GTC Auto Shop
Pagina 72 din 72 PrimulPrimul ... 22626566676869707172
Afisez rezultatele 711 la 718 din 718

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    37
    Masina
    jeep grand cherokee 2.7 crd limited 2002

Implicit Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

Citat Postat original de alin-jeep Vizualizare Mesaj
    Arunca o privire aici http://www.ironman4x4.ro/category.php?id_category=152 si suna-ma maine le nr 0744394934

salut...am schimbat si montat deja tot...spate> discuri si placute frana, pivot si bucsi bascula, bielete antiruliu,bucsi bara torsiune , brate inferioare...fata>capete bara st+dr, bucsi punte, discurile si placutele erau deja schimbate anul trecut, amortizor directie Rancho....plus flanse distantiere fata spate...plus kit de inaltare 5 cm complet Ironman....acum marea problema si curiozitate...masina asta chiar e un faras, sau sunt eu nebun???? ....dupa toate astea troncane pe spate la fel ca inainte *deci practic nu s-a schimbat mare lucru in afara de cv estetic ...foarte putin s-a inaltat pe fata iar pe spate eu sincer nu vad nici o diferenta ...plus ca se simte o oarecare diferenta referitor la stabilitate in abordarea virajelor , nu exagerat, pt ca tot se lasa intr-o parte sau alta si balanseaza, (...nu zic ca a mers binisor 2 zile si a inceput troncanitul dupa un drum pana la Bacau ...am ridicat iar masina pe lift si...surpriza...unul din amortizoare se misca grav de la jumatate...cei de unde l-am luat au fost destul de operativi si mi l-au schimbat dupa 2 zile...dar tot troncane cand iau mici gropi sau drumul nu e ca-n palma...cv idei??? ca eu sincer nush ce sa mai zic...

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    37
    Masina

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Vezi tu, eu injuram Ironman si altii spuneau ca-s nesimtit si bulangiu. Fa-i frumos un test la o statie ce are testare de suspensie- ceva gen rampa de ITP inainte sa-ti ceri banii inapoi,sa ai si hartii doveditoare. Dupa aceea aceea, incearca un chit OME, setat corect la arcuri dupa greutatea adaugata si cu amortizoarele mai scumpe,nu cele ieftine.

vezi si setarea de greutate pentru arcuri ce ai cerut sau ce ti s-a dat din burtala asta. Mult prea multi se plang de calitatea chiturilor in ultima vreme. Mai ales daca suspensia ta nu era moarta,nu ai cum sa vezi diferente majore ca nu sunt, din pacate.
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    37
    Masina

i-am facut verificarea in 3 statii diferite...toti au spus ca e totul in regula...dar troncane jale...la fel ca si cu amortizoarele si arcurile originale, care nu erau moarte...doar unul din amortizoarele spate era putin curs...

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Pai, sunt doaua discutii diferite, din ce inteleg si ce ami stiu si eu
    1. ai pus niste plastice nasoale si atunci este jale....adica nu ai folosit macar MOOG. ai adaugat cel mai ieftin si mai ieftin dar sunt degeaba,mor in 2-3000km sau imediat daca ai drumul cu gropi ca faca asta... valabil si in cazul in care pui bucsi poli-mai rezistente dar muuult mai tari .....va zdrangani ca dracii.

2. suspensia a fost setata gresit- vine cu incarcare ca de exemplu la un plus 150 fata si plus 500 spatele - arcurile vor face ca dracii fara apasarea asta constanta.... si daca pica punctul 1, atunci pune tu frumosel 5 saci cu cartofi, nisip ,caramizi, ciment cau ce gasesti prin curte sau la amici la macar 300kg greutate si da-i talpa dupa aia...daca nu mai zdrangane si sta altfel pe drum,voila de eroare Rinichi noi, cari doar cartofi ,Ironman este TARE si nu te-au sfatuit cum trebuie omuletii ce-ti incasara banii.....
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Nov 2008
    Varsta
    28
    Masina
    '02 WG CRD

O chestie foarte enervanta pentru mine au fost bieletele barii stabilizatoare spate. Una din ele tot timpul batea, pana cand am pus o saiba de cupru pe surub, pentru ca tija bucsei era foarte putin mai scurta decat surubul, deci niciodata nu era strans corect. Cu detalii de genul se pierde mult timp.
    '02 WG CRD - EGR delete
    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    37
    Masina

Citat Postat original de RZV Vizualizare Mesaj
    Pai, sunt doaua discutii diferite, din ce inteleg si ce ami stiu si eu
    1. ai pus niste plastice nasoale si atunci este jale....adica nu ai folosit macar MOOG. ai adaugat cel mai ieftin si mai ieftin dar sunt degeaba,mor in 2-3000km sau imediat daca ai drumul cu gropi ca faca asta... valabil si in cazul in care pui bucsi poli-mai rezistente dar muuult mai tari .....va zdrangani ca dracii.

2. suspensia a fost setata gresit- vine cu incarcare ca de exemplu la un plus 150 fata si plus 500 spatele - arcurile vor face ca dracii fara apasarea asta constanta.... si daca pica punctul 1, atunci pune tu frumosel 5 saci cu cartofi, nisip ,caramizi, ciment cau ce gasesti prin curte sau la amici la macar 300kg greutate si da-i talpa dupa aia...daca nu mai zdrangane si sta altfel pe drum,voila de eroare Rinichi noi, cari doar cartofi ,Ironman este TARE si nu te-au sfatuit cum trebuie omuletii ce-ti incasara banii.....
    tot in afara de amortizoare si flanse le-am comandat la Auto-Jeep...sper sa nu fie o problema ca am precizat numele , nu vreau sa fac nici reclama nici antireclama...in caz ca am gresit rog moderatorii sa stearga comm-ul...sau il voi sterge personal-daca e posibil - in caz ca mi se va semnala...am fost iar la inca 3- alte service-uri in oras pt verificare suspensie etc acelasi raspuns...totul pare la locul lui si in regula...insa amortizoarele " bat in teaca" asa cum s-a exprimat unul din mecanici...kitul de inaltare e http://www.bestride.ro/off-road-ro/s...lift-40mm.html ....pe strada normala sa zicem ca s-a inbunatatit oarecum tinuta de drum si stabilitatea insa pe drum pietruit sau cu gropi e jale...bat ingrozitor

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    43

Daca nu e cineva cu ochi format si sa traga de unde trebuie, nu ai ce sa faci decat sa testezi tu; deconectezi bara stab spate, vezi ce zice, apoi la loc cu ea si treci la amortizor si tot asa pentru fata.
    Bocanitul asta la cea mai mica pietricica l-am avut de la bieletele stab fata si spate chiar; se slabise piulita, bine si bucsa oleaca uzata.
    XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!