Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dodge Nitro alias KK


andypopa

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Intrucat Dodge Nitro este in fapt un Cherokee KK, cu o alta caroserie, alta emblema si fara 4x4 greu (fapt remediat de mine), m-am gandit ca aici este locul in care as dori sa activez. In plus, am si un Cherokee KJ, modelul alerican (Liberty) versiunea Limited, dar despre asta voi vorbi alta data, fiind un model cunoscut aici. Rog moderatorii sa-mi scuze indrazneala de a-mi prezenta autoturismul Dodge Nitro aici, dar pana la urma mecanica este totul, hainele (caroseria) mai putin.

M-am gandit ca prezentarea de catre acelasi concern a doua masini identice (mai putin cutia de transfer), este cel putin interesanta, iar cand fabrica in care se produc este aceeasi, atunci devine enigmatic.

 

Dar, sa incepem cu inceputul:

 

Dodge Nitro CRD SXT, albastru electric perlat, fabricat in 2008.

 

- motor 2.8 CRD (177 CP, 460 Nm@2000 rpm) fabricat de VM Motori

- cutie de viteze automata 5 trepte cu Overdrive (Mercedes)

- sasiu (uniframe)

- cutie de transfer de Wrangler JK (2,72). Modificarea imi apartine. Multumesc DOJO pentru sprijin

- punti DANA (DANA 30 fata si DANA 40 spate) cu raport de 3,73

- punte spate rigida, cu suspensie multilink

- suspensie independenta fata

- garda la sol de 210

- BLD fata si spate (specific Cherokee si unele Wrangler)

- roti de Cherokee KJ cu anvelope AT 235/70 R 16 (cele originale, pe 20, nu se potriveau scopului meu),

 

Pe scurt, un Cherokee KK cu alte haine. O masina cat se poate de buna pentru un iubitor de aventuri in natura si de condus iarna

JEEP CHEROKEE 3.7 Limited
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dodge Nitro alias KK

 

Nu am umblat in electronica. Initial avea cutie de transfer cu 4x2 si 4x4 lock cu comanda electronica. Asta este o ineptie evidenta avand in vedere caracteristicile celorlalte componente, pe care le imparte cu Jeep Cherokee si pe unele chiar si cu Wrangler (motor, cutie de viteze, punti, cardane, etc)

 

Am dat-o jos si am pus una eminamente manuala (mecanica), cu comanda cu cablu, de Wrangler JK.

1. S-a portivit perfect la prindere.

2. Priza de la cutia de viteze e aceeasi (fiind aceeasi cutie).

3. Cardanul spate a ramas acelasi, fiind necesara doar o mica modificare din culisanta.

4. Cardanul fata a fost usor modificat, flansa fiind acum cu 8 perzoane si nu cu 6 asa cum era anterior (in rest acelasi).

5. Maneta de comanda este pozitionata in locul unde era anterior butonul de comanda (locul fiind suficient de generos).

 

IMPORTANT este ca nu da nici o eroare.

 

Toata operatiunea a fost realizata cu sprijinul DOJO Motorsports, singurii care au cuplat la nebunia mea si care mi-au inteles teoria.

 

In concluzie, din cercetarile mele, se pare ca primul Dodge Nitro din istorie cu 4x4 greu imi apartine.

Editat de andypopa
JEEP CHEROKEE 3.7 Limited
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dodge Nitro alias KK

 

o masina frumoasa si mai aparte. mai ales in peisajul auto din ro. iti trebuie ceva indrazneala doar sa o cumperi in ro.

sa te bucuri de ea.

 

personal nu cred ca este o ineptie ca nu are reductor din fabrica. cuplu berechet in tandem cu cutia automata in armonie cu unghiurile de atac ale masinii, in special pe fata o fac potrivita pentru un off-road usor, ceva forestiere in stare relativ buna, fara sleauri mari, drumuri cu ceva rampe si zapada.

comparativ cu kk are wheelbase-ul un pic mai mare iar bara fata e un show stopper in teren, ei mizand pe look-ul sport. pur si simplu au vrut sa faca un suv-suv, care o sa isi petreaca, cam toata viata pe asfalt, dar fara sa cheltuie extra si sa utilizeze ce aveau in fabrica, ca si piese si asamblare, etc.

de aici si lipsa reductorului, "it's no use" cum ar zice americanii. cine vroia si ceva off road isi lua jeep cherokee kk, cine vroia strada isi lua dodge nitro.

la ultimul model de cherokee, au adoptat alta strategie, exista doar cherokee, cu versiuni mai inclinate spre strada si pentru off road trailhawk (cu supensie off road, scuturi si blocant spate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dodge Nitro alias KK

 

Aparent asa este, dar fata de Cherokee KK :

 

- unghi de atac mai mic , dar foarte mica diferenta. ( cam 2 grade). Ambele au fusta (air dam) demontabil in fata. Demontarea este usoara si mareste unghiul cu vreo 10 grade. Rolul acestui air dam este de crestere a presiunii aerului la viteze mari pentru o mai buna racire a motorului.

- unghi de degajare mai mic, dar tot cu foarte putin. (tot cam 2 grade)

- garda la sol un pic mai mare la Dodge, dar foarte putin (cam cu 10 mm)

- mecanica este identica.

 

In concluzie, chiar daca nu pare, sunt extrem de similare.

 

Cherokee KJ nu are air dam si din cauza asta are un aspect mult mai potent. Am si unul d-asta si in 2 ani de exploatare paralela nu am constatat mari diferente in favoarea niciunuia.

 

Eu sunt foarte multumit de ambele, iar activitatea mea ma face sa vad foarte multe drumuri rupte, sleauri, mers direct peste dealuri (in situatii in care nu exista drumuri).

Editat de andypopa
JEEP CHEROKEE 3.7 Limited
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dodge Nitro alias KK

 

o chestie de gust poate, dar daca la nitro ii scoti fusta, care arata bine vopsita si il face mult mai agresiv, completeaza stilul musculos, de ce iti mai iei nitro?

approach angle-ul la nitro cu ea e vreo 26 de grade, probabil se duce la vreo 36 cu ea scoasa. cui ii pasa, cand are botul ala de musca?:grin:

adica e mai dodge daca pot sa spun asa.

 

nu contest ce i-ai facut tu, ca poti, ca vrei, ca iti trebuie, fierul tau, gusturile tale, ambitia ta, distractia ta. :h5

doar spun ca inteleg logica lipsei reductorului la masina stock.

 

tu i-ai scos fusta? (intreb ca poze nu ne arati sa ne clatim si noi ochii, si cu masina si cu modificarea cutiei :grin:)

 

kj-ul e mai altfel, are wheelbase-ul cu vreo 7.5cm mai scurt ca nitro si arata a baiat cuminte cu unghiile taiate, camasa in pantaloni pe langa nitro. nitro are wheelbase-ul un pic mai mai lung ca kk. kj-ul e si mai scurt si ingust un pic. prin padure chiar conteaza uneori. e mai greu insa, parametri motor mai slabuti stock si are ifs-ul mai sensibil pe fata din cauza danei 30a, garda la sol o pierzi repede in timp din cauza suspensiei stock.

si la kj poti sa ii scoti fusta de aer din fata(are parca vreo 37 approach angle-ul cu ea), eu i-am scos-o ca de la noroaie plecase la plimbare (toata bara fata pleaca la plimbare la mine de la inot prin namoale) si oricum i-o smulgeam cu rotile mai mari. sunt multe de spus, in teren nici una nu face mare lucru fara modificari, dar divagam de la nitro-ul tau.

Editat de adrianfd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dodge Nitro alias KK

 

Ceea ce nu inteleg eu nu este neaparat de neinteles.

Fara fusta aia arata rau. Eu i-o scot numai atunci cand am nevoie de unghiuri mai mari. Chestia cu IFS fata este mai rea decat puntea rigida.

KK are aceeasi suspensie (pentru Nitro a intervenit o modificare dupa 2011), aceeasi DANA 30 pe fata, acelasi motor si aceeasi cutie.

Mie insa nu imi place cum arata KK. Parca are un nume predestinat :)

KJ imi plac

Ideea este sa obtin cu Nitro ceea ce obtin cu un KK si cred ca acolo sunt.

Vor veni si pozele.

Cei care vor sport extrem sa se orienteze spre WRANGLER Rubicon. Cei care vor o masina multirol sa se orienteze spre Liberty/Cherokee sau Nitro pe care il pot upgrada. Eu am vrut sa fac ce n-a mai facut nimeni, motivele fiind cat se poate de practice.

 

Cherokee KK= 1947 kg

Dodge Nitro = 1888 kg

 

Difetenta latimii si lungimii nu este mare.

Editat de andypopa
JEEP CHEROKEE 3.7 Limited
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare