Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

pierd motorina pe la pompa de la motor


beka

Postări Recomandate

Salut. Am observat de dimineata ca imi picura motorina pe sub motor. La o inspectie mai atenta am vazut ca este o scurgere pe la pompa de motorina cred, situata in zona spate spre parbriz, sus, a motorului. . Am atasat o schita cu sistemul de alimentare iar scurgerea e undeva in zona nr 13 (nu a componentei numerotate cu 13) din schita stanga sus. Ma poate ajuta cineva cu o idee, ce piesa sa comand, o garnitura sau trebuie sa schimb tot ansamblul?

Respecte!

hc_363_3277_20141106095244.jpg.e5d885a1acc7a575f858bd22a594c062.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pierd motorina pe la pompa de la motor

 

Salut, abia acum am observat postarea, e vorba de FPR(fuel pressure regulator=regulator presiune), exista kit de reparatie la el dat in 50% din cazuri am citit ca incepe sa curga din nou dupa scurt timp, altii sunt multumiti, cred ca e vorba de cum lucreaza fiecare cand repara, varianta sigura si simpla e schimbarea cu piesa ORIGINALA ceea ce e scump, din schema aia stii codul, daca vrei sa incerci repararea comanda asta http://www.ebay.co.uk/itm/LAND-ROVER-DISCOVERY-2-DEFENDER-TD5-FUEL-PRESSURE-REGULATOR-REBUILD-KIT-/170865386720 , din alea doua garninturi metalice doar una se potriveste depinde de model, cand dai jos regulatorul sub o-ringul de sub el este un filtru fin(nr 5), scoate'l si curata'l bine cu diluant sau ceva

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pierd motorina pe la pompa de la motor

 

O sa incerc reparatia, dar nu am gasit sa comand numai garnitura aia metalica care e 25 de ron , trebuie sa mai caut sa iau kitul complet. Sper sa ma tina lucrarea. Tot ansamblul e in jur de 1100 lei. Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: pierd motorina pe la pompa de la motor

 

Poti sa cumperi doar regulatorul, nu tot ansamblul. Include si garnitura de metal, in functie de tipul motorului 10P sau 15P.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/FUEL-PRESSURE-REGULATOR-GASKET-4-BAR-LAND-ROVER-DISCOVERY-II-2-Td5-DEFENDER-/281250944983?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item417bdcd7d7

Land Defender 90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: pierd motorina pe la pompa de la motor

 

Ți -am urmat sfatul si am cumparat de pe e bay kitul de reparație, mecanicul a facut reparatia de o saptamana si pana acum nu am avut probleme. Multumesc de ajutor!

Am avut si o scurgere de antigel pe la un oring de la termostat. Zice mecanicul ca din cauza antigelului prea concentrat care a afectat garniturile. L-am schimbat si nu mai curge. Ar trebui sa mai diluez soluția? L-am bagat 50/50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pierd motorina pe la pompa de la motor

 

50/50 OAT e recomandat... nu dilua compoztia asta ci repara scurgerea, cu compozitie diluata o sa ai probleme mult mai grave in timp

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare