GTC Auto Shop
Pagina 1 din 8 12345678 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 80

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Implicit Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

Sa facem prezentarea oficiala a noului membru Shogun Pinin designed by Pinin Farina a.k.a. "Pufarinã"

Shogun Pinin Elegance 2.0 manual
    A.F. 2004
    Mileage 91700
    Bhp 127
    Pret £1800.00

Dupa cum stiti, acesta a trecut prin ceva verificari de istoric, totul a iesit ok, fara nici o discrepanta fata de ceea ce imi spusese vanzatorul. MOT-ul valabil pana in noiembrie 2015, deci mai castig ceva timp si bani de pe urma proprietarului(senchiu senchiu ).
    Vanzarea a decurs extrem de rapid, din momentul in care am batut palma. Ma asteptam sa fie mai greu , incercam disperat sa caut firma de intermediere si proprietarul s-a uitat la mine timp si mi-a zis ca facem actele acolo, in masina . Asa s-a si intamplat. Am primit o chitanta facuta de mana intre mine si proprietar plus a doua parte din V5C cu numele meu trecut. Acum astept 2-3 saptamani sa primesc noul talon(V5C) si cam asta e. NU exista bataie de cap sau alte taxe pt noul proprietar cu Registru Auto ca la noi sa inmatriculezi masina. Statul isi face treaba si iti trimite actele prin posta.
    Ca o mica paranteza, azi am trimis la preschimbat si permisul din motive de asigurare mai mica . Am trimis recomandata cu actele si la fel sa si primesc inapoi, £61. Iar nu a trebuit sa merg pe la politie. Astept plasticul nou acasa. Fiind la prima inmatriculare si schimbare de permis, inca nu incetez sa ma minunez cat de bine merg lucrurile pe aici .

Click image for larger version. 

Name:	20150212_133349.jpg 
Views:	64 
Size:	439.1 KB 
ID:	236743

Name:	20150212_133356.jpg 
Views:	52 
Size:	414.0 KB 
ID:	236744

Name:	20150212_133408.jpg 
Views:	55 
Size:	432.8 KB 
ID:	236745

Name:	20150212_133617.jpg 
Views:	71 
Size:	284.3 KB 
ID:	236748

Name:	20150212_133459.jpg 
Views:	61 
Size:	320.2 KB 
ID:	236747

Name:	20150212_133421.jpg 
Views:	48 
Size:	405.2 KB 
ID:	236746

Name:	20150207_151728.jpg 
Views:	77 
Size:	392.8 KB 
ID:	236749
    Last edited by plummer; 12th February 2015 at 19:14.
    Money can't buy happiness but it can buy sweets. I like sweets
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Implicit Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

Ca si dotari prezinta urmatoarele:

- ABS
    - Geamuri electrice fata/spate
    - A/C
    - Tapiserie piele
    - Jante 16" cu 10 spite

Pt doritori, toate modelele explicate mai pe larg AICI.

Pusa pe tester nu a dat nici un fel de eroare

La partea mecanica sunt cateva lucruri care trebuiesc rezolvate incet-incet:

Diff-ul fata e umed. Caut raspunsuri cam ce se poate schimba (garnituri??) ca sa nu il mai vad asa si sa am constiinta impacata.
    Pe la imbinarea dintre cardanul spate si cutie a aruncat in timp ceva ulei. La fel, vreau sa schimb piesa sa stiu ca e totul ok.
    A schimbat careva pana acum acea imbinare? Daca da, ce pret ar fi?
    Ar trebui schimbate si discurile pe spate, dar mai duc o perioada.

Acum, urgentele:

Schimbat kitul de distributie + pompa de apa
    Schimbat uleiuri motor, cutie viteze/transfer, diferentiale.

Mai este ceva urgent de care nu stiu?

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Salut sa ai noroc de ea!

Pai daca tot o bagi la schimburile de consumabile pune-i pe baieti sa se uite si la diferential, in principiu poate sa iasa ceva lichid cand se incalzeste diferentialul dar nu sunt sigur.

In rest nu stiu ce altceva sa te sfatuiesc.

Spor mult si sa te duca pe unde vrei tu si sa fii multumit de ea!

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Mersi @Kedu, a fost o saptamana nebuna pentru mine. De maine incepem sa ne mai potolim putin, o sa ne imprietenim, iesim la plimbare si o sa vad de ce are nevoie in plus(sau minus, dupa caz ). Nu va fi o masina de offroad, aici nu prea se pune problema de asa ceva, nici macar nu ninge Dar va fi o masina pregatita pentru orice situatie

Noroc bun!

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Caut un Kit de distributie + pompa de apa. Mi s-a recomandat sa iau de la Blue Print.
    Ce parere aveti? Alte idei?

Preferinte legate de brand pt uleiul folosit in motoarele GDI?

Data Inscriere
    Apr 2013
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Eu nu prea stiu sigur ce marca e kitul de distributie de la mine dar cred ca cureaua e Contitech, in principiu nu cumpara nici cel mai ieftin si nici cel mai scump

Cat despre brandul de ulei eu folosesc Repsol si sa stii ca e super!
    De cand am Repsol motorul merge mai silentios si s-a mai linistit bataia de tacheti tipica GDI. Inainte am avut Mobil si Aral, acum am repsol si pot sa spun ca cel putin la Pinin GDI e ceva mai bun Repsol.

Spor

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

In seara asta m-am mai uitat putin pe sub capota si am incercat sa o mai aranjez putin. Totodata am verificat si sistemul de prindere al rotii de rezerva si am uns cu ulei prezoanele sa se desfaca mai usor.

Name:	20150214_174958.jpg 
Views:	27 
Size:	282.7 KB 
ID:	236883

Name:	20150214_175040.jpg 
Views:	43 
Size:	303.5 KB 
ID:	236884

Name:	20150214_190043.jpg 
Views:	23 
Size:	268.8 KB 
ID:	236885

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina
    Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

Salut si felicitari pentru achizitie. Si eu am un model aproape identic, la care am mai schimbat cele trebuincioase in ultimile luni de cand il am. Pentru detalii poti sa arunci un ochi pe topicul meu, in general am scris exact ce am schimbat si de ce.

Ca un sumar ar fi bine sa te uiti si sa schimbi urmatoarele:

- toate lichidele, dupa cum ai banuit :) adica ulei motor, cutie, reductor, toate 3 diferentialele. Eu am pus Eneos, pentru ca e cel mai bun ulei made in Japan pe care l-am gasit. Nu uita nici de antigel, lichid de frana, lichid de servo etc.
    - bujii, foarte important daca sunt uzate sau face figuri. Ia Denso cu platina pentru motoarele GDI, indiferent ce zice lumea. Au fost discutii ba ca sunt mai bune NGK Iridium, ba nu stiu care. Pana la urma majoritatea au ajuns sa le schimbe cu Denso.
    - bucse, capete de bara, chestii de mecanica care se uzeaza destul de repede, eu am schimbat si crucea de la cardan
    - discuri si placute, daca sunt tocite mai mult de 2-3mm trebuie schimbate
    - distributie si cu pompa, eu am pus Nipparts, pentru ca e japonez si pentru ca nu am gasit reviews negative. Alternative bune sunt HERTH BUSS JAKOPARTS (tot Japan, scump) sau SKF (folosit foarte mult ca OE in Europa). Eu nu as pune Blue Print
    - in funtie de cum trage, relanti etc merita sa te uiti si sa cureti clapeta de acceleratie, EGR, admisie

Cam atat ar fi ca sa mergi cu ea pe strada, zic eu.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

@hyadum mersi pentru sfaturi. Topicul tau e citit din scoarta in scoarta :)
    Am tot încercat sa aflu care sunt preferințele fata de uleiul de motor. Cineva de pe forumul dedicat Pinin si Junior mi-a recomandat sa schimb uleiurile si distribuția doar cu ulei/piese originale Mtsubishi. O sa fac o intrebare si la reprezentanță sa vad ce sa oferta îmi fac.

Data Inscriere
    Oct 2010
    Varsta
    42
    Masina
    Mitsubishi space gear

Blue Print de si in Romania nu este cunoscut, (Bardi Auto are cateva repere in program) calitativ este foarte ok Problema e ca nu e foarte ieftin.Arunca un ochi daca ai timp.http://www.blueprint-adl.com/

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!