Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport


Optimus

Postări Recomandate

Am nevoie de un sfat/solutie la urmatoarea problema: bara stabilizatoare fata este putin uzata, i-am schimbat bucsele dar degeaba. O bara noua este pe la vreo 1700 lei si nu am chef sa dau banii aia. As vrea sa stiu daca exista vreo solutie de rectificare prin incarcarea barei in zona bucselor, sau confectionarea unor bucse din poliuretan, cu toate ca am citit si pareri cum ca alea nu ar fi indicate, fiind mai rigide.

Ce ma sfatuiti sa fac in cazul asta?

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport

 

Eu as incerca un adaos la bara. Cum metal nu se poate aplica, as incerca un adaos realizat cu tub termocontractibil. Exista asemenea tuburi, cu grosimea peretelui mai mare si un adeziv pe interior care, prin contractare, chiar se lipeste de metal si are si avantajul ca nu mai intra apa care sa corodeze in zona de contact.. Apreciarea mea este ca se vor uza bucsile din cauciuc inaintea termocontractibilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport

 

M-am uitat acum dupa tub termocontractibil, si pare o alternativa demna de luat in calcul. Cand am schimbat prima data bucsele a pus mesterul banda izolatoare metalizata, dar s-a facut franjuri in cateva saptamani.

Daca ar tine materialul asta macar cat bucsele, ar fi o treaba super.

Multam pentru idee! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport

 

Am o bara stabilizatoare in stare f.buna cu bucse portocalii.Pretul il faci tu pe PM.Nu mai incerca solutii ineficiente in timp.

Multam pentru oferta, dar cred ca mai intai incerc solutia asta cu tubul termocontractibil. Costa 5 lei o bara de 1,2 m. Prefer sa raman la bucse de cauciuc, poliuretanul este ultima solutie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport

 

Folosim banda siliconica (arata ca o banda izolatoare, Wurth Silicon Band, cca. 50 lei rola, 25mm X 3m, autovulcanizanta), dar nu ca o solutie de lunga durata ...

Buna ideea cu tubul termocontractibil!

Editat de CarDriver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport

 

Rezolvat lucrarea, cu tubul termocontractibil, 23,82 lei / bucata de 1 m. Cu diametru de 27 mm (bara are cam 20 mm). Cred ca trebuia sa caut putin mai subtire pe sectiune, asta cred ca are cam 1,3 mm, si s-au folosit bucsele care erau deja pe bara, erau puse de cateva luni doar, in stare buna doar putin largite. Daca ar fi fost bucse noi cred ca nu intrau peste tubul asta, de aceea ma gandesc ca la urmatorul schimb sa incerc cu un tub cu sectiunea mai subtire, ca sunt si de-alea. Tubul s-a fixat foarte bine pe bara si sper sa tina destul.

Cat am umblat azi cu masina, totul parea ok.

Revin cu info daca apar probleme, sau, in cazul fericit, cand voi schimba iar bucsele obosite si improspatez si tubul.

 

Multumiri colegului @RaduAlex pentru idee! :h5

 

tub_termocontractibil.jpg.5e20523f1fcab4416670847c8aac45e1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport

 

Ma refeream la probleme gen "jumulirea" tubului cu pricina, sau subtierea lui. In astfel de cazuri, revin simptomele cunoscute la uzura bucselor, adica un fel de troncaneala pe fata... nu stiu cum sa exprim mai bine asta dar cred ca stiti cu totii cum face in astfel de cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Bucse bara stabilizatoare fata Pajero Sport

 

Mi-am adus aminte de topicul asta, si am zis ca ar fi bine de facut un update, si anume sa reafirm satisfatia dupa "ingineria" cu tubul termocontractibil. Multumesc inca o data colegului @RaduAlex pentru idee!

Solutia inca rezista, chiar daca au trecut peste 10 luni de atunci, si cel mai important, a fost extrem de ieftina. Inca mai am tub ramas pentru 5-6 reimprospatari cand va fi cazul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare