Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Uleiuri si gresare Mazda B2500...2002


Iulian Fagaras

Postări Recomandate

Stiu...stiu...poate s-a mai postat despre subiect...eu insa nu am gasit nimic, sintetic si clar, legat de uleiurile pt grupuri si motor Mazda B2500 - an fabr. 2002...precum si despre ce ar trebui musai sau nu, gresat - eventual cum se face.

M-as bucura mult (nu doar eu..cred) sa postati informatii sintetice...astfel incat noi, profanii, sa ardem ceva etape!

 

Cu stima,

 

Iulian - Fagaras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si gresare Mazda B2500...2002

 

De gresat ai 5 cruci cardnice ( doua la cardanul fata si trei la cardanul spate ) si , musai , culisanta de la cardanul spate . Din pacate ,a fost gandita aiurea si in loc ca tija canelata sa fie cu varful in jos , a fost aleasa varianta inversa , in care bucsa cu caneluri interioare este in partea superioara si tija in partea de jos , ceea ce duce la scurgerea vaselinei in partea de burduf care nu este utilizata . Gresrea crucilor se face usor , insa pentru gresarea culisantei trebuie sa dai jos cardanul spate .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uleiuri si gresare Mazda B2500...2002

 

Din cate stiu ar trebui sa ai LSD pe spate. Uita-te daca mai ai o urma de abtibild galben pe grup. Daca ai , inseamna ca este LSD. Mergi la orice furnizor de uleiuri sau piese , care are un autodata sau alt program dedicat si dupa VIN , afli exact cantitatea si specificatiile . Ulei de motor este indicat 5W-30 ( eu am bagat Formula Ford ) si ai nevoie de 7 litri ( intra 6,3 litri cu tot cu filtru schimbat ) si iti mai raman 700 ml pentru completari . Pentru grupuri , cantitatile sunt mici . Un litru si ceva . Daca tot umbli la grupul fata , verifica si semeringurile .

Atentie daca dai jos cardanul spate ! Fa un semn si pune-l la loc exact cum era inainte ( la pozitie pe gauri ma refer ) .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare