Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare scaune stock Vitara


harkonnen

Postări Recomandate

Salut!

 

Precum inauntru e bare metal (am scos tot sa o curat) ma bate gandul sa ii desfiintez scaunele si banchetele si sa:

 

 

Intrebari acum...

  1. Cum montez scaunele racing, din moment ce la Vitara, sinele sunt decalate (cea din interior e mai sus montata pe un suport de caroserie de pe consola centrala). Trebuie sa fiu atent la ceva cand cumpar scaunele pentru o adaptare mai usoara? Exista kituri de adaptare? Banuiesc ca sa mai facut, un lick catre un topic? Eu nu am gasit :(
  2. Daca desfiintez scaunele spate si centurile aferente (nu le arunc, le pun sub prelata in garaj) masina mai primeste ITP? Sau trebuie sa le montez de fiecare data cand o duc?
  3. Am aruncat tot ce era in interior. Putea a motorina si a c*r de caine. In spate o sa ii fac cutia deci nu prea conteaza mocheta, dar in partea din fata, sa iau mocheta la metru si sa o tai si sa o infig cat mai bine? Sau tot de la dezmembrari o mocheta mai acatari pe care sa o spal si sa o montez (dupa ce izolez pe sub ea)?

 

 

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Nu am auzit sa se lege cineva la ITP de scaune. Nu stiu sa exista kituri de adaptare scaune, trebuie sa masori diferenta si iti faci tu suportii.

 

Cu mocheta faci cum crezi, daca tot ai ras-o poti cumpara niste mocheta noua, mai groasa, si sa o pui acolo. Eventual antifonezi inainte sa pui mocheta. Eu asa am facut.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Sinele sa le iau de la vechile scaune? Ca am vazut ca scaunele noi vin numai cu 4 puncte de prindere...

 

In legatura cu mocheta, ai luat put si simplu la metru si ai puso (dupa ca ai decupato) in masina? Am vazut ca aia originala are unele colturi, indoituri care am auzit ca sunt facute la cald. Cu ce ai prins mocheta de podea sa nu faca 'urechi' ca la caietele de clasa I-a?

 

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Poti sa iei din dezmembrari niste sine, daca scaunele noi nu vin cu sina lor.

 

Eu nu am schimbat mocheta, la mine era ok. Eu am scos-o, am reparat podeaua dupa care am terosonat si pe interior, ca sa nu ma mai doara capul.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Mocheta ordinara face cute. Nu vei reusi niciodata sa o asezi cum trebuie.

Se poate face cu taieturi si cusaturi la masina de cusut serioasa in asa fel incat sa se muleze pe podea. Exista si mocheta ce se poate modela la cald dar n-am pus mana niciodata pe ea asa ca.....

Parerea mea este sa cauti la dezmembrari o mocheta buna, ai multiple avantaje:

- intra la fix

- nu muncesti in plus ( o spalare, o uscare si gata )

- sigur nu costa prea mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Da, se pare ca o mocheta mai acarati de la dezmembrari + tone de deternet si alte solutii ar fi ceea ce caut. Pe dedesupt o sa pun ceva cauciuc ori ceva izolatie (inca nu stiu de care - sugestii?)

 

Dar cum ramane cu suporti pt scaune? A facut cineva aceasta modificare? Nu numai la Vitara cred ca trebuie...

 

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Depinde de ce treaba vrei sa faci . Daca vrei o cioranie , faci niste platbande la dimensiune, cu bride intre ele , si pe bride montezi sinele scaunelor . Daca vrei o treaba mai randuita , faci o platforma din otel , pe care o prinzi in locasurile sinelor originale , si pe platforma poti centra scaunele astfel incat axa centrala a scaunului sa fie aliniata cu centrul coloanei de directie si implicit cu centrul volanului .

Este important ca scaunele sa fie fixate in locurile special concepute de proiectant ( cu intarituri ) sau cel putin scaunele sa fie fixate o o baza care este fixata in acele puncte. In cazul unui impact frontal , rezistenta prinderii scaunului este foarte importanta. Scaunul poate avea 25-30 kg si un sofer zdravan poate avea peste suta. De aceea se poate ca RAR-ul sa arunce un ochi si la scaune , daca este evident ca nu sunt cele puse de fabricantul masinii .

Nu prea am vazut nicaieri kituri de adaptare . Tocmai din cauza ca ai sinele pe inaltimi diferite , trebuie sa confecionezi o platforma care va fi plana , dar la nivelul celei mai ridicate sine , scaunele racing fiind , clar , plate in zona de prindere. Deci , va trebui sa masori si inaltimea maxima tolerata ca sa nu dai cu genunchii in volan , tinand cont ca te vei ridica cel putin cu diferenta dintre sinele masinii. Ia dimensiunile scaunelor , si masoara de la jumatatea sezutului spre exterior , cu toate reglajele incluse. Dupa aceea masoara daca spatiul permite si in interior acea dimensiune. Scaunele pot incapea ca si latime in spatiul tau , dar sunt sanse foarte mari sa nu incapa centrate pe mijlocul volanului , deci vei conduce cu fundul intr-o parte si mainile spre partea opusa .

P.S. pentru ca am fost si eu in situatia sa schimb scaunele si am incercat cateva tipuri , eu as merge pe o varianta intermediara . As pastra sezutul unor scaune dedicate , in stare buna , si as adapta doar spatarul de la unele mai sport.

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Poti pastra sinele originale,pe care adaptezi un cadru sau 2 platbanduri sau 2 corniere,masori gaur isle de la scaunele sport cauti sa le pui drept pentru a nu trace prin situatiile describe mai si gata ai rezolvat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

poti folosi cu incredere suportii de la scaunele originale de vitara.

scaunul nu trebuie sa fie fix, trebuie sa culizeze pe sine, dupa inaltimea soferului.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Am montat scaune Sparco r100 pe vitara.

Alte modele de Sparco sunt mai late la spatar si ating in caroserie.

Am vrut sa indeplinesc 3 conditii: inaltimea sa fie cea corecta, plaja de culisare pe sine sa fie aceeasi si sa nu folosesc sudura.

Initial am folosit sinele si suportii scaunului vechi, dar pozitia e prea sus ,imposibil de condus.

Diferenta intre sine la un scaun pe inaltime este de 8cm.

Am confectionat suportii din trei tipuri de teava rectangulara, toate imbinarile facandu-se cu suruburi.

Am folosit sinele vechi scaunul fixandu-se in gaurile originale (foarte important)

Daca e cineva interesat trimit foto ,detalii.

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

Lucrare finala.

Cam asa a iesit.[ATTACH=CONFIG]276912[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276913[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276914[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276915[/ATTACH]

 

tu ai facut lucrarea sau imi poti recomanda pe cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare scaune stock Vitara

 

tu ai facut lucrarea sau imi poti recomanda pe cineva ?

 

Eu am facut totul, dar nu ma ocup cu asa ceva, imi pare rau!

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare