Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum imi cresc eu Grand Vitara


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Adevarul e ca am fost ocupat din plin cu Samuraiul. Si sa ma dau si sa-l pun la punct.

Dar, intre timp am facut distributia, inclusiv pompa de apa, pentru ca nu e chiar usor de ajuns la ea.

 

IMG_3461.jpg.cb52b4f12b568b79be9adabb2961ef05.jpg

 

Pentru motorul meu, provenienta Mazda, kit-ul consta in (desigur, se pot cauta echivalente):

Curea distributie Conti CT832

Rola intinzatoare SKF VKM 74004

Pompa apa Ruville 67013

Curele accesorii GATES 6464 / 6467 / 6477

De notat ca pentru a ajunge la pompa de apa, trebuie date jos toate fuliile. Totusi, distributia se poate face fara sa se indeparteze radiatorul, cu ceva grija.

 

In momentul in care am verificat alinierea avansului pompei de injectie avand instalata cureaua veche, aceasta era intarziata cu jumatate de dinte, probabil de la intinderea curelei!

 

IMG_3443.thumb.jpg.7c4f97d665df5adf1ae118669acf9de4.jpg

 

Instalarea curelei de distributie trebuie facuta cu atentie, pentru ca exista riscul ca avansul pompei de motorina sa fie intarziat cu un dinte, greseala destul de comuna la acest model de motor, din cauza unghiului dificil din care privesti. Ar fi bine sa folosti o oglinda, sau camera unui telefon, pentru a verifica punerea la punct.

Asa arata cu noua curea, pica la fix marcajele.

 

IMG_3497.jpg.69f90d8277ffd6df8595fb05a61acec2.jpg

Editat de iulianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

In momentul in care am intaltat-o, am coborat si bara stabilizatoare, cu doi biscuiti distantieri, gandind sa asez lucrurile la locul lor.

S-a dovedit ca trebuia sa fac altfel:

 

IMG_3646.jpg.039dccbdfd3d1320867bd4f82480c048.jpg

 

Bara stabi are prinderea pe sasiu la 45 de grade, astfel incat, atunci cand am pus biscuitii, bara s-a mutat mai jos, dar s-a mutat si mai in fata. Rezultatul se vede mai sus, bieletele au cedat, pentru ca au stat intr-un unghi nefiresc.

 

M-am gandit a doua oara si am descoperit ca bara stabi pivoteaza in arc de cerc in jurul prinderii pe sasiu si nu e nevoie de coborarea prinderii. Astfel, cu montajul original, bieletele stau firesc:

 

IMG_3639.jpg.dce4a84c9f66bc07d4f6ef4c3d6b6f8c.jpg IMG_3645.jpg.1f8c1760be5ceb2702f15dc84c724af8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

In vacanta de 1 decembrie am avut noroc de zapada si viscol in zona Sirnea, asa ca am facut si olecuta de offroad de iarna. Atat masina cat si rotile s-au descurcat foarte bine, avand in vedere cantitatea de zapada si rampa.

 

 

IMG_0380.thumb.JPG.265123a9cca110e743f414711deaf479.JPG IMG_0426.thumb.JPG.569712051ad1d2a17bb05cc5e2a975e8.JPG

 

IMG_0430.thumb.JPG.84319ad75e761a985b5d5dfa656208d6.JPG IMG_0454.thumb.JPG.8605419e748a24b325fe04cca8686dc1.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Felicitări! La o GV din 1997 cu motor diesel de1995cm3 ce provenienta o avea motorul diesel?

 

Din cate stiu eu, productia GV a inceput in 1998.

Mai multe informatii despre GV diesel gasesti si aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?75531-motor-2-0-diesel-grand-vitara-pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Povestea continua, ia uite ce-i pregatim noi:

 

738027305_IMG_1258mic.thumb.jpg.a827f7af30562b6e2bc899c675c4f692.jpg

 

Ati ghicit, i se coace un troliu. Armatura metalica a barei de protectie va ramane la locul ei, se va decupa un pic din ea in dreptul troliului, partea de jos, dar se va ranforsa in locul respectiv. Troliul va fi integrat complet in bara de plastic, doar fanta se va iţi prin grilajul barei.

Mini le-a proiectat, astea sunt desenele, sa lasam laserul sa lucreze metalul :grin:

 

placatroliugv_v2.9.thumb.jpg.d72a53e80a166c9c410e5d6fca43ace3.jpg placatroliugv_v2_10.thumb.jpg.6716e9b26b378fefb636a19c2bf0e674.jpg

 

placatroliugv_v2_11.thumb.jpg.78fbff7664f077875e964ff7d8b8d3a4.jpg placatroliugv_v2_12.thumb.jpg.7879e06bd513f280a0f5962c8a3e4b53.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Sunt numai ochi si urechi.

Eu ma tot gandesc si la o bara metalica fata usoara și rezistenta la un impact obisnuit in trafic... ca imi vine sa nu franez maxim cand ți se taie fața... In fine, nu divagam.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Sunt numai ochi si urechi.

Eu ma tot gandesc si la o bara metalica fata usoara și rezistenta la un impact obisnuit in trafic... ca imi vine sa nu franez maxim cand ți se taie fața... In fine, nu divagam.

 

Fratii nostri de la est fabrica bare metalice in regim DIY, unele arata bine, dar la cum arata capetele sasiului, io nu-mi pun mari sperante in caz de impact frontal.

 

Daca Iulian mai are nervi pentru asta, mai la vara proiectam si o bara fata de GV mk1.

Sau poate te oferi tu cobai.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Au marcaj M+S.

Se comportă foarte bine, au văzut destulă zăpadă iarna asta și nu le-a fost rușine. In continuare silențioase pe asfalt. Foarte mulțumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

As vrea sa pun si eu aceleasi anvelope 225/70/16,

numai ca ma tem sa le pun inainte sa fac RAR-ul...

Tu ai reusit sa-ti treaca in CIV si dimensiunile astea sau le-ai montat dupa RAR, pe barba ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

@ Iulian

Am inteles, multumesc.

 

Vreau sa te mai intreb ceva legat de montajul MRL;

Ai putut asigura corpul MRL-ului in canalul de siguranta existent pe capul planetarei sau ai facut alt canal mai spre exterior?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Salut, sincer, Minitehnicus mi-a adus amortizoarele când le-am montat pe mașină, dar nu mai am cutia și codurile.

La o scurta căutare pe net, poți folosi amortizoare de Opel Astra MK2 Hatchback, au cursa cu ~5 cm mai mare pe compresie și ~10 cm extins, exact ce-ți trebuie.

Arcurile au fost ceva Ford Focus, vezi in topicul meu, Mini a dat mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Primul lucru facut la ea a fost schimbarea tuturor uleiurilor (motor+CV+CT+punti), antigel si filtre.

Al doilea lucru, desi 4x4 cupla perfect, becul din bord palpaia scurt cam la fiecare 30 de secunde. Un pic de studiu pe internet ne arata noua ca vinovatul e compresorul aflat sub bara fata, ce activeaza diafragma aflata in grupul fata, cu rolul de a cupla 4x4. Mai exact ceva neetans in interiorul lui, sau conductele ce duc la diferential.

Scurta verificare sub masina, conductele etanseaza bine. Dau jos compresorul in cateva minute si-l desfac. Capacul e montat prin presare si iese fortat cu o surubelnita, lasand la iveala maţele:

 

[ATTACH=CONFIG]239216[/ATTACH]

 

Desfac cele doua surubele si trag tot ansamblul afara. Ce sa vezi, doua stuturi intra in doua oringuri, unul din plastic, neruginit :grin:, celalalt din metal... il vedeti si singuri

 

[ATTACH=CONFIG]239217[/ATTACH]

 

Se curata cu smirghel fin si se inveleste cu teflon de izolatii, pentru o etansare mai buna. Brand new!

 

Se curata si oringul bolnav, care apoi se intinereste cu silicon din spray (pentru refacerea cauciucului), deoarece arata cam asa:

 

[ATTACH=CONFIG]239224[/ATTACH]

 

Montat totul la loc, functioneaza perfect, chestiune de jumatate de ora.

 

Salutare, @Iulianul,

 

Aceleasi simptome le avea si masina mea, azi am desfacut compresorul, asa cum ai descris tu, intr-adevar era rugina pe stutul metalic si pe oring, le-am curatat si le-am asamblat la loc. Acum cand cuplez, becul palpaie mult mai des, oare ce s-a intalmplat? Intr-adevar nu i-am pus teflon, dar mi s-a parut ca oringul intra bine, de la asta sa fie, sa-l desfac si sa-i pun teflon?

Cum imi dau seama daca e de la conducte, daca pierde presiune pe acolo?

 

Maine dimineata urc iar masina pe elevator, daca ai timp sa-mi dai un sfat....

 

Te salut,

 

Lucian

Editat de Nmoxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Salutare! Am intrat si eu in febra modificarilor. Am inaltat un XL7 cu un kit complet ironman rezultand un lift de aproape 4.5 cm. Cu ocazia asta am verificat si schimbat cam tot ce era nevoie.

Inainte de schimbare aveam un troncanit pe fata si l-am pus pe seama unui arc rupt aproape jumatate de spira pe dreapta fata. Dupa schimbarea suspensiei zgomotul persista.

Acesta se manifesta la viraj strans, in momentul in care se inclina respectiv se indreapta masina. Este un pocnet pe fata. Ceva ca si cum o piesa este incordata si scapa cu zgomot.

Suspectez bara stabilizatoare sau bieletele antiruliu.

Trozneste o singura data maxim de doua ori, cand se apleaca si cand se indreapta masina.

A mai patit cineva asa ceva? Aveti vreo idee? Multumesc!

Cauta! Nici albina nu gasaeste miere in fiecare floare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum imi cresc eu Grand Vitara

 

Rezolvat! Era rulmentul de pe dreapta fata. Avea joc. Stiam de el dar am zis sa mai aman bazandu-ma pe faltul ca nu urla. Acum l-am schimbat si gata, totul e ok. Multumesc!

Cauta! Nici albina nu gasaeste miere in fiecare floare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare