Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema disc FRANA uzat


alin_claudiu

Postări Recomandate

Salutare dragi colegi de forum,

Inca de cand am cumparat masina (mai 2013) am observat ca discul de pe stanga spate avea ceva uzura pe el ca si cum s-au uzat placutele si s-a mers "fier pe fier". Dar la o revizie mecanicul a zis ca placutele mai merg si probabil ca a capatat canelurile de la placute vechi. In septembrie 2013 ii schimb ambele discuri pe spate, inclusiv setul de placute si kitul de reparatie etrier in eventualitatea in care ar fi fost uzate garniturile. Am vazut ca mecanicul a dat cilindrul jos, l-a curat cu smilgher sa sara toata rugina de pe el pana a capatat efectul de oglinda uniform.

 

In septembrie anul asta............zgomot la aceeasi roata.....verific....placutele uzate si iar le schimb( iar s-au format canelurile respective disc)

 

Iar saptamana asta aceeasi problema.... Mecanicul a zis ca cilindrul functioneaza normal ca nu ar mai trebui sa am probleme....ceea ce nu cred avand in vedere de cate ori i-am schimbat placutele iar problema apare laacelasi disc.

 

Daca a avut cineva aceeasi problema, va rog sa ma ajutati cu un sfat pt ca, dupa mine, problema nu cred sa fie din garnituri pt ca nu pierde lichid de frana, dar nu sunt sigur daca ar fi:

- din pompa de frana...

- din repartitor...

 

Mecanicul a zis sa iau discul si placute de la alt producator(piesele actuale sunt Japan Parts) pt ca nu ar fi de calitate, ceea ce nu prea cred...daca ar fi fost asa aveam aceeasi problema si la celalalt disc.

 

O seara placuta va doresc si Sarbatori Fericite!

Editat de alin_claudiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema disc FRANA uzat

 

Buna ziua

Chiar daca sunt aftermarket piesele , nu ar trebui sa aveti aceste probleme .

Mai pot fi : furtun frana obturat , nimeni nu schimba furtunele decat dca sunt aproape rupte ...

Conducta frana lovita si obturata ...

Ovalitatea pistonasului/cilindrului respectiv sau gaurile culisantelor decalibrate .

Nu in ultimul rand zona de sprijin ale placutelor necurayata sau deformata . Nu iau in calcul bavuri ale placutelor noi .

 

Alte idei daca au fost verificate si acestea va dau cu placere dar dupa ce vad .

 

Zi placuta

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema disc FRANA uzat

 

Oare poate sa fie si de la culisamtele etrierilor? Intreb si eu nu aruncati cu noroi va rog.

 

Pai colegul @CSGauto.ro a mentionat cam tot ce se poate, asta as verifica si eu.

 

Ps. Vezi ca Pinin conductele de frana sunt destul de usor de lovit/indoit astfel incat sa ae obtureze. Verificale, sunt sub masina pe intradosul pragului stang daca nu ma insel. Urmareste tot traseul conductelor si verifica-le.

 

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema disc FRANA uzat

 

Dupa cate ai povestit tu eu cred ai probleme cu cilindru de frana pentru ca nu revine facand presiune pe placute si le toceste prematur.Placutele de frana in cativa km se muleaa ,casa ic asa dupa santurile de pe disc.Daca erau culisantele blocatre ar fi trebuit sa ai placutele tocite neuniform si intr-o parte.Un set de placute ar trebui sa te tina 20-30.000 km.Discul de frana daca mai are carne il poti rectifica la un atelier de strungarie.Revin-o cu niste preciari despre :in cati km s-au tocit placutele:daca ai sesiat ca masina sa mearga infranata:daca sunt tocite uniform sau nu.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema disc FRANA uzat

 

Pana la a cumpara altceva ... chiar daca erau piesele de calitate indoielnica se uzau ambele ...

 

Cautati prin ce au zis si colegii ... despre mecanic , exista si buni si rai , nu avem ce face .

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Problema disc FRANA uzat

 

Buna seara,

Cu scuzele de rigoare ca am dat un feedback dupa discutile anterioare, abia acum o luna am rezolvat problema.

Avand in vedere ca se apropia itp-ul si incepuse iar sa faca zgomot roata de "fier-pe-fier" am schimbat mecanicul.....cel vechi insista sa cumpar disc si placute....nu ca nu ar fi fost schimbat discul acum 2 ani iar intr-un an am schimbat de 3 ori placutele de frana pe roata respectiva.(ca si km fac aprox. 10-11k/anual)

Am luat din dezmembrari un etrier (dupa ce am inspectat si discul sa vad daca prezinta ceva urme de uzura anormal), disc nou, set placute noi si furtun frana nou.

 

Asa cum au zis si colegii de forum cel mai probabil problema era din cilindru.

 

Va multumesc pentru sfaturi:)

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare