Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald


Max

Postări Recomandate

Re: Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald

 

Dupa ce am pus un tester pe masina rezultatele stau cam asa:

[ATTACH=CONFIG]272838[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]272839[/ATTACH]

 

1. combustibilul e "sarac", asta inseamna ca trebuie sa mai merg si pe benzina (desi o fac)

2. trebuie schimbata bujia la cilindrul 1 (cel mai probabil)

3. trebuie schimbata una dintre sondele lambda, dar banuiesc ca dupa schimbarea bujiilor nu va mai trebuie sa schimb si sonda.

 

Acum vreau sa stiu care este motivul pentru care acel 2/1 adap mem factor este sub parametri si mai ales ce inseamna el. Poate ar trebui mutata aceasta discutie le WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Ce tipuri de bujii ai pe masina?

Ce fise?

Cum sunt fisele?

Delcoul?

Dupa mers mult cu gpl...insectoarele mai ragaie dinncand in cand...

Masina asta merge mereu in 1500-2000 de ture..motorul fiind motor mare cu cuplu...din cand in cand mai trebuie aditiv de supape si injectoare si data forja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald

 

check engin-ul e aprins de la rateurile de cil 1...daca ai inst GPL pe masina...foloseste bujii cu un singur electrod...de preferinta NGK....cu dist intre electrozi de 0,7-0,8 mm

 

schimba bujiile...sau regleaza-le...si dupa treaba asta mai fa o calibrare la inst de GPL

 

daca ai fise...verifica sa nu piarda scanteie...ca si de acolo poate veni acel misfire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald

 

check engin-ul e aprins de la rateurile de cil 1...daca ai inst GPL pe masina...foloseste bujii cu un singur electrod...de preferinta NGK....cu dist intre electrozi de 0,7-0,8 mm

 

schimba bujiile...sau regleaza-le...si dupa treaba asta mai fa o calibrare la inst de GPL

 

daca ai fise...verifica sa nu piarda scanteie...ca si de acolo poate veni acel misfire

 

Ai venit exact la timp cu sfaturile pentru ca maine vroiam sa-mi scumpar bujii. Oscilam intre Bosch si NGK si nu eram hotarat asupra modelului. Am si instalatie GPL. Voi face apoi o calibrare. Multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald

 

recomand NGK alea cu Iridiu nu stiu codul dar il caut, in acelasi timp recomand cu caldura bujiile alea champion R15...ceva nu mai retin, sunt bujii normale si merg foarte bine 30-40 de mii de km dupa care le schimbi, nu sunt scumpe costa undeva la 15023 lei una in functie de unde le cumperi, la NGK pret ce am gasit eu se invarte in jur de 40-63 lei per bucata

iar cu hartile de gpl, stiu c amajoritatea instalatiilor astea mai noi copiaza in general cartograma de la benzina si o adapteaza in functie de necesitati... acum probabil totul tine d eparticularitatile softurilor si ale instalatiilor respective... nu ma bag ca nu vreau sa imi sara in cap unii sau altii :)

eu am avut un tomasetto pe zj-ul meu la care m-am conectat cu ustensila si m-am jucat pana a inceput sa traga masina cum vreau eu:) dar asta nu inseamna ca ce am facut eu e litera d elege sau ca e bine, asa am vrut eu sa imi mearga mie masina :)

am pastrat timpii de injectie, avans...etc etc dar m-am jucat destul de mult pe debite incat sa nu existe o diferenta mare intre cum trage pe benzina si pe gaz, si pot sa spun ca trageau oarecum comparabil dar cu o "brutalitate" si raspuns mai rapid pe benzina

daca la partea cu brutalitatea nu aveam ce ii face asa e pe benzina:) la partea cu rapiditatea se poate rezolva, si dealtfel sa si rezolvat prin relocarea diuzelor si a injectoarelor

(multi dintre cei care instaleaza gpl-uri monteaza in general diuzele mult inaintea celor de benzina cu cel putin 7-10cm mai in amonte de injectorul original pe benzina, iar de aici ai o mica intarziere :)...dar alte deastea...stiti cum e ...can can, libertatea...etc deastea de scandal :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald

 

Ce tipuri de bujii ai pe masina?

Ce fise?

Cum sunt fisele?

Delcoul?

Dupa mers mult cu gpl...insectoarele mai ragaie dinncand in cand...

Masina asta merge mereu in 1500-2000 de ture..motorul fiind motor mare cu cuplu...din cand in cand mai trebuie aditiv de supape si injectoare si data forja

 

Nu am fise nici delcou. Am bobina pe fiecare bujie si scriau pe ele "made in Japan", deci cel mai probabil sunt DENSO. Bujiile pe care tocmai le-am schimbat erau Champion, fiind inlocuite cu Denso (astea mi-au dat ca fiind de fabrica). Nu am reusit nici in ruptul capului sa inlocuiesc bujia de la cilindrul 8. M-au incurcat incurcat rau firele de la gpl si frigul. Poate la vara voi avea mai mult succes. Dar acum masina merge brici, insa am impresia ca mi-a crescut consumul cu vreo 2 litri. O sa-i fac probabil o recalibrare la instalatia gpl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald

 

recomand NGK alea cu Iridiu nu stiu codul dar il caut, in acelasi timp recomand cu caldura bujiile alea champion R15...ceva nu mai retin, sunt bujii normale si merg foarte bine 30-40 de mii de km dupa care le schimbi, nu sunt scumpe costa undeva la 15023 lei una in functie de unde le cumperi, la NGK pret ce am gasit eu se invarte in jur de 40-63 lei per bucata

 

Si eu am cautat bujii NGK IRIDIUM si tot asa mi-a dat pretul..45 lei bucata x 8 bucati = 360 lei. Mi se pare cam mult pentru niste consumabile marunte pe care le schimbi o data la 2 ani. Hai sa zici ca faci un compromis daca ai varianta H.O. Eu mi-am inlocuit vechile bujii Champion cu cele de fabrica..adica Denso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 4.0L, 1996 - se opreste la cald

 

La o instalatie secventiala clasica , normala ( care nu citeste nimic din datele masinii , ca STFT sau LTFT ) nu ai cum sa mergi in amestec sarac, orice ai face, doar daca vrei check engine aprins. ( asta ca s-a vorbit de Tomasesetto ) .

 

Vrei amestec sarac , da , mergi cu check engine aprins si masina o sa consume cu 5% mai putin dar o sa retrogradeze tot timpul cand accelerezi, plus ca te afli in zona rosie de functionare a unui motor si strici si cutia cu atatea frecusuri.

 

Doar debitul per timp de injectie per turatie il poti manevra, adicatelea un raspuns mai ferm, apropiat de benzina, altceva vorbe si pacaleli ale meseriasilor gpl ( asta ca s-a vorbit de "harti de gpl" ) ; maparea presiune sau temperatura cu timpul de injectie , iar e frectie.

 

O instalatie buna inseamna un vaporizator bun ( sa asigure debitul constant la orice cerinta a motorului) , injectoare bune ( sa nu se decalibreze si sa se mentina in parametrii ) si un calculator in care sa iti bagi nasul sa vezi ce a facut.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare