Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre 100Tracks


100tracks

Postări Recomandate

Campionatul European 100Tracks

 

 

 

 

 

100Tracks este un Campionat de automobilism ce imbina abilitatile de pilotaj cu navigatia si orientarea in teren accidentat, urmarind un traseu prestabilit in format GPS (track). Campionatul European 100Tracks se desfasoara sub egida FRAS, ca si

"CAMPIONATUL NATIONAL DE TOT TEREN", din punct de vedere sportiv.

 

Clase

Campionatul European va include doua clase (HARD si SOFT), cu trasee diferite sub aspectul lungimii, dificultatii, solicitarii tehnice a autovehiculului.

 

Echipaj

Echipajele vor fi formate din pilot si copilot. Fiecare membru al echipajului se inscrie si concureaza individual, acumuland puncte in functie de rolul asumat prin fisa de inscriere (clasament piloti sau clasament copiloti), completata la fiecare concurs. Rolul asumat - pilot ori copilot - trebuie mentinut pe toata durata unei etape.

Inscrieri preliminare

Toate inscrierile preliminare se vor desfasura pe site-ul 100tracks.net. Concurentii isi fac, o singura data, un cont pe site-ul sus mentionat, completeaza campurile obligatorii cu informatiile solicitate, iar datele se pot folosi la toate etapele. Nu se pot face inscrieri la etapa fara inscrierea preliminara on-line.

Inscrieri la etapa

La fiecare etapa, participarea concurentilor pilot/copilot se face conform inregistrarilor in website-ul 100tracks.net, prin acordul reciproc al concurentilor. Inscrierile la etapa se valideaza in ziua de inscrieri anuntata pentru fiecare etapa, doar prin semnarea documentelor aferente.

Asistenta tehnica

Orice echipaj se poate prezenta cu echipe tehnice, fara taxe suplimentare. Pentru a avea acces in traseu este recomandat ca echipajele sa inscrie si echipa lor tehnica; astfel, vor beneficia de toate informatiile aferente etapei.

Navigatie

Deplasarea echipajelor participante intr-o etapa se va face doar pe baza unui master track gps, realizat si incarcat de organizator in dispozitivele gps ale participantilor, inainte de start. Traseul concurentilor poate contine sectiuni de traseu cronometrate (care puncteaza in clasament) si sectiuni de legatura cu un timp maxim (care NU puncteaza in clasament). Deasemenea, master track-ul gps poate fi incarcat pe orice alt dispozitiv de navigare (telefon, tableta sau alt aparat GPS), la cererea concurentului.

 

Aparat GPS

Intrucat formatul concursului se bazeaza integral pe urmarirea master track-ului GPS (oficial), este necesar ca fiecare echipaj sa detina aparat GPS model Garmin (care poate fi accesat prin cablu de date cu mufa micro/min USB), pentru a asigura conditii unitare de vizualizare si inregistrare. Revine fiecarui echipaj obligatia achizitionarii aparatului GPS si a verificarii functionarii acestuia pe tot parcursul concursului.

Balize GPS pentru monitorizare

Pentru monitorizarea competitiei, organizatorul va monta, pe fiecare autovehicul, balize GPS iar track-urile inregistrate in acest mod vor fi folosite pentru verificarea parcurgerii traseului ori calculul punctajelor si stabilirea clasamentului final. Balizele de monitorizare sunt montate pe autovehiculele de competitie si din motive de siguranta a echipajelor.

 

Transmisie LIVE

Fiecare concurs va putea fi urmarit in mediul virtual (online) in timp real. Prin intermediul balizelor de monitorizare, se va cunoaste, in orice moment, pozitia fiecarui concurent pe traseu, iar pentru segmentele spectaculoase din traseu vor fi captate imagini prin camere live 4G.

 

Reparatii vehicol

Avand in vedere specificul concursului, nu exista conceptul de stop-timp. Reparatiile sunt permise in orice moment, in orice conditii (prin forte proprii sau cu asistenta tehnica) si in orice loc (daca presupune parasirea traseului, atunci revenirea se va face prin acelasi punct) pe timpul echipajului. Acesta trebuie sa se asigure ca, prin stationare sau parasirea traseului si revenire, nu va depasi timpul maxim al sectiunii de traseu/legatura.

 

Punctaje

- puncte pe sectiuni de traseu (ST)

1 minut = 1 punct, nu se iau in considerare secundele,

Toate secundele de dupa minut se considera 0.

 

Total minute parcurse in ST = total puncte ST

 

- puncte probe de traseu (PT)

Total puncte adunate din toate sectiunile de traseu si punctele primite pentru penalizari = total puncte proba de traseu (etapa)

 

Punctele alocate echipajelor clasate intr-o etapa sunt urmatoarele:

 

Locul #1 Locul #2 Locul #3 Locul #4 Locul #5 Locul #6 Locul #7 Locul #8 Locul #9 Locul #10 Locul #11 Locul #12 Locul #13 Locul #14 Locul #15

30 puncte 26 puncte 22 puncte 18 puncte 14 puncte 10 puncte 9 puncte 8 puncte 7 puncte 6 puncte 5 puncte 4 puncte 3 puncte 2 puncte 1 punct

 

Etapa

O etapa 100tracks poate avea doar o proba de traseu, clasamentul de etapa se calculeaza cu ajutorul punctajelor pe care echipajele le-au obtinut la acea proba de traseu. O competitie 100Tracks poate contine 1, 2 sau mai multe etape. De exemplu, o competitie ce se desfasoara pe durata a 2 zile de concurs (vineri, sambata) contine 2 etape. Astfel, se va intocmi clasament de etapa pentru ziua de vineri si separat clasament de etapa pentru ziua de sambata. Cele 2 etape contribuie separat si independent la clasamentul general 100tracks.

 

 

Etape Date Locatie Organizator

#1 & #2 14-17 Mai 2015

 

14 Mai - inscrieri

15 Mai - etapa #1

16 Mai - etapa #2

17 Mai - zi libera

 

Brasov

 

Vezi detalii

 

http://100tracks.net/_templates/default/img/organizatori/rasty.jpg

Rasty-Petzalis Gabriel

#3 & #4 18-21 Iunie 2015

 

18 Iunie - inscrieri

19 Iunie - etapa #3

20 Iunie - etapa #4

21 Iunie - zi libera

 

Targu Mures

 

Vezi detalii

 

http://100tracks.net/_templates/default/img/organizatori/liviu.jpg

Liviu Iernean

#5 & #6 09-12 Iulie 2015

 

09 Iulie - inscrieri

10 Iulie - etapa #5

11 Iulie - etapa #6

12 Iulie - zi libera

 

Odorhei

 

Vezi detalii

 

http://100tracks.net/_templates/default/img/organizatori/vali.jpg

Vari Ferenc

#7 & #8 17-20 Septembrie 2015

 

17 Septembrie - inscrieri

18 Septembrie - etapa #7

19 Septembrie - etapa #8

20 Septembrie - zi libera

 

Campulung Muscel

 

Vezi detalii

 

http://100tracks.net/_templates/default/img/organizatori/gigi.jpg

Gigi Gavrila

#9 & #10 15-18 Octombrie 2015

 

15 Octombrie - inscrieri

16 Octombrie - etapa #9

17 Octombrie - etapa #10

18 Octombrie - zi libera

 

Buzau

 

Vezi detalii

 

http://100tracks.net/_templates/default/img/organizatori/florin.jpg

Radu Florin

 

Premiere

Sunt premiate cu cupe echipajele de la clasele HARD si SOFT care ocupa primele 3 locuri din clasamentul de etapa. Sunt premiate cu diplome toate echipajele de la clasele HARD si SOFT care ocupa locuri in clasamentul de etapa. Echipajele care se claseaza pe locul 1 la un concurs beneficiaza de gratuitate individuala (pilot/copilot) pentru participarea la urmatorul concurs calendaristic din Campionatul European anual.

 

 

Campionatul European 100TRACKS este considerat din punct de vedere sportiv ca si "CAMPIONATUL NATIONAL DE TOT TEREN" si va avea festivitatea de premiere finala in cadrul Galei Campionilor FRAS, cu inmanarea cupelor, medaliilor si diplomelor de campionat. Echipajele care se claseaza pe locul 1 la Campionat European 100Tracks beneficiaza de gratuitate individuala (pilot/copilot) pentru participarea la urmatorul Campionat European anual.

Editat de Max
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Despre 100Tracks

 

totul bine si frumos imi place cum suna si ma tenteaza clar sa particip in functie de conditiile impuse claselor,

da ce nu inteleg ,ce cauta poza cu sediu Fan curier la sfarsitul mesajului de mai sus?:):):)

 

Poza fost postata din gresala dar am sters-o eu.

Oricum, informatia lui Mao era corecta pt ca acolo va fi evenimentul unde va fi prezentat noul campionat.

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

deja suna interesant :)

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

uite aici costurile etapei de la Brasov...ma rog...la 40 de km de Bv :grin:

 

TAXE:

 

Taxa sportiva:

- platita cu 90-31 zile inainte de 14-05-2015 este de 450 RON

- platita cu 30-6 zile inainte de 14-05-2015 este de 550 RON

- platita cu 5-0 zile inainte de 14-05-2015 este de 700 RON

 

Taxa cazare: (valabila si pentru insotitori)

- platita cu 90-31 zile inainte de 14-05-2015 este de 300 RON

- platita cu 30-6 zile inainte de 14-05-2015 este de 350 RON (daca mai sunt camere)

- platita cu 5-0 zile inainte de 14-05-2015 este de 400 RON (daca mai sunt camere)

 

Aceasta taxa de cazare contine doar mic dejun.

Masa de seara la ceaun/gratare este oferita de organizatorii 100Tracks

 

Pachetul all-inclusive:

- platit cu 90-31 zile inainte de 14-05-2015 este de 750 RON

- platit cu 30-6 zile inainte de 14-05-2015 este de 900 RON (daca mai sunt camere)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

Într-adevăr ati redus considerabil taxele:))) (dupa spusele multora eu asa am inteles ca le reduceți)

Bun asa.

Asteptam vesti noi.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

As vrea totusi sa-l intreb pe Max, bazele de date nu sunt cumva confidentiale? :)

Oricum 100 Trasee se pricep de minune la copy/paste :p

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

As vrea totusi sa-l intreb pe Max, bazele de date nu sunt cumva confidentiale? :)

Oricum 100 Trasee se pricep de minune la copy/paste :p

:))

 

La ce baza de dete te referi?

Daca la baza de date cu e-mail-urile utilizatorilor acestui forum, da, este confidentiala si nu am dat-o NIMANUI desi am avut solicitari in acest sens.

 

Dar nu vad ce legatura are asta cu 100Tracks...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

Eu am primit si mail si SMS de la 100tracks.net. Cine stie de pe unde le-or fi luat (numarul si emailul)....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

Adresele si telefoanele se pot lua de pe varia site-uri pe care suntem inscrisi. Eu stiu cu certitudine ca am site-uri unde am trecut la hobby 4x4, am adresa de email uzuala si telefon...

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

Eu am primit si mail si SMS de la 100tracks.net. Cine stie de pe unde le-or fi luat (numarul si emailul)....

 

Multi dintre voi ati participat la cel putin una din vechile competitii organizate de clubrile organizatoare din acest campionat.

Ma gandesc ca informatiile au fost luate din evidentele acelor competitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

e un format de import? (vad ca se cheama european)

se mai desfasoara pe undeva?

 

Se cheama european deoarece campionatul este deshis si echipelor din alte tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre 100Tracks

 

Si daca vrea un american sau un australian sa participe nu are voie?

Atunci trebuia numit Mondial, dar in cazul asta se autosesiza Bercea Mondialu', sau poate Galactic sau Interstelar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • vstef_is a resetat ca important acest subiect

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare