Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ferozian


smihai

Postări Recomandate

Re: Ferozian

 

Nu parea sa puna probleme deloc, nu se afunda. O singura bucata a fost cu probleme si acolo a trebuit sa comut.

Oricum am in plan sa trec pe manuale. Am gasit AVM-uri, sunt ok, sau sa merg direct pe AISIN?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Ferozian

 

Salut ,

 

Eu si cu Caphonne avem EXEDY. L-am montat in vara trecuta si pana acum si-a facut datoria , dar nu am fortat masina decat daca a fost nevoie .Am cel putin 15-20 de iesiri pe an ,in natura si uneori pe ploi torentiale.Nu l-am incins niciodata ca sa miroasa! Daca vrei sa incerci Sachs vezi ca am eu unul la vanzare nou nout.

 

Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

As vrea ceva HD totusi,dar nu gasesc.a postat un coleg ceva de ferodou centrum oradea,ca il reface pe cel vechi si iti poate pune si kevlar pe el

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Nu stiu ce ai tu acolo dar nu este deloc ok sa schimbi ambreiajul ca pe ciorapi :D

Editat de Caphonne
corectie, am vorbit urat.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Probabil sunt eu mai prost si chiar nu stiu s o conduc...macar nu sunt singurul,deci clar ti ai bati sula de mai multi colegi de pe forum inclusiv un coleg cu feroza care a avut aceeasi problema ca a mea.si da,o bag in balti,in noroaie si multe altele,nu ma duc sa ma plimb cu ea pe camp.intrebarea mea e,la ceilalti de ce nu crăpa?aseară a crăpat intr o urcare,unde o vitara ma împingea din spate ca la balamuc cu ambreiaj normal.

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

ce diametru are discul de ambreiaj ?

 

Nu stiu...o sa ma uit pe cutie si iti zic.cert e ca am vorbit cu un coleg al nostru si o sa l trimit la oradea sa l faca cu kevlar.

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Probabil sunt eu mai prost si chiar nu stiu s o conduc...macar nu sunt singurul,deci clar ti ai bati sula de mai multi colegi de pe forum inclusiv un coleg cu feroza care a avut aceeasi problema ca a mea.si da,o bag in balti,in noroaie si multe altele,nu ma duc sa ma plimb cu ea pe camp.intrebarea mea e,la ceilalti de ce nu crăpa?aseară a crăpat intr o urcare,unde o vitara ma împingea din spate ca la balamuc cu ambreiaj normal.

 

Imi cer scuze nu am vrut sa te supar, o sa modific postarea, nu mi-am batut joc de nimeni pe acest forum, intotdeauna am dat raspunsuri ajutatoare.Daca tu vrei sa bagi 100 mil in masina in cateva luni nu ai decat, imi pare rau ca te-am suparat dar nu mai intreba daca are masina sau ambreiajul ceva, e clar ca este problema de exploatare.

 

Nu sunt mare offroader, sunt plimbaret de forestiere dar sunt forumist pentru ca forumul este tinut de utilizatori, nu ai discutii forumul moare, cele 4 stele si jumtatate plus cele 3 puncte verzi sunt date pentru raspunsuri ok si reputation coment primite de la colegi.

 

Bafta cu Feroza ta.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Poate putin off topic :

 

Imi aduc aminte cu nostalgie ,cand am cumparat masina,cum am ramas suspendat in primul noroi care mi-a iesit in cale.Un prieten proprietar de Nissan s-a urcat la volan sa o scoata el.Deci o tura maxim si debraia brusc:uameni.Dupa cateva incercari inainte si inapoi (cam 10 minute) s-a lasat pagubas.Mirosea a ambreiaj incins de nu puteai sta langa ea.De atunci am mai mers vreo 30 de mii de km pana am sesizat ca a inceput sa patineze .Ambreiajul ,placa si rulmentul au fost inscriptionate Daihatsu .

Am gasit un kit AISIN si o sa-l compar cu kit-ul Daihatsu ,pentru ca am banuiala ca e una si aceeasi treaba.

 

Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Imi cer scuze nu am vrut sa te supar, o sa modific postarea, nu mi-am batut joc de nimeni pe acest forum, intotdeauna am dat raspunsuri ajutatoare.Daca tu vrei sa bagi 100 mil in masina in cateva luni nu ai decat, imi pare rau ca te-am suparat dar nu mai intreba daca are masina sau ambreiajul ceva, e clar ca este problema de exploatare.

 

Nu sunt mare offroader, sunt plimbaret de forestiere dar sunt forumist pentru ca forumul este tinut de utilizatori, nu ai discutii forumul moare, cele 4 stele si jumtatate plus cele 3 puncte verzi sunt date pentru raspunsuri ok si reputation coment primite de la colegi.

 

Bafta cu Feroza ta.

Nu e vorba de supărare,doar speram sa ma ajutati cu un sfat fiindca chiar n am gasit ambreiaj hd pe nicăieri.in legatura cu cel facut la oradea de bogdy_daihatsu,el a fost foarte multumit.nici eu nu sunt mare off roader,sunt un pasionat care se da prin namoale si e foarte frustrat ,ca mergând corespunzator ,nepunandu se problema de forje exagerate a cate 10 minute,si daca au fost facute,au fost numai in reductor de cateva ori fata spate,iar altii le rup la propriu si nu crăpa ambreiaju...E destul de naspa.

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Ferozian

 

Salut baieti,revin cu o noua intrebare.Aveti voi pe masini sau stiti unde gasesc cercei boomerang pt arcurile spate?Nu de alta,dar pana la sfarsitul anului in mod sigur ii voi achizitiona si un kit trailmaster +50mm + un BL de 4cm.Din cate m am documentat eu,am inteles ca acesti cercei ajuta roata sa stea mai mult pe pamant.

 

P.S. Felicitari colegului cu feroza care a luat locul III la corb44 Targoviste.

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Salut, kitul Trailmaster este cam scump, contine arcuri+amortizoare sau doar amortizoare si o foaie de arc, de ce nu iei arcuri de la Milner?

Legat de cercei nu stiu, dar poti sa cauti pe aici sa-i faca cineva.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Salut, kitul Trailmaster este cam scump, contine arcuri+amortizoare sau doar amortizoare si o foaie de arc, de ce nu iei arcuri de la Milner?

Legat de cercei nu stiu, dar poti sa cauti pe aici sa-i faca cineva.

 

Am vazut ca este undeva la 460 de euro si sunt stage 2.Sincer as da banii pe ele,dar m ar interesa cum inalt masina.un coleg care a facut modificarea asta,a pus si un body lift de 4 cm+ ridicarata din bările de torsiune si o foaie de arc de patrol,a obtinut +10cm pe spate si +7.5 pe fata.

D asta am intrebat de cercei ,daca vreun coleg are pe masina,macar sa mi zică si mie cotele,fiindca am un nene care se pricepe sa mi le faca.

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Am vazut ca este undeva la 460 de euro si sunt stage 2.Sincer as da banii pe ele,dar m ar interesa cum inalt masina.un coleg care a facut modificarea asta,a pus si un body lift de 4 cm+ ridicarata din bările de torsiune si o foaie de arc de patrol,a obtinut +10cm pe spate si +7.5 pe fata.

D asta am intrebat de cercei ,daca vreun coleg are pe masina,macar sa mi zică si mie cotele,fiindca am un nene care se pricepe sa mi le faca.

 

Body nu ridica masina, ridica doar caroseria, din bari pe fata se ridica usor.

uite mai jos un coleg care a tot schimbat una alta pe la suspensie, uita-te bine el a avut de toate.

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?80301-my-feroza-riviera/page6

  • Like 1

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Ferozian

 

Dragi colegi,maine soseste ambreiajul cu inserții de kevlar si placa de presiune întărită.o sa va atasez o poza si o sa va spun cum merge masina.:D:banana

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Sal, cat a costat kitul de ambreiaj.

 

800 ron disc cu insertii de kevlar,întărire placa de presiune si la volanta am vazut ca au umblat putin.din cate am vazut cred ca au facut discul mai gros si au mai subtiat volanta,fiindca suruburile de la volanta nu mai intrau pana la capat,drept urmare mie mi s a rupt unul in volanta si a trebuit sa ma duc sa l scot.

Nu am vazut in teren cum se comporta dar pe sosea intr o panta destul de abruptă am vazut ca s a descurcat binisor cu a 3 a la viteza mica.

Editat de smihai

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ferozian

 

Bafta, astept pareri.

 

Maine ma duc sa l testez.Ce am observat clar e că masina da un soc mai brusc cand ridici piciorul de pe ambreiaj si cred ca se datoreaza faptului ca ambreiajul cu insertii de kevlar nu patineaza deloc pe placa ,cum face unul normal sper exemplu.

Nissan Patrol k260 SD33T:tr

Suzuki Vitara 1.6 8V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare