GTC Auto Shop
Pagina 19 din 19 PrimulPrimul ... 91213141516171819
Afisez rezultatele 181 la 185 din 185

Data Inscriere
    Dec 2008
    Varsta
    36

Implicit Re: Cateva intrebari de Y60

Are cineva manomentru analogic pentru presiunea uleiului pus in cabina? L-as adapta pe filetul de la senzorul de presiune sau pe un racord de la radiatorul de ulei. Voi cum aveti?

Doresc sa schimb toate uleiurile la utilajul din dotare, 2.8 cu dif spate blocabil.

Pentru motor m-am orientat la LiquiMoly 15w40. Stiu ca incap 6.4L in baie.

Pentru diferentialul spate stiu ca trebuie ulei tip GL5. Nu stiu daca trebuie 75w90 sau 80w90. Si nu cunosc nici cantitatea necesara. Parca undeva la 2L?

Pentru puntea fata stiu ca trebuie ~5L. E ok sa pun tot GL5? 75w90 sau 80w90?

Uleiul din CT e comun cu cel din CV ? Cat intra in fiecare ? De care sa pun ?

Multumesc pentru raspunsuri.
    1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v.

Data Inscriere
    Mar 2011
    Masina
    caut:)

Citat Postat original de Silvrache Vizualizare Mesaj
    Doresc sa schimb toate uleiurile la utilajul din dotare, 2.8 cu dif spate blocabil.

Pentru motor m-am orientat la LiquiMoly 15w40. Stiu ca incap 6.4L in baie.

Pentru diferentialul spate stiu ca trebuie ulei tip GL5. Nu stiu daca trebuie 75w90 sau 80w90. Si nu cunosc nici cantitatea necesara. Parca undeva la 2L?

Pentru puntea fata stiu ca trebuie ~5L. E ok sa pun tot GL5? 75w90 sau 80w90?

Uleiul din CT e comun cu cel din CV ? Cat intra in fiecare ? De care sa pun ?

Multumesc pentru raspunsuri.
    salutare
    mie la motor imi placea mai mult sa folosesc Valvoline nu il manca asa de repede ca pe LM si in cantitate mai mica
    adica mie in 10 mii imi lua 1,8 litri de ulei LM iar cu Valvoline nu a sarit niciodata de 1,2 litri
    in rest in cutie, grupuri...etc am pus 85W90 cu GL5
    daca la grupuri nu regret acest aspect la cutie iarna la -20 nu mai intra in marsarier,doar daca lasam motorul sa mearga vreo 5 minute si incercam dupa
    din acest motiv am ajuns sa parchez cu spatele in curte iarna sa nu mai existe acest risc ;)

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    40
    Masina
    Nissan Patrol Y60.

punti 80w90 gl5 5.4/2.1 litri (LS daca ai LS)
    cutie/tranfer 75w90 gl4 3.6/1.9 litri

Referitor la "mancatul" uleiului: in conditiile in care masina este exploatata in padure ...nu prea mai tine "schimbul la 10.000". Eu zic ca ar trebui schimbat la maxim un an (3-5.000km) sau la 6-8.000 ptr circulatie mixta (strada-padure). Odata cu uleiul trebuie schimbate atat filtrul de ulei cat si cel de carburant. Filtrul de aer in functie de cat de schimbat la culoare e.

Uleiurile BUNE (aici nu este inclus pishatoil sau mai stiu eu ce alta porcarie) indiferent de marca incep sa se deprecieze vizibil cam dupa 500 (exploatare la limita) 800-1000 ore (exploatare domestica) de functionare.

RD28T-ul de la Nissan nu e prea gurmand in materie de ulei cand vine vorba de consum asta daca masina e in mintile ei.

LE ...Am fost incantat si eu o perioada de Valvoline-ul ala facut in Olanda... Acum cand vad UE le dau la ...ue si pun LM!
    Last edited by Yonutz; 26th February 2017 at 20:52.
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Data Inscriere
    Mar 2011
    Masina
    caut:)

Citat Postat original de Yonutz Vizualizare Mesaj
    punti 80w90 gl5 5.4/2.1 litri (LS daca ai LS)
    cutie/tranfer 75w90 gl4 3.6/1.9 litri

Referitor la "mancatul" uleiului: in conditiile in care masina este exploatata in padure ...nu prea mai tine "schimbul la 10.000". Eu zic ca ar trebui schimbat la maxim un an (3-5.000km) sau la 6-8.000 ptr circulatie mixta (strada-padure). Odata cu uleiul trebuie schimbate atat filtrul de ulei cat si cel de carburant. Filtrul de aer in functie de cat de schimbat la culoare e.

Uleiurile BUNE (aici nu este inclus pishatoil sau mai stiu eu ce alta porcarie) indiferent de marca incep sa se deprecieze vizibil cam dupa 500 (exploatare la limita) 800-1000 ore (exploatare domestica) de functionare.

RD28T-ul de la Nissan nu e prea gurmand in materie de ulei cand vine vorba de consum asta daca masina e in mintile ei.

LE ...Am fost incantat si eu o perioada de Valvoline-ul ala facut in Olanda... Acum cand vad UE le dau la ...ue si pun LM!
    Yonutz :) eu cu a mea am iesit de 2 ori la noroaie:) si atunci odata a fost sa recuperez pe cineva :)
    cifra de 10 mii la mine e generica, nu ma ghidez dupa ea dar e doar un reper oricum eu schimb zemurile la masini cam de 2 ori pe an la astea cu care merg la servici :) la restul schimbam in functie de solicitari si destinatie
    iar Valvoline aveam din stoc mai vechi habar nu am de unde e fabricat dar era cantitate mare:) butoiul ala metalic frumos vopsit:)
    in rest la uleiuri eu sunt fan Mobil desigur adus de afara :)

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!