Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Masina instabila pe drum


dan_mircea

Postări Recomandate

Salutare,

 

am un RAV4 din 2005 in stare foarte buna,amortizoare noi-noute,anvelope super ok,geometrie verificata in 2 locuri,fara nici un joc vizibil la articulatii ,caseta,...

Cu toate acestea la gropi sau denivelari volanul o ia razna stnga-dreapta,cand cum vrea el!Si cand franez(nu e de la etrieri) patesc asa,din cauza ca prin franare ceva"se schimba" acolo prin tensiunile date de franare.

 

Ce pot sa mai fac??Nimeni nu stie nimic.Am vorbit pe Luni sa merg la un ITP la rampa din aceea care misca articulatiile stanga-dreapta.Ce ma intriga este ca nimeni nici macar o idee nu are ce ar putea fi.Voi ce ziceti?

Mentionez ca la primul service unde am facut geometria,dupa proba le-a iesit iarasi unghi modificat ziceau ei.Acuma nu mai stiu ce sa cred,oricum NU e de la geometrie.

Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina instabila pe drum

 

1 ) ridic-o si pune pe careva sa tina cat poate de tare de roti , iar altcineva sa vireze usor de volan . Tu uita-te in timpul acesta daca caseta de directie sta pe loc sau are vointa proprie si se misca . Deasemenea , verifica la statul pe loc , pe asfalt , daca la virare stanga - dreapta auzi un harjait dinspre pompa servo de directie.

2 ) daca trage intr-o parte pe franare , se poate sa ai franare inegala sau intarziata pe puntea fata .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina instabila pe drum

 

1 si 2 s-a verificat,totul e ok(de 3 mecanici). Frana in sine nu destabilizeza masina.Chiar nu stiu ce ar mai putea fi :pr1

Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina instabila pe drum

 

Sal

As banui o bucsa de la brat care in momentul cand franezi modifica geometria bratului si roata ramane "'in urma'" deviind masina de la cursul normal

Incearca sa faci diagnosticarea pe un canal astfel incat toata directia sa fie in pozitia normala de lucru ( cu greutatea masinii pe ea ).

Daca se ridica masina pe elevator tensiunile in bucse se modifica si nu se vede nici un joc.

succes

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina instabila pe drum

 

Verifica temeinic bucsaraia fata, inclusiv bara stabilizatoare, undeva una sau mai multe au joc.

Am patit asta mai demult si a fost ceva gen bucse de bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina instabila pe drum

 

Am o idee cam traznita dar merita incercata. Ia masoara matale cu ruleta distanta dintre axele rotilor fata/spate si pe stanga si pe dreapta si vezi ca nu cumva sa iti dea masuratorile inegale. Am patit acum vreo 15 ani o chestie asemenatoare cu o masina care fusese lovita si puntea spate era deplasata cu vreo 2 centimetri pe partea dreapta spre fata. Fata era beton , dar masina , dupa o anumita viteza se manifesta ciudat .

  • Like 1
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina instabila pe drum

 

Am fost la stand ITP cu ea,au tras de ea in toate directiile,nici un joc!Am ajuns la reprezentanta Toyota cu ea ,pana la urma verdictul a fost geometria la roti!Erori semnificative desi aparatul anterior arata ca geometria este buna.Mi -au zis la Toyota ca ceilalti au folosit un aparat de diagnoza pentru masini cu punti rigide iar aici e alta poveste.Am facut 30 de km,am mers si cu 160 masina sta teapana pe drum asa cum se cuvine pentru o Toyota (-:

  • Like 1
Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare