Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intrebare cutie de transfer y61


Irod

Postări Recomandate

Intrebarea mea este urmatoare:

la mine de la 2x4 la 4x4H distanta de tragere spre in spate a levierului cutiei de transfer e f scurta. De asemenea cand trec masina din 4x4H in 2x4 simt ca merge f usor ca si cum abia asteapta sa merga in fata levierul ( stiti voi aproape ca si cum ar sari din 4x4 in 2x4 ( cu toate astea nu a sarit nici o data) este normal sa merga asa usor si sa stea cumva ca pe buza ?

La R20 trecerea intre cele 2 trepte e f net diferentiata. Distanta ce o face levierul e mai mare si aproape ca face un clack ( ca si la cutia de viteze) nici de cum "abia sa astepte" sa mearga in 2x4.

Nu stiu daca m-am facut bine inteles. Voi vedea in functie de raspunsuri :wink:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

Pai nu prea te-am inteles....unii se plang ca le agata cutia de viteze, tu ca-ti intra f. usor din 4x2 in 4x4H....daca te ajuta cu ceva, asa am si eu la a mea.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

da intrebarea era daca e normal si daca asa va schimba si voua intre 2x4 si 4x4 H.

La R20 totul imi pare mult mai fest daca ma intelegeti. Eu am condus la viata mea decat al meu si inca un Y61 care schimba tot ca al meu. Totusi faptul ca doua masini fac asa nu inseamna ca asta e normalul, de asta intreb asa fac si a voastre?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

Nu iti face probleme asa cupleazq cutiile de transfer la patrole mai ales de la 4x4 h la 4x4 l.La r20 este cum ai zis tu si la mine la fel.Nu prea am auzit de cutii de transfer stricate la patrol sunt sigure,fiabile si mai ales mari.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

Nu iti face probleme asa cupleazq cutiile de transfer la patrole mai ales de la 4x4 h la 4x4 l.

 

ai vrut sa spui de la 4x4H la 4x2 ?

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

E normal , asa e ele , scurte la bagare . Daca iti pare ciudat nu e cazul , eu tocmai asta apreciez ca pot baga scurt cu o miscare scurta si rapida , ca sunt utilizator feroce al facaletului mic in acest sezon , pe strada mea se ia alunecusul mai tarzior .... Uneori scurt si rapid e de bine , am cosmaruri actuale cu unele transferuri automate care intarzie sa cupleze fata si cand ai mai multa nevoie te servesc cam tarziu si ai toti caii la pedala dar nu unde trebuie si cand trebuie .

Daca iti aprinde si stinge martorul luminos de confirmare , ar trebui sa fie in regula si cel ,mai probabil este . Sunt slabe sanse sa fie ghidajul exterior ( semiluna mai sus pomenita ) putin murdar si sa limiteze ceva cursa dar atunci ar trebui ca asta sa se faca simtita fara dubii .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

Confirm si eu. Trecerea din 2x4 in 4x4H se face scurt. Din 4x4H in 4x4L se face prin apasare si pe o distanta mai lunga de miscare a schimbatorului.

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

Iezact la fel intocmai precis tot asa si facaletzu' meu mititelu':ha: scurt si intens se misca el :ha::ha:

 

Din 4x4 in 4x2 este normal sa mearga foarte usor, sa nu simti nimic, cu conditia sa nu fii fix in shpan, ai o decuplare, nu tre' sa se alinieze/sincronizeze nimic.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

Așadar colegule, neliniștea lu` matale ieste nefondată, n-ai niciun motiv să te neliniștești.

 

... ”Case closed! It was a misunderstanding if you can read me.“ :ha: după cum ar zice un clasic în viață, cu liceu de matematică-fizică, grad de comandor etc - Aurelian Șoric, fost șef al IPJ Neamț.

 

 

Toate cele bune! :h5

 

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

azi am patit o chestie ciudata: eram cu masina in 2x4 si patina( mrl-urile erau pe pozitia 4x4) buuun. Bag levierul de la transfer in 4x4 H si dau sa plec. Surpriza nimic.

Las masina in viteza sa patineze si ma dau jos, surpriza, doar o singura roata (din spate ) se invartea. Este posibil sa nu cupleze tot timpul sau ce o fi fost. Dupa asta am scos din 4x4 si am bagat din nou. Masina a iesit dar fiind singur nu am putut sa vad daca mergea si fata.

Cand nu a cuplat beculetul din bord era aprins. MRL-urile cuplate, nici un sunet suspect. A mai patit cineva asa ceva?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

azi am patit o chestie ciudata: eram cu masina in 2x4 si patina( mrl-urile erau pe pozitia 4x4) buuun. Bag levierul de la transfer in 4x4 H ...

 

Ai incercat sa cuplezi 4x4 in timp ce patinai cu spatele?

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare cutie de transfer y61

 

:no1:no1 am oprit masina am si apoi am introdus in 4x4Hi. Tocmai ce am venit de la gheata de afara dupa 1 ceas de probat in diferite situatii.

Concluzia

1. in 4x2 normal ca merge

2.in 4x4 L normal ca merge

3. in 4x4 H nu cupleza in 100% din incercari , nu stiu de ce, martorul se aprinde pe bord dar la roti nu cupleza in 100% din cazuri. Sa zic asa la vreo 9-10 incercari una nu o cupleaza. Problema probabil ca e mai veche numai ca rata in care nu isi face treaba fiind asa mica nu s-au aliniat astrele pana azi ca sa se intample. Daca nu cupla, scoteam in 4x2 si apoi iar in 4x4 H cupla. Daca tin maneta cutiei de transfer cu mana este cuplat in 100% din cazuri.

Ce se intampla aci? Uzura ? inceput de defectiune ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare