Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

test blocant spate mk2


coltalb

Postări Recomandate

Cine ma ajuta sa-mi dau seama daca functioneaza. am firele rupte de la sonda si palpaie intruna ... de acolo n-am cum sa-mi dau seama.

Am pus pe mic si am ridicat masina de amandoua rotile pe spate, si pe blocat si pe deblocat daca invart de o roata cealalta se invarte in sens invers. Deci functioneaza? cum altfel sa mi dau seama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: test blocant spate mk2

 

Ridici masina pe cric doar o roata spate, pui blocantul, maneta de la reductor pe 2h si pleci usor. Daca cade de pe cric, blocantul functioneaza. Daca se invarte roata din aer, nu

Sau mai simplu, gaseste un sant si pune masina in " diagonala". Pune blocantul si maneta tot in 2h si vezi daca mai pleci de acolo. Daca ai ramas de tot, sa ai un prieten cu tine sa te traga.. :grin:

Pe prieten poate sa-l cheme si "troliu" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: test blocant spate mk2

 

La mine palpaie de cand am luat masina, dar LSD-ul merge cu brio... Martorul ala palpaie doar ca sa ne sperie...uneori :ha1

Ce treaba are LSD-ul cu palpaitul becului?La tine palpie alt martor .Lsd-ul sta cuminte in punte si nu are treaba cu actiune a de cuplare, nu iti trebuie martor de confirmare.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: test blocant spate mk2

 

Am ridicat o roata spate si am pus reductorul in 2 h cum a zis colegul mai sus... nici nu functioneaza butonul in 2h. Daca nu stiti nu mai vorbiti prostii. Blocantul functioneaza doar pe mic dar am incercat in fine.

Am incercat alta treaba.. am pus pe mic si am ridicat o roata fata si una spate, cand dadeam sa plec se invarteau amandoua rotile din aer. Dupa ce apasam butonul la fel se invarteau, daca era sa functioneze blocantul trebuia sa plece de pe loc si sa cada de pe cric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: test blocant spate mk2

 

Blocantul functioneaza atat pe hi cat si pe lo, atata timp cat centralul este blocat.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: test blocant spate mk2

 

Salut!

Cupleaza 4x4 pe greu, apesi butonul R/D Lock..iei de volan maxim stanga ( sau dreapta ) si pleci usor de pe loc, daca roata din spate din interior ( a se intelege interiorul unui cerc pe care il poti face cu rotile virate) se invarte si tarseste ( blocheaza si deblocheaza ) atunci iti merge blocantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: test blocant spate mk2

 

Am ridicat o roata spate si am pus reductorul in 2 h cum a zis colegul mai sus... nici nu functioneaza butonul in 2h. Daca nu stiti nu mai vorbiti prostii. Blocantul functioneaza doar pe mic dar am incercat in fine.

Am incercat alta treaba.. am pus pe mic si am ridicat o roata fata si una spate, cand dadeam sa plec se invarteau amandoua rotile din aer. Dupa ce apasam butonul la fel se invarteau, daca era sa functioneze blocantul trebuia sa plece de pe loc si sa cada de pe cric.

 

Uite, ca sa nu iti mai fie greu iti propun eu altceva.

Ma suni zilele astea si vin eu si vad ce si cum.

:grin:

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: test blocant spate mk2

 

Ce treaba are LSD-ul cu palpaitul becului?La tine palpie alt martor .Lsd-ul sta cuminte in punte si nu are treaba cu actiune a de cuplare, nu iti trebuie martor de confirmare.

 

Am gandit drept si am vb stramb, ma gandeam la diff-ul central, cand il blocam si totusi functioneaza chiar daca palpaie un martor in bord. Mea culpa!

Chiar daca martorul diff central lumineaza permanent, asta nu inseamna ca:

1. Merg in 4x4Hi permanent

2. In momentul in care blochez diff-ul central si intorc pe suprafata cu aderenta, rotile de pe exterior din cauza distantei pe care o parcurg fata de rotile de pe interior, se infraneaza/blocheaza.

Deci cateodata, martorii ne pot insela, recomand verificarea pe elvator/cric (dupa caz) sau (daca nu mai alte optiuni) mers foarte incet pe suprafata cu aderenta pentru a verifica cuplarea.

:h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: test blocant spate mk2

 

Cand l-am cumparat, fiinda vroiam neaparat sa imi iau unul cu blocand spate , care sa si functioneze, i-am cerut voie proprietarului sa ma lase sa dau o tura cu el , ca sa stiu ce cumpar. Am iesit pe un drum care ducea undeva in padure, am gasit o poiana, o rampa nu foarte abrupta, cauciucurile erau ca in palma, am pus masina oblic , am virat maxim stanga , am pus pe LLc fara diferential spate blocat. Cu diferentialul central blocat tragea dreapta spate si stanga fata, am blocat diferentialul spate si masina s-a dus imediat catre dreapta, bineinteles, mai aveam pe cineva cu mine care imi spunea ce si cum trage. Am repetat de 2,3 ori, am vazut ca e okay si gata. Ca sa-l probezi pe cric, musai trebuie sa fie in 4LLc, asa ca daca ridici numai o roata spate, masina oricum va pleca, asa ca iti trebuie sa ridici si una fata, ca sa testezi diferentialul. Mi s-a parut o metoda foarte simpla...acum nu pui nici masina sa te dai peste cap cu ea. Ca in cumpana e greu sa gasesti sa il pui, mai ales ca atunci cand vrei, nu gasesti locul potrivit . O rampa cu iarba, ca e mai neaderenta se gaseste aproape pe orice deal.

Editat de Gabriel d
You can go fast :Hr , but I can go anywhere :jp1:ha3:ap
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: test blocant spate mk2

 

Va salut! După o întreaga telenovela care a durat aproape un an de zile, am reușit sa vad remontat Pajero-ul care era sortit pieirii. După ce transplantul de caroserie a reușit, întâmpin o problema destul de serioasa, constând în aceea ca blocanul spate a rămas cuplat. Înainte de a purcede la restaurare, acesta nu funcționa deloc. Ma poate ajuta cineva cu un sfat sa pot sa îl deblochez pana ajunge pe mana unui electrician? Menționez ca pompa a fost încercată când a fost demontata și își făcea treaba însă acum când apăs butonul R/D nu se aude niciun bâzâit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare