GTC Auto Shop
Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 123456789 UltimaUltima
Afisez rezultatele 11 la 20 din 88

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Implicit Re: Shogun Pinin a.k.a. "Pufarinã"

Citat Postat original de Pointer Vizualizare Mesaj
    Blue Print de si in Romania nu este cunoscut, (Bardi Auto are cateva repere in program) calitativ este foarte ok Problema e ca nu e foarte ieftin.Arunca un ochi daca ai timp.http://www.blueprint-adl.com/
    Deja am cont la ei pe site, ei sunt "patern parts company" adica fac replica dupa orice piesa necesara. Pt distribuție astept o cotație de la reprezentanța sa vad cat m-ar costa sa schimb cu original. Pana acum ma rezum la ~200£ kit distributie + pompa de apa.
    Va tin la curent cu noutăți.
    Money can't buy happiness but it can buy sweets. I like sweets
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    38
    Masina
    Pajero Pinin SWB

Eu tot zic la toata lumea, sa nu uiti de aia cativa zeci de ml de ulei de la mecanismul de cuplare a puntii fata, trebuie schimbat si ala cu ce e in diferential... Eu in ultima vreme bag Motul in toate masinile, sunt foarte multumit, dar nu e ieftin.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Citat Postat original de hcampian Vizualizare Mesaj
    Eu tot zic la toata lumea, sa nu uiti de aia cativa zeci de ml de ulei de la mecanismul de cuplare a puntii fata, trebuie schimbat si ala cu ce e in diferential... Eu in ultima vreme bag Motul in toate masinile, sunt foarte multumit, dar nu e ieftin.
    Am citit interventia ta si in topicul legat de MRL-uri si am sa postez aici pozele atasate de tine.

Name:  2013-07-24 20.18.46.jpg
Views: 403
Size:  12.3 KB

Name:  2013-07-24 20.03.20.jpg
Views: 403
Size:  17.0 KB

Nu stiu sigur daca este vorba de valoarea prezentata aici pt freewheel clutch?
    Click image for larger version. 

Name:	Untitled1.jpg 
Views:	39 
Size:	108.8 KB 
ID:	237162

Name:	Untitled.png 
Views:	38 
Size:	180.3 KB 
ID:	237161

Chiar uitasem de partea asta... Multam
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Intrebare de 100 de puncte:
    Am fost azi si m-am programat la reprezentanta Mitsubishi pentru schimbarea distributiei si a curelelor de a/c si alternator. Am intrebat daca se schimba distributia cu tot cu rolele specifice si mi-au spus ca la Mitsubishi foarte rar este nevoie de schimbarea lor. Se vor verifica, dar nu crede ca e nevoie sa fie schimbate decat in cazuri exceptionale. Ce parere aveti?

PS: Tot azi am facut o verificare a cuplajului 4x4. Blocantul central merge, in sensul ca la viraje (plecare de pe loc cu 4x4Hlc) incepe sa patineze cate o roata, ceea ce in 4x4Hi nu se intampla. Astept sa fac verificarea pe rampa sa vad daca am cumva si LSD.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Caut rulou pentru portbagaj. Ma poate ajuta careva cu un pret sau un site? Nu gasesc pe nicaieri. Cred ca trebuie sa dau telefoane si pe la dezmembrari.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Azi am fost la posta sa-i platesc taxa de drum. A fost incadrat in banda K (emisii intre 201-225g/km sau auto inmatriculat intre 1 martie 2001 si 23 martie 2006) si mi-a revenit de plata onorabila suma de £275. Am avut 3 optiuni de plata:
    1. Achitata total £275
    2. Plata pe 6 luni ~£140 x 2
    3. Plata prin debit direct £24.99 x 12 luni Pt 1 lira/luna in plus chiar constituie un mare ajutor ca doar nu ma dau banii afara din casa.

Totodata i-am atasat si prinderea GoPro-ului, ca sa avem ce povesti dupa viitoarele iesiri

Name:	20150223_161230.jpg 
Views:	18 
Size:	253.3 KB 
ID:	237568

Name:	20150223_161441.jpg 
Views:	15 
Size:	238.3 KB 
ID:	237569

Name:	20150223_161619.jpg 
Views:	16 
Size:	270.9 KB 
ID:	237570

Name:	20150223_161657.jpg 
Views:	15 
Size:	321.6 KB 
ID:	237571

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    47
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Citat Postat original de plummer Vizualizare Mesaj
    Caut rulou pentru portbagaj. Ma poate ajuta careva cu un pret sau un site? Nu gasesc pe nicaieri. Cred ca trebuie sa dau telefoane si pe la dezmembrari.
    Da` nici anunt la "Cumparari accesorii" n-ai pus !

.............

Sa-i pui totusi o prelungire la suportul ala de GoPro ca altfel va fi cam multa capota in cadru.....

&

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Citat Postat original de Astral Vizualizare Mesaj
    Da` nici anunt la "Cumparari accesorii" n-ai pus !

.............

Sa-i pui totusi o prelungire la suportul ala de GoPro ca altfel va fi cam multa capota in cadru.....
    1. O sa pun un anunt... nu m-am gandit Merit o bataita
    2. Nu e problema cu unghiul de filmare, era doar pt proba. De fiecare data cand se monteaza pe bord, verificam si ce prindem in cadru

PS: Se poate vedea in foto 1 si 2 un alt sistem de prindere mai inalt fata de foto 3 si 4. Daca imi da cu virgula vreo filmare, am accesoriu de schimb pt ala scurt.

Last edited by plummer; 23rd February 2015 at 23:47.

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    34
    Masina
    Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

Citat Postat original de plummer Vizualizare Mesaj
    Am intrebat daca se schimba distributia cu tot cu rolele specifice si mi-au spus ca la Mitsubishi foarte rar este nevoie de schimbarea lor. Se vor verifica, dar nu crede ca e nevoie sa fie schimbate decat in cazuri exceptionale. Ce parere aveti?
    Eu le-am schimbat, chiar daca "pareau ok". Decat sa-ti crape vreun rulment sau sa inceapa sa vibreze/scartaie, mai bine iei kitul complet. Si vezi ca la motorul asta mai e ceva in kit de care nu zice nimeni, si nu il include: un mic ax care tine tensiune inainte de rola intinzatoare. Nu are rola, e doar o bucata de otel peste care trece cureaua. Teoretic se schimba si ala. Si nu uita de pompa de apa, garnitura cedeaza in timp, si iti arunca apa pe curea, si o degradeaza.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Citat Postat original de Hyadum Vizualizare Mesaj
    Eu le-am schimbat, chiar daca "pareau ok". Decat sa-ti crape vreun rulment sau sa inceapa sa vibreze/scartaie, mai bine iei kitul complet. Si vezi ca la motorul asta mai e ceva in kit de care nu zice nimeni, si nu il include: un mic ax care tine tensiune inainte de rola intinzatoare. Nu are rola, e doar o bucata de otel peste care trece cureaua. Teoretic se schimba si ala. Si nu uita de pompa de apa, garnitura cedeaza in timp, si iti arunca apa pe curea, si o degradeaza.
    Am hotarat pana la urma sa schimb si rolele, ca doar nu le schimb de n ori. Pompa se schimba si ea, am uitat sa specific la inceput.
    Poti sa dai niste detalii de acel ax? Sa dau o cautare pe net sa vad despre ce e vorba.
    Multumesc

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!