Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cutite pentru outdoor


Postări Recomandate

  • 8 luni mai târziu...

Re: cutite pentru outdoor

 

Eu folosesc un Eka Swingblade si isi face treaba cu brio...un cutit mare si greu este inutil in viata reala,daca vrei sa tai lemne iti iei topor.:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Asta este o atractie constanta pentru mine....

Din timp in timp mai schimb , mai adaug,mai incerc, mai gandesc....

@Sean- super ok jucarica si gandirea pe tema.

Citeam mai sus la Caphone...Kbar... ok , dar pt a uzita zilnic asa ceva ori esti un razboinic in Afganistan,ori stai in Alaska la macar 50 km de prima localitate,ori masochist....

 

Am ajuns la Victorinox de tavalit zilnic....Delemontul Rangergrip nou este super ok,eu am unul cu deschidere one hand dar putin cam mare si greu pt carat zilnic.

Daca nu ii procuri o teaca/husa de ascuns la curea nu-l poti tine in buzunar(13 cm inchis si 160 g)

Din categoria multifunctional permanent in masina,un SOG PowerAssist primit cadou acum muuult timp.

 

Pentru ieseli diverse si abuzat astept un D2 de la amicul mesterica :grin: cu asta ma voi lauda in poze

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Kabarul il folosesc rar am intrat in posesia lui ieftin si era pacat sa nu il iau :) mai este si un pic de pasiune le iau sa fie, ca o paranteza am vreo 5 fierastraie.... crezi ca le fo losesc pe toate ? :))

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

"dar deja ai trecut in partea cu -TREBUIE sa-l am- esti pasionat de coating atunci pentru pasiunea ta va TREBUI cumparat.... sfaturile sunt inutile si cutitul la fel . dar ce bine face la suflet......"

 

"Nu sunt mah rau, sunt doar realistFoarte, din pacate.Si cu multe hobbyuri.

Adevarul este ca in placerea fiecaruia nu se poate rahati nimeni,cum spuneam deunazi.Si atunci nu mai conteaza calitatea,pretul sau firma.Daca-l vrei ca asa te simti bine,il vei avea."

 

 

Astea-s doua citate din mine :grin: , de mai sus discutie cu @Koais, ca sa nu intelegi gresit.

 

Despre utilitate, asta este altceva,specific fiecaruia.....

 

 

 

Ia zi, cu ce inlocuiesc un fiskars fierastrau?mai performant ,si de carat in rucsac? Adica mic si usor, plus pliabil si fara sa strice/taie diverse....?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Mai mic, mai usor si mai util decat fierastraul Fiskars nu cred ca exista ceva, cele de la bricegele Victorinox sunt super dar prea mici.Legat de Kabar, ala mare negru in teaca lui de piele sta ,,ascuns'' oriunde comparativ cu o maceta BG la moda si portocalie :)) Ma uit dupa fierastrau parca este unul de la Gerber ceva mai mic.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Eu mi-am facut treaba si cu cel de 35 lei de la Lidl, taie al dracu de bine chiar si pomi grosi.Il am si pe cel mic tip briceag si pe cel mare cu teaca din plastic, cu Fiskars la o iesire pe la Cheia am taiat pom cazut gros de doua ori lungimea lamei in vreo 10 minute (nu am drujba si nici nu imi iau).

@RZV ce am mai vazut si pipait este Bahco laplander un pic mai mic ca Fiskars.

bahco.jpg.20b9d8e11fd3eed8ba1ca933138a98a8.jpg

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Am fiskars de 7-8 ani...

peste, masina, pomi/craci in drum, pomi curte,cort 1-3 zile....orice pana acum.

Am taiat ca boul in iarna ceva lemn de la cofraje,cu beton pe el....acum oha sa mai taie cum trebuie.

cum nu cunosc solutie de ascutit, probabil ca o sa ajung la unul nou....

 

Prefer model cu ascundere lama ca la fistars, in maner total, datorita faptului ca nu are cum sa frece lama metal nimic in rucsac sau pe rucsac..... mai am unul din Lidl ,este mai mic taie super dar coama de lama ce ramane afara freaca diverse prin rucsac si trebuie atentie la impachetat...problema inexistenta la fiskars.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Ceaprazul de la Fiskars se ascute ca la joagar dar nu stiu cine poate, are rabdare, chef, pila care trebuie si nu stiu daca metalul se preteaza la ascutire asa ca mai bine iei altul.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare