Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Becuri iluminare comanda 4x4 la buton


unde

Postări Recomandate

Am nevoie sa inlocuiesc becurile de la blocul de comanda 4x4 la buton (model 2007). Din 3 becuri nu mai merge decit unul. Nu le-am gasit pe net si nici in EPC, deci nu am nici un cod. Becurile arata ca in poza:

 

100_1719.thumb.JPG.98a42f42a5111e7c54b3c7a4a8aca900.JPG100_1720.thumb.JPG.00510beef7b9d473ada4d9eab161007b.JPG

 

Ma intereseaza un cod de piesa macar.

Teoretic becurile se pot inlocui cu led-uri, dar soclul ala de plastic e firav rau.

 

Later edit: ce vedeti in poze sint niste macro, becurile sint foarte mici, ansamblu bec + socul nu e mai inalt de 1 cm si un pic si gros de maxim 3.

Editat de unde

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Incearca si trage de bec in sus, sunt mari sanse sa iasa din soclu ;)

In caz ca ies, cauta la magazinele de piese auto doar becul, fara soclu (ar trebui sa-l gasesti intre 0,5-1 leu bucata)

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Nu am ajuns inca la faza de demontat ansamblul bec + socul. Din ce am vazut eu becul se termina in partea de jos cu 2 fire care vin rasucite pe soclul de plastic. Nu sint lipituri sau ceva de genul asta, insa aparent se pot des-rasuci firele alea si probabil ca o sa iasa becul. Nu stiu cu ce ma ajuta asta pentru ca baiatul care le-a dat jos spunea ca nu a mai vazut becuri asa mici si omul chiar are experienta, chiar daca nu pe japoneze. Deci nu cred ca o sa gasesc becul propriu-zis, de-aia ma gindeam ca in extremis se poate inlocui cu un led. Care led trebuie sa fie musai pe 12V (ideal cu specificatii de automotive), ca loc de inserat o rezistenta nu prea e.

Dar mai avem pina acolo.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Becurile de care vorbesc eu sunt cam asa ceva:

bec-bord-fara-dulie-286.jpg.f1cbd574a5bc30d0d4a8be5303512b40.jpg

 

Se mai gasesc si unele mai mici, e drept ceva mai greu.

Pentru ambele variante exista si LED-uri gata pregatite, numai sa fie infipte in soclu.

La mine, la Land Rover, un bec cu tot cu soclu, pe original costa de vreo 10-15 ori mai mult decat becul in sine:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Becuri din astea am si eu, dar nu se potrivesc, sint pur si simplu prea mari. Ca sa iti faci o idee, sint chiar mai mari decit soclul de plastic.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Sigur ala e codul?... ca pe net apare ca un switch (comutator).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

cred ca merg becurile de iluminat butoanele de samurai. vezi la dezmembrari.

 

chiar daca difera soclul, aia e marimea. sunt cam cit putza de furnica.

 

Daca nu ma insel aceeasi putza de furnica am pus si eu in locul becului care ilumineaza panoul cu butoanele aerotermei la Jimny. Am gasit la "magazinul din colt" si bec si led alb, rosu, cacaniu... aveau de toate. La fel, am tras de bec, bagat led-ul in soclu in locul lui si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Daca nu ma insel aceeasi putza de furnica am pus si eu in locul becului care ilumineaza panoul cu butoanele aerotermei la Jimny. Am gasit la "magazinul din colt" si bec si led alb, rosu, cacaniu... aveau de toate. La fel, am tras de bec, bagat led-ul in soclu in locul lui si gata.

 

 

becul de la aeroterma e mai mare. seamana cu becurile de iluminat bordul.

 

ce am zis eu, este becul de la butoanele de samurai: lumini ceata, incalzire hayon, etc.

sunt cite doua pe buton.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Nu am ajuns inca la faza de demontat ansamblul bec + socul. Din ce am vazut eu becul se termina in partea de jos cu 2 fire care vin rasucite pe soclul de plastic. Nu sint lipituri sau ceva de genul asta, insa aparent se pot des-rasuci firele alea si probabil ca o sa iasa becul. Nu stiu cu ce ma ajuta asta pentru ca baiatul care le-a dat jos spunea ca nu a mai vazut becuri asa mici si omul chiar are experienta, chiar daca nu pe japoneze. Deci nu cred ca o sa gasesc becul propriu-zis, de-aia ma gindeam ca in extremis se poate inlocui cu un led. Care led trebuie sa fie musai pe 12V (ideal cu specificatii de automotive), ca loc de inserat o rezistenta nu prea e.

Dar mai avem pina acolo.

 

 

Exact acceasi problema am avut si eu la butoanele mele de la masina.Am desfacut cele doua sarme infasurate pe soclu si am mers cu acel bec,la un magazin de electronice,diode si alte chestii de genu si mi-a dat becul respectiv.Am luat becurile,am infasurat acele sarme pe soclu si rezolvata problema,ieftin si eficient

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

 

Dupa cum se vede din poze, soclurile de la Jimny sint mai lungi. Becurile mele inca nu le-am dat jos de pe soclu sa vad cit de lungi sint si oricum nu am gasit niste dimensiuni pentru codul ala.

 

PS: Nu mi-ai zis daca sigur 09471-12135 ca eu am gasit altceva pe net.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Dupa cum se vede din poze, soclurile de la Jimny sint mai lungi. Becurile mele inca nu le-am dat jos de pe soclu sa vad cit de lungi sint si oricum nu am gasit niste dimensiuni pentru codul ala.

 

PS: Nu mi-ai zis daca sigur 09471-12135 ca eu am gasit altceva pe net.

 

 

soclurile pot sa difere dimensional, scoti becul din soclu si il pui in soclul tau.

 

daca netul este mai destept decit Suzuki EPC, io nu mai zic nimic.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Nu am ajuns inca la faza de demontat ansamblul bec + socul. Din ce am vazut eu becul se termina in partea de jos cu 2 fire care vin rasucite pe soclul de plastic. Nu sint lipituri sau ceva de genul asta, insa aparent se pot des-rasuci firele alea si probabil ca o sa iasa becul. Nu stiu cu ce ma ajuta asta pentru ca baiatul care le-a dat jos spunea ca nu a mai vazut becuri asa mici si omul chiar are experienta, chiar daca nu pe japoneze. Deci nu cred ca o sa gasesc becul propriu-zis, de-aia ma gindeam ca in extremis se poate inlocui cu un led. Care led trebuie sa fie musai pe 12V (ideal cu specificatii de automotive), ca loc de inserat o rezistenta nu prea e.

Dar mai avem pina acolo.

 

Am avut aceasi problema la Jeep. Tot bec mic, cu piciorusele rasucite.

Scoate firele de pe soclu, alineazale drept si scoate becul.

Mergi la orice magazin ce vinde componente pasive/active de electronica, cauta led de 3mm la 12V la fel cu picioruse, schimbale si ai rezolvat problema.

Am facut la Jeep-ul meu, 6 becuri, la consola de clima la Y61 8 becuri, la Grand Cherokee, panou ventilatie 8 becuri.

Toate le-am schimbat cu led de 3mm la 12v. Sunt si de diferite culori daca te intereseaza, din ce vad ai avea nevoie de ele rosii.

Daca mai ai nevoie de indicatii, ajutor, ai nr de tel in semnatura!

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri iluminare comanda 4x4 la buton

 

Problema s-a rezolvat weekendul asta. Am gasit becuri de tipul respectiv in tirg la Vitan si le-am montat pe socluri apoi pe masina.

Mai greu a fost cu scosul mufei din blocul 4x4 (nu a iesit decit intr-o anumita pozitie, desi tineam apasata siguranta sa poata sa iasa) si cu montatul mastii inapoi (nu vroia sa se aseze perfect).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare