Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari


alin-jeep

Postări Recomandate

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Daca zgomotul este puternic inseamna ca sunt cele 2 bucsi care sa afla la punctul 1 si 2. Daca tot ridici masina pe elevator verifica si la punctele 3-6.

 

http://i242.photobucket.com/albums/ff196/octaviannus/jeep%20grand%20cherokee%20WJ%202000-2_zpsii1lbjhp.jpg

 

http://i242.photobucket.com/albums/ff196/octaviannus/bucsa_zpsqrrukwwg.jpg

 

Multumesc, am schimbat bascula boomerang, totul este bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

@Alin-jeep am nevoie de o informatie...referitor la kit-ul acela de inaltare de 4 cm de la Iron man...ziceai cv de o oferta de pret...am nevoie urgent pt ca trebuie sa comand azi...luni ma duc cu masina in service si vreu sa pun tot cap coada...(am mai multe de schimbat si doar kit-ul a ramas cu semnul intrebarii }...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salut

Te rog o informatie..

La montarea carligului are suruburi deja existente pe masina?sau trebuie gaurit sau ceva de genul?

Ar ajuta pozele de la montaj enorm....Mersi anticipat.

Littlesoky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salut @Octaviannus

 

Te rog citeva informatii dac esti amabil...

La montarea carligului are locas pt suruburile de prindere deja existente pe masina?sau trebuie gaurit sau ceva de genul? Surub cu pas normal sau ceva American?

Ar ajuta pozele de la montaj enorm.... Am gasit si eu Mopar original si vreau sa montez..Am si senzori de parcare ,nu stiu daca incurca....Mersi anticipat.

Littlesoky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salut @Octaviannus

 

Te rog citeva informatii dac esti amabil...

La montarea carligului are locas pt suruburile de prindere deja existente pe masina?sau trebuie gaurit sau ceva de genul? Surub cu pas normal sau ceva American?

Ar ajuta pozele de la montaj enorm.... Am gasit si eu Mopar original si vreau sa montez..Am si senzori de parcare ,nu stiu daca incurca....Mersi anticipat.

 

 

Ia ghici tu unde sunt poze de la montaj ? :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

@Alin-jeep am nevoie de o informatie...referitor la kit-ul acela de inaltare de 4 cm de la Iron man...ziceai cv de o oferta de pret...am nevoie urgent pt ca trebuie sa comand azi...luni ma duc cu masina in service si vreu sa pun tot cap coada...(am mai multe de schimbat si doar kit-ul a ramas cu semnul intrebarii }...

 

 

Arunca o privire aici http://www.ironman4x4.ro/category.php?id_category=152 si suna-ma maine le nr 0744394934

 

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salut @Octaviannus

 

Te rog citeva informatii dac esti amabil...

La montarea carligului are locas pt suruburile de prindere deja existente pe masina?sau trebuie gaurit sau ceva de genul? Surub cu pas normal sau ceva American?

Ar ajuta pozele de la montaj enorm.... Am gasit si eu Mopar original si vreau sa montez..Am si senzori de parcare ,nu stiu daca incurca....Mersi anticipat.

 

 

Nu am avut timp sa montez carligul pana acum. Ce pot sa-ti spun sigur este ca daca carligul tau este mopar acesta are deja gauri de prindere (trei pe o parte si trei pe cealalta parte). Sub masina in zona rezervorului vei gasi 3 suruburi pe stanga si trei pe dreapta. Acele suruburi trebuiesc scoase dupa care se pune carligul si se prinde cu suruburi la loc.

 

Ce nu stiu este daca suruburile sunt suficient de lungi sa prinda carligul iar daca sunt mici si sunt in inchi ai incurcat-o.

 

Referitor la senzorii de parcare acestia nu te vor incurca.

 

Stiu Aline ca am zis ca pun foto dar momentan nu am mai facut nimic la masina, oricum de pus o sa pun.

 

Si mai este ceva, vezi ca paranoroiul se prinde de bara iar acolo sunt niste nituri de plastic de unica folosinta. Acelea vor fi taiate pentru a da bara jos. Daca vei pune nituri tip bradulet nu vor rezista din cauza noroiului. Daca vrei sa arate bine masina cumpara nituri originale.

Editat de octaviannus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Octaviannus multumesc!

Alin-Jeep;sunt suruburile metrice si ajung sa prind carligul Mopar sau e secret?!?

Littlesoky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Octaviannus multumesc!

Alin-Jeep;sunt suruburile metrice si ajung sa prind carligul Mopar sau e secret?!?

 

Am trecut prin asta dar am avut suruburile de la donator.

Acum , rapid : manusi,cheie la dimensiune,ceva WD40 - scoti un surub cu Moparul tarat langa tine sub masina.

Masori, compari, aproximezi , chestie de 5 minute sau mergi la un service,acelasi lucru dar treaba de domn...

 

cel mai simplu.Am facut asta cand am cumparat cuiul si nu stiam care-i treaba cu prinderea . Moparul si cele dedicate WJ vin cu prinderile pe gaurile alea- am verificat ca-n armata, tarat 3bucati diferite, firma diferita si am cumparat Mopar pt ca se scotea si taietura la donator era minima.

 

spor

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Absolut toate informatiile legate de motajul carligului sunt pe link-ul de pe wjjeeps.com pe care l-am postat mai devreme.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Arunca o privire aici http://www.ironman4x4.ro/category.php?id_category=152 si suna-ma maine le nr 0744394934

 

 

:h5

 

salut...am schimbat si montat deja tot...spate> discuri si placute frana, pivot si bucsi bascula, bielete antiruliu,bucsi bara torsiune , brate inferioare...fata>capete bara st+dr, bucsi punte, discurile si placutele erau deja schimbate anul trecut, amortizor directie Rancho....plus flanse distantiere fata spate...plus kit de inaltare 5 cm complet Ironman....acum marea problema si curiozitate...masina asta chiar e un faras, sau sunt eu nebun????:br ....dupa toate astea troncane pe spate la fel ca inainte *deci practic nu s-a schimbat mare lucru in afara de cv estetic ...foarte putin s-a inaltat pe fata iar pe spate eu sincer nu vad nici o diferenta ...plus ca se simte o oarecare diferenta referitor la stabilitate in abordarea virajelor , nu exagerat, pt ca tot se lasa intr-o parte sau alta si balanseaza, (...nu zic ca a mers binisor 2 zile si a inceput troncanitul dupa un drum pana la Bacau ...am ridicat iar masina pe lift si...surpriza...unul din amortizoare se misca grav de la jumatate...cei de unde l-am luat au fost destul de operativi si mi l-au schimbat dupa 2 zile...dar tot troncane cand iau mici gropi sau drumul nu e ca-n palma...cv idei??? ca eu sincer nush ce sa mai zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Vezi tu, eu injuram Ironman si altii spuneau ca-s nesimtit si bulangiu. Fa-i frumos un test la o statie ce are testare de suspensie- ceva gen rampa de ITP inainte sa-ti ceri banii inapoi,sa ai si hartii doveditoare. Dupa aceea aceea, incearca un chit OME, setat corect la arcuri dupa greutatea adaugata si cu amortizoarele mai scumpe,nu cele ieftine.

 

vezi si setarea de greutate pentru arcuri ce ai cerut sau ce ti s-a dat din burtala asta. Mult prea multi se plang de calitatea chiturilor in ultima vreme. Mai ales daca suspensia ta nu era moarta,nu ai cum sa vezi diferente majore ca nu sunt, din pacate.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

i-am facut verificarea in 3 statii diferite...toti au spus ca e totul in regula...dar troncane jale...la fel ca si cu amortizoarele si arcurile originale, care nu erau moarte...doar unul din amortizoarele spate era putin curs...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Pai, sunt doaua discutii diferite, din ce inteleg si ce ami stiu si eu :old

1. ai pus niste plastice nasoale si atunci este jale....adica nu ai folosit macar MOOG. ai adaugat cel mai ieftin si mai ieftin dar sunt degeaba,mor in 2-3000km sau imediat daca ai drumul cu gropi ca faca asta... valabil si in cazul in care pui bucsi poli-mai rezistente dar muuult mai tari .....va zdrangani ca dracii.

 

2. suspensia a fost setata gresit- vine cu incarcare ca de exemplu la un plus 150 fata si plus 500 spatele - arcurile vor face ca dracii fara apasarea asta constanta.... si daca pica punctul 1, atunci pune tu frumosel 5 saci cu cartofi, nisip ,caramizi, ciment cau ce gasesti prin curte sau la amici la macar 300kg greutate si da-i talpa dupa aia...daca nu mai zdrangane si sta altfel pe drum,voila de eroare :grin: Rinichi noi, cari doar cartofi ,Ironman este TARE si nu te-au sfatuit cum trebuie omuletii ce-ti incasara banii.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

O chestie foarte enervanta pentru mine au fost bieletele barii stabilizatoare spate. Una din ele tot timpul batea, pana cand am pus o saiba de cupru pe surub, pentru ca tija bucsei era foarte putin mai scurta decat surubul, deci niciodata nu era strans corect. Cu detalii de genul se pierde mult timp.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Pai, sunt doaua discutii diferite, din ce inteleg si ce ami stiu si eu :old

1. ai pus niste plastice nasoale si atunci este jale....adica nu ai folosit macar MOOG. ai adaugat cel mai ieftin si mai ieftin dar sunt degeaba,mor in 2-3000km sau imediat daca ai drumul cu gropi ca faca asta... valabil si in cazul in care pui bucsi poli-mai rezistente dar muuult mai tari .....va zdrangani ca dracii.

 

2. suspensia a fost setata gresit- vine cu incarcare ca de exemplu la un plus 150 fata si plus 500 spatele - arcurile vor face ca dracii fara apasarea asta constanta.... si daca pica punctul 1, atunci pune tu frumosel 5 saci cu cartofi, nisip ,caramizi, ciment cau ce gasesti prin curte sau la amici la macar 300kg greutate si da-i talpa dupa aia...daca nu mai zdrangane si sta altfel pe drum,voila de eroare :grin: Rinichi noi, cari doar cartofi ,Ironman este TARE si nu te-au sfatuit cum trebuie omuletii ce-ti incasara banii.....

 

tot in afara de amortizoare si flanse le-am comandat la Auto-Jeep...sper sa nu fie o problema ca am precizat numele , nu vreau sa fac nici reclama nici antireclama...in caz ca am gresit rog moderatorii sa stearga comm-ul...sau il voi sterge personal-daca e posibil - in caz ca mi se va semnala...am fost iar la inca 3- alte service-uri in oras pt verificare suspensie etc acelasi raspuns...totul pare la locul lui si in regula...insa amortizoarele " bat in teaca" asa cum s-a exprimat unul din mecanici...kitul de inaltare e http://www.bestride.ro/off-road-ro/suspensii-off-road/iron-man-ro/jeep-661496492/grand-cherokee-ro/wj-wg-1999-2005-ro/jeep-grand-cherokee-wj-wg-kit-nitrogas-lift-40mm.html ....pe strada normala sa zicem ca s-a inbunatatit oarecum tinuta de drum si stabilitatea insa pe drum pietruit sau cu gropi e jale...bat ingrozitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Daca nu e cineva cu ochi format si sa traga de unde trebuie, nu ai ce sa faci decat sa testezi tu; deconectezi bara stab spate, vezi ce zice, apoi la loc cu ea si treci la amortizor si tot asa pentru fata.

Bocanitul asta la cea mai mica pietricica l-am avut de la bieletele stab fata si spate chiar; se slabise piulita, bine si bucsa oleaca uzata.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

tot in afara de amortizoare si flanse le-am comandat la Auto-Jeep...sper sa nu fie o problema ca am precizat numele , nu vreau sa fac nici reclama nici antireclama...in caz ca am gresit rog moderatorii sa stearga comm-ul...sau il voi sterge personal-daca e posibil - in caz ca mi se va semnala...am fost iar la inca 3- alte service-uri in oras pt verificare suspensie etc acelasi raspuns...totul pare la locul lui si in regula...insa amortizoarele " bat in teaca" asa cum s-a exprimat unul din mecanici...kitul de inaltare e http://www.bestride.ro/off-road-ro/suspensii-off-road/iron-man-ro/jeep-661496492/grand-cherokee-ro/wj-wg-1999-2005-ro/jeep-grand-cherokee-wj-wg-kit-nitrogas-lift-40mm.html ....pe strada normala sa zicem ca s-a inbunatatit oarecum tinuta de drum si stabilitatea insa pe drum pietruit sau cu gropi e jale...bat ingrozitor

 

Salutare

De unde ai luat amortizorul de directie Rancho?

Se poate un link si un pret?

Mersi

Littlesoky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

@rrobinrazvan - tu ar trebui sa ai o problema cu mecanicii pe care ii frecventezi nu neaparat cu marfa in cazul asta .

 

...si ar mai fi un aspect : poate ai prea mari pretentii de la masina asta . Ai mers si cu alta pentru a face o comparatie ?

 

...parerea mea :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

i-am facut verificarea in 3 statii diferite...toti au spus ca e totul in regula...dar troncane jale...la fel ca si cu amortizoarele si arcurile originale, care nu erau moarte...doar unul din amortizoarele spate era putin curs...

 

 

De la cele 3 ,,statii" (nu stiu ce-s alea) ai obtinut un listing de la un stand de verificare suspensie ? sau doar vorbe ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salutare

De unde ai luat amortizorul de directie Rancho?

Se poate un link si un pret?

Mersi

 

Aprox. 245 lei (fara link :grin: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Salutare, a facut cineva dintre voi treaba asta? Daca da cu ce scula de diagnoza? Cu ce program?

 

Your Jeep Grand Cherokee's transmission can go into limp mode if you are using a weak battery. You should check the battery and cables from both ends, battery and car. If the limp mode is caused by bad battery then you can upgrade the Transmission Control Module software at your dealer. This upgrade won't make your battery better, but does not allow TCM to go into limp mode cause of undervoltage. To avoid starting problems in future, you should still change the battery soon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

 

Nu, dar cred ca vine standard update-ul la TCM-uri dupa 2003. TCM-ul de dupa 2003 vine la pachet cu alt algoritm pentru cuplarea convertizorului, ii permite sa patineze mult mai mult in treapta 3 si 4. Mie nu mi-a placut cu TCM de 2003, deci am ramas la al meu din 2002.

 

Parerea mea e ca daca TCM-ul intra in limp mode din cauza bateriei, poate e vremea de o baterie noua.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare