Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

proiect off road buggy


sososs

Postări Recomandate

Re: proiect off road buggy

 

masina este din 93, 70.000 km, primul an cand s-a facut motorul de 6.0, evolutie al mai vechiului V12 de 5.3, care avea problemele de valve si injectie, probleme rezolvate la acest motor

 

impresionanta masina din toate punctele de vedere .... pe vremea aia faceau si englezii masini .... totul electric, tapiterie piele impecabila, tabla groasa, oteloasa, fara pic de rugina. in loc sa desfac suruburile la o aripa am luat flexul, am zis ca merge mai repede ..... mare greseala, am consumat 5 panze de 125 pana am reusit sa termin !

 

 

 

Cat ai dat pe Jag-ul donator,din ce an si in ce stare?

Urmaresc de ceva timp modelul dar unul in buna stare e scump.

Si motorul si cutia sunt beton...armat...ca de altfel masina in ansamblul ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: proiect off road buggy

 

pe de alta parte stau acuma si caut teava ptr structura tubulara

 

problema este ca tot ce gasesc la noi este teava trasa OL37 de 42.4 si 3.2mm in perete si as vrea mai groasa daca tot nu gasesc OL52

 

asta de 3.2mm cred este cam subtire desi normele FRAS la rollcage prevad minim teava trasa 42 cu 3.2mm in perete

Editat de sososs
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: proiect off road buggy

 

are cineva idee de specificatiile tehnice la teava trasa/laminata / de gaz ce se vinde la noi ?

 

toata lumea vinde, dar nimeni nu stie ce vinde ! intreb este Ol37 sau 52 ? nici un raspuns, doar o ridicare din umeri

 

altul zice - S355J2H sau S275/ S355 ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: proiect off road buggy

 

are cineva idee de specificatiile tehnice la teava trasa/laminata / de gaz ce se vinde la noi ?

 

toata lumea vinde, dar nimeni nu stie ce vinde ! intreb este Ol37 sau 52 ? nici un raspuns, doar o ridicare din umeri

 

altul zice - S355J2H sau S275/ S355 ???

 

De obicei, specificatiile de genul asta le poti gasi fie in certificatul de calitate al lotului, fie pe site-ul producatorului. La noi inca se mai lucreaza pe baza de STAS-uri si produsele de genul asta trebuie sa respecte un anumit STAS (care este specificat si el in actele de insotire a marfii).

Din pacate, foarte multa marfa de genul asta vine la noi din Turcia, unde normele sunt altele si nu poti baga mana in foc ca sunt respectate "ad literam"

Pentru edificare:http://www.calorserv.ro/produse/Tevi-Izolatii/Tevi-Trase/diametru-teava-trasa-mm___42-4/teava-neagra-trasa-1-1-4-42-4-mm-3-56-mm-grosime-BOR114356NT

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: proiect off road buggy

 

are cineva idee de specificatiile tehnice la teava trasa/laminata / de gaz ce se vinde la noi ?

 

toata lumea vinde, dar nimeni nu stie ce vinde ! intreb este Ol37 sau 52 ? nici un raspuns, doar o ridicare din umeri

 

altul zice - S355J2H sau S275/ S355 ???

 

Ol 52 România

St 52 Austria Germania

Bt 52 Franța Belgia și ce tari or mai fi pe.acolo

Toate sunt la fel doar ca e denumirea veche ce nu se mai prea folosește

Ol/st/Bt 52 denumirea noua e s355j2h

Ol/st/Bt 37 teava simpla care se găsește în comerț peste tot are denumirea noua s235jr

Cam asta e tot de știut

Ceea ce mai trebuie știut e ca ol 52 nu se găsește la fel de subțire ca ol 37

Öl 52 e de obicei cam cu 0,3 mm mai gros decât ol 37

Uite aici o descriere de la nea goagăl

image.thumb.jpg.7e7273f941578b479531eb3ab76a9363.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: proiect off road buggy

 

Ok, am inteles acuma cu specificatiile tehnice ale tevii, multumesc.

 

Niste indicatii va rog ref la prinderile motorului catre structura tubulara; pe varianta cu prinderile originale nu pot merge.

 

Ma gandeam la niste bucse universale sau facute din galet de tanc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: proiect off road buggy

 

Ok, am inteles acuma cu specificatiile tehnice ale tevii, multumesc.

 

Niste indicatii va rog ref la prinderile motorului catre structura tubulara; pe varianta cu prinderile originale nu pot merge.

 

Ma gandeam la niste bucse universale sau facute din galet de tanc.

 

poți face din ce vrei tu

Ca e bursa e poliuretan sau cauciuc sau ce vrei tu toate sunt bune atata timp cat le folosești :-))

Eu am folosit și voi folosi bucșe de la yj de la arcuri, ai în set doua mari pt motor și câteva mai mici pt rest :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: proiect off road buggy

 

Ok, credeam ca ptr motor trebuie ceva special, nu merge poliurethanul sau cauciucul obisnuit

 

 

QUOTE=romihd;1026408]poți face din ce vrei tu

Ca e bursa e poliuretan sau cauciuc sau ce vrei tu toate sunt bune atata timp cat le folosești :-))

Eu am folosit și voi folosi bucșe de la yj de la arcuri, ai în set doua mari pt motor și câteva mai mici pt rest :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare