Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)


Yonutz

Postări Recomandate

Ptr ca am in cap ceva la vara ... daca vom fi sanatosi m-ar interesa subiectul asta.

 

Adica niste loggere GPS care sa nu piarda semnalul in padure.

Dar nu sa le cumpar ptr ca am vazut ca sunt destul de scumpe ci doar sa le inchiriez.

Am vazut cateva jucarii pe la niste firme care se ocupa cu asa ceva.

 

Orice informatie, sfat sau critica sunt binevenite.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Salut

 

banuiesc ca ce ai vazut la firme care se ocupa cu asa ceva sunt din acelea pentru urmarit flota auto -> alea nu merg in padure.

in padurea deasa semnalul cel mai bun il au aparatele dedicate acestui scop ( seria noua de garmin etrex de exemplu ), de asemenea conteaza foarte mult daca il tii in buzunarul de la pantaloni cand conduci sau il fixezi undeva cu vedere libera la cer (a se citi pe capota).

 

te avertizez ca ceea ce vrei tu necesita intr-adevar bani, daca vrei ceva de calitate.

 

bafta!

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

daca vreti sa faceti "broadcast" live cu traseul vostru, adica sa transmiteti in timp real pozitia voastra, atunci e cum zicie colegul @gigipunga: urmarire flota scrie pe voi.

 

Dar aveti 2 probleme:

 

1) semnalul GPS e o problema...cea mai mica...

 

2) semnal GSM/GPRS/3G/4G credeti ca gasiti usor pe undeva printre munti in Pizdeia? ... daca vreti acoperire 100% va trebuie transfer de date prin satelit... scumpa distractie.

 

bafta!

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Aproximativ 100 de Euro bucata, antena externa pt GSM, antena externa pentru GPS, baterie pt 30 de zile, inregistreaza tot traseul, daca pierde semnal la telefon, cand isi revine trimite din urma ce-a fost, server custom de ascultare si salvare in baza de date, harta live, export gpx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Baga stef detalii ...si pe mine m-ar interesa o varianta de inchiriere sau asociere in producerea unei chestii foarte misto.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Aproximativ 100 de Euro bucata, antena externa pt GSM, antena externa pentru GPS, baterie pt 30 de zile, inregistreaza tot traseul, daca pierde semnal la telefon, cand isi revine trimite din urma ce-a fost, server custom de ascultare si salvare in baza de date, harta live, export gpx.

 

Uau ! Ma intereseaza asa ceva si as dorii mai multe detalii.

 

Eu ma gandeam la o asemenea solutie improvizata dintr-un telefon mobil cu sistem de operare cat mai stabil (Windows 7, android-ul si IOS-ul m-au dezamagit), antena gps si antena satelit (telefonul urma sa fie crosetat pt. a face conectica cu antenele) abonament mobil date 3g _ bateriie si convertoare 12v -5v etc, asta separat de navigatia de asfalt pentru care folosesc un Parrot Asteroid Smart incorporat in bord. Unul dintre scopurile mele este si o a avea o masura suplimentara in caz de furt. Deci tot ansamblu ar trebui sa nu fie la vedere sau cat mai bine disimulat.

Editat de The supplier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Uau ! Ma intereseaza asa ceva si as dorii mai multe detalii.

 

Eu ma gandeam la o asemenea solutie improvizata dintr-un telefon mobil cu sistem de operare cat mai stabil (Windows 7, android-ul si IOS-ul m-au dezamagit), antena gps si antena satelit (telefonul urma sa fie crosetat pt. a face conectica cu antenele) abonament mobil date 3g _ bateriie si convertoare 12v -5v etc, asta separat de navigatia de asfalt pentru care folosesc un Parrot Asteroid Smart incorporat in bord. Unul dintre scopurile mele este si o a avea o masura suplimentara in caz de furt. Deci tot ansamblu ar trebui sa nu fie la vedere sau cat mai bine disimulat.

 

exista ceva de genul gata facut, nu mia trebuie sa-ti bati capul... de exemplu: http://www.localizaregratis.ro/preturi.php

 

mai sunt si altii...vezi si preturi... iti poate bloca motorul, ai solutie de vizualizare online, rapoarte, etc...

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Baga stef detalii ...si pe mine m-ar interesa o varianta de inchiriere sau asociere in producerea unei chestii foarte misto.

 

ai văzut astea?

 

pentru mine a funcționat o variantă mai ieftină = activarea funcției FIND FRIENDS de pe iPhone

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Pentru o plimbare prin padure in care vrei sa ramai online exista garmin 64s plus smarthphone. Instalezi un soft GarminConnect pe telefon si e in permanenta legatura cu gps-ul prin bluetooth transmitand in functie de setari chiar si pe facebook pe unde umbli. Cand nu ai semnal gsm memoreaza si cand intri in semnal transmite restul. Oricum depinzi de semnal gsm ....pentru balize gps nu cred ca exista pentru comert cu amanuntul ci trebuie inchiriate.

  • Like 1

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Balize GPS si soft ptr localizare/urmarire (in padure)

 

Nu mai este nevoie. Proiectul asta a fost trecut pe linie moarta din lipsa de timp.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare