GTC Auto Shop
Pagina 1 din 4 1234 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 40

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    26
    Masina
    Nissan Patrol K260,Lexus IS 220, Daihatsu Feroza 1.6i 16 V

Implicit Inca un batranel printre voi

Salut!
    Numele meu este Mihai,sunt din Targoviste si sunt un incepator in ale offroad-ului.
    Sa va zic mai pe scurt,pasiunea aceasta o am de foarte mult timp ,dar fiind semidependent pana mai acum ceva timp de banii parintilor si neavand un venit corespunzator care sa mi permita sa reconditionez masina si sa-mi mai scot si prietena la un suc am lasat-o sa mai astepte putin.Click image for larger version. 

Name:	10533391_4629833320316_9107909792866376631_n.jpg 
Views:	105 
Size:	137.0 KB 
ID:	235697
    Aceasta este masina si asa arata dupa 13 ani de singuratate in garajul unui depozit de ciment.Poza este facuta prin noiembrie anul trecut,cand a fost dusa la mecanic sa-mi puna turbina,filtru de aer,conducte etc.(fusesera date jos de pe masina sa nu le fure careva)
    Acum masina am dus-o la tinichigerie la domnul costel,un tinichigiu care are peste 35 de ani de experienta in domeniu si lucrat mai mult prin strainatateClick image for larger version. 

Name:	IMAG0479.jpg 
Views:	96 
Size:	1.58 MB 
ID:	235698.ulterior vreau sa o duc la antifonat si vopsit iar mai apoi la mecanic sa mi schimbe ce mai e de schimbat la ea.o sa va tin la curent cu ce o sa-i fac si o sa apreciez orice sfat pe care mi-l dati.
    Nissan Patrol k260 SD33T
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Daihatsu Feroza 1.6i,16V - FEROZIANUL

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    35
    Masina
    Nissan Terrano 2,7 TD R20 , Nissan Patrol RD28T Y61

Implicit Re: Inca un batranel printre voi

Bine colegu! incet da sigur tot creste gasca Nissan
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Cred ca dupa cei 13 ani ar cam trebui inlocuit tot ce tine de furtunele de la motor ...
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    26
    Masina

Citat Postat original de cos Vizualizare Mesaj
    Cred ca dupa cei 13 ani ar cam trebui inlocuit tot ce tine de furtunele de la motor ...
    Dupa ce mi-a montat turbina si restul pieselor,am mers putin cu masina si apoi am urmarit ssa vad daca are scurgeri,nu avea nimic.in orice caz se va verifica tot.:)
    Nissan Patrol k260 SD33T

Data Inscriere
    Mar 2010
    Varsta
    36

@cos are dreptate. Cauciucul imbatraneste incet dar sigur. In primul rand eu as schimba furtunele de frana, tine de siguranta ta. Spor la treaba.
    "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
    incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Daa si cele de farna , mi-au scapat ( ca ma ramolesc ? )...
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Spor la treaba pentru ca o sa ai.Daca il gasesc prin atelier iti fac o donatie cu un far sa il schimbi pe ala ruginit.
    Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..
    Off-road Alyon Team

Data Inscriere
    Sep 2013
    Varsta
    51
    Masina
    2003 Land Rover Discovery 2 Td5 automat

Citat Postat original de wolfman Vizualizare Mesaj
    @cos are dreptate. Cauciucul imbatraneste incet dar sigur. In primul rand eu as schimba furtunele de frana, tine de siguranta ta. Spor la treaba.
    Si chiar daca nu curge nimic acum, furtunele imbatranite te lasa cand te astepti mai putin si pe unde nu te astepti! Sa o stapanesti sanatos!

Data Inscriere
    Sep 2012
    Varsta
    36
    Masina
    Jeep Wrangler YJ 2,5L MPI, ex. Suzuki Jimny

Bravo tată. Și felicitări! Ți-ai luat un tanc. 3,3 td? E bun, urcă și pe tei belit! Dacă tot te apuci, inspectează cu atenție șasiul să nu aibă găuri, fisuri și dacă găsești, cel mai indicat ar fi să dai jos caroseria și să-l recondiționezi ca la carte. Motorul ăla, dacă-i în mințile lui și îi dai ulei bun și filtre, la timp, n-are moarte, distribuția e pe pinioane, cu pompă de injecție în linie. Șmecherieeee!

Îți trebuie niște jante cu ET negativ, overfendere (să nu te stropești ), niște anvelope MT (profil simex îi plac cel mai mult), minim 31x10,5x15, un snorkel, eventual un troliu și aia e. Iar cu timpul, un kit de suspensie sau un SL home-made, dacă vei vrea roți mai mari, elegant, cât di cât. De dus duce lejer și 33-uri și le învârte bine, chiar motorul diesel aspirat. De cel turbo, nu mai vorbesc.

Merge porcu`, n-are nicio treabă. Cred că ai văzut deja pe youtube de ce sunt capabile minunățiile ăstea. Făcute pe vremurile când se făceau mașini pentru o viață. Eu sper să te ducă pe unde nici cu gândul nu ai fost, în locuri deosebit de frumoase și s-o iei și pe prietenă cu tine ca să-n-țeleagă de ce ieșiți mai răruț la sucuri Mă bucur când văd că există colegi care salvează de la casare astfel de exemplare cu o existență glorioasă. Un singur defect au mașinile ăstea (în România asta de căcat!) - impozitul. Ar fi mișto să fie autoutilitară N1 în CIV.

Toate cele bune!
    Last edited by mita31; 1st February 2015 at 03:37.
    All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    26
    Masina

Citat Postat original de dulceanu ionel Vizualizare Mesaj
    Spor la treaba pentru ca o sa ai.Daca il gasesc prin atelier iti fac o donatie cu un far sa il schimbi pe ala ruginit.
    Multumesc mult dar deja mi a donat un prieten de la un jeep grand
    Cherokee.Se potrivesc:D
    Last edited by smihai; 1st February 2015 at 08:43.
    Nissan Patrol k260 SD33T

Pagina 1 din 4 1234 UltimaUltima

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!