar nu maraie la turatii nesimtite :wink:... te vei invata cu diferenta de putere si cu apasatul mai tare pe acceleratie. Chiar si pe sosea, in urcare/serpentine vei vedea ca trebuie sa-i dai gaz ca lumea si sa retrogradezi... chiar si la a 2-a, 1-a cateodata

Toate-s la fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Nicio sansa!

 

 

Intra sigur. Am probat pe strada si nu freaca niciunde. In teren nu ma pronunt, insa din ce am vazut ar fi cam la limita... posibil sa atinga putin si sa necesite putin taiat din colturile pragurilor fata. Dar nu-i mare lucru.

 

Daca vrei si flanse distantiere sau jante cu ET negativ atunci necesita flex si la plastic si la tabla.

 

 

Ciudat... deci de aici sa-nteleg ca povestea cu "precedentul creat" e POVESTE... Eu am reusit sa trec in carte 235/75 R15 (in carte venind cu 205/70 R15).... deci se pare ca nu se tine cont ca cineva, undeva mai are omologari deiferite... baza de date comuna o PxxA!

 

 

Jimny cu rapoarte stock urca orice panta mai pronuntata DOAR cu treapta intaia, dar nu maraie la turatii nesimtite :wink:... te vei invata cu diferenta de putere si cu apasatul mai tare pe acceleratie. Chiar si pe sosea, in urcare/serpentine vei vedea ca trebuie sa-i dai gaz ca lumea si sa retrogradezi... chiar si la a 2-a, 1-a cateodata

Toate-s la fel!

 

Huh! M-am linistit! Cu turele mari nu am probleme ca sunt obisnuit de la motociclete (mai am un suzuki cu 12000rpm) dar daca asa e normal si "asa face toate" n-am stres de ture inalte, ba dimpotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

asa arata jimny meu cu SL 4cm si BL 3cm cu anvelope insa turbo profil simex 195.80.15 merge super bine dar la flexari mai mari atinge pe fata in overfende in partea de jos catre usa.

107860735_IMG_59371600x1200.JPG.b2fd9cee0a03caee37d0ba6b807e5175.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 


195/80R15 ne-resapate incap si pe modelul <2005, stock, fara lift.

 

Pentru 215/75R15 iti recomand calduros sa iti iei ne-resapate, alea resapate vor fi semnficativ mai mari in diametru (si in greutate). Daca te opresti la dimensiunea asta iti vor trebui si niste jante ceva mai late (6" sau 7"), ca altfel o sa dejantezi destul de usor. In dinamica, apreciez ca masina va fi mai greu de controlat pe asfalt cu denivelari spre exemplu (centura Buc) si va trebui sa ai in vedere ca o sa fie mai greu la frinare.

 

Ca sa iti faci idee, eu am Maxxis Trepador 205/70R15 (dimensiune stock) neresapte si sint semnificativ mai grele decit anvelopele de iarna de aceeasi dimensiune. Diferenta se simte chiar si la frinare, desi pe fata am performance disks + pads.

 

Esti multumit de Maxxis Trepador? Cum se comporta in noroi? Cum s-au exhilibrat?

Ma bate tare gandul sa imi iau unele 235/75/15.

Multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Foarte multumit, mai putin de pret ;) Eu am dimensiunea stock: 205/70R15, dar vezi ca sint semnficativ mai grele decit o anvelopa normala, pentru ca sint intarite pe flancuri, au tot 6 straturi in loc de 2.

Pe noroi atit cit le-am testat eu, s-au comportat foarte bine, am facut si urcari doar cu puntea spate si apoi am coborit in treapta I-a pe reductor ca era prea mare si nu vroiam sa omor frinele. Pe asfalt sint decente, dar semnficativ mai bine ca un Simex. In teren sint mai slabe ca un Simex, dar tine cont ca la mine Jimny e masina de excursii, nu de bagat in groapa de noroi ca sa am de unde sa ies.

De echilibrat s-au echilibrat foarte bine, una dintre ele nu a cerut nici un gram de plumb, pentru restul sub 100 de grame per roata in orice caz.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 


Eu am Feroza.

Scuze ca am poluat topicul vostru. Am fost curios de anvelopele Maxxis.

Dakar sunt super in teren.

Sunt ok pe drum, am mers cu 120km/hr inainte sa-i fac BL.

S-au echilibrat bine sub 100gr, nu bat.

Consumul a crescut cu 2lt, dar cu orice MT creste.

A2a oara nu as m merge pe resapate, nu se justifica diferenta de bani prea mica fata de un MT nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Fara suparare, dar aud mereu chestia asta.... si ma intreb de ce? E stiut ca se pun 205,215,225 (eu am avut chiar 31") pe jante inguste (cele de 5.5J in cazul de fata) tomai pentru a NU DEJANTA. De unde pana unde ideea ca dejantezi mai usor cu o anvelopa putin mai lata pe o janta mai ingusta?... imi cer scuze dar chiar nu inteleg. Dupa mine si nu numai este total invers. Si aici lasam deoparte calculatoarele online, care si ele, unele se bat cap in cap cateodata si oricum nu au 100% aplicare in offroad.

 

Nu este o polemica... doar ca nu inteleg, sincer.

 

Ontopic: @bogdan_bc ai mai deschis subiectul asta si in alt topic

 

In catalogul Michelin la capitolul 4x4 pentru dimensiunea anvelopei 215/75R15 la janta prevede minim 5,5" - maxim 7", recomandat 6"

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

In catalogul Michelin la capitolul 4x4 pentru dimensiunea anvelopei 215/75R15 la janta prevede minim 5,5" - maxim 7", recomandat 6"

 

Acolo faceam referire la faptul ca lumea greseste (si nu inteleg logica) cand afirma urmatoarele:

Pentru 215/75R15 .... Daca te opresti la dimensiunea asta iti vor trebui si niste jante ceva mai late (6" sau 7"), ca altfel o sa dejantezi destul de usor.

 

Exact cum am spus... catalog, calculator, recomandari... nu zic nu, dar s-a dat "Michelin" asta pe drumurile noastre de taf, cu presiune 0.8, prin gheata, bolovani... a lovit "el" peretele lateral al anvelopei de un mal pe urcare in timp ce ii dadea span si mai facea si stg/dr din volan ca sa nu piarda aderenta? Despre asta vorbeam eu... padurea bate catalogol.

 

Este doar parerea mea in urma folosirii mai multor dimensiuni de jante/anvelope: janta lata+cauciuc ingust (sau prea dezumflat)=dejantare - NU invers. Repet... este ceea ce am simtit eu, in teren, cu masina mea.

 

Eu cam asa vad problema. Pe strada, da, se schimba situatia.

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope simex 215.75.15 versus 195.80.15 pe jimny

 

Acolo faceam referire la faptul ca lumea greseste (si nu inteleg logica) cand afirma urmatoarele:

 

 

Exact cum am spus... catalog, calculator, recomandari... nu zic nu, dar s-a dat "Michelin" asta pe drumurile noastre de taf, cu presiune 0.8, prin gheata, bolovani... a lovit "el" peretele lateral al anvelopei de un mal pe urcare in timp ce ii dadea span si mai facea si stg/dr din volan ca sa nu piarda aderenta? Despre asta vorbeam eu... padurea bate catalogol.

 

Este doar parerea mea in urma folosirii mai multor dimensiuni de jante/anvelope: janta lata+cauciuc ingust (sau prea dezumflat)=dejantare - NU invers. Repet... este ceea ce am simtit eu, in teren, cu masina mea.

 

Eu cam asa vad problema. Pe strada, da, se schimba situatia.

 

 

Asa stiu si eu: anvelopa dejanteaza mai greu pe janta mai ingusta (dar ingustimea sa fie in intervalul prevazut). 215/75R15 va dejanta mai greu pe janta originala de 5,5" decat daca aceeasi anvelopa ai pune-o pe janta de 7" (pastrandu-ne in limitele de ingustime pentru 215/75R15 care este minim 5,5" - maxim 7").

In teren e cu totul altceva pentru ca mai sunt si alti factori care pot contrazice teoria simpla de mai sus.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare