Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki Jimny AKA Irlandezul


CatalinU

Postări Recomandate

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

La o viteza de croaziera de 80 la ora Jimny ar trebui sa consume in jur de 7l, mai depinde si de incarcatura si formele de relief (deal/vale).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Mai adauga si cazarea/mincarea ca oricum nu o sa mergi dintr-o bucata decit daca sinteti doi sofer si conduce unul in timp ce celalat doarme. In cazul in care te decizi sa o aduci pe roti, NU sari de 90 la ora. Ca sa iti faci idee cam cit o sa stai pe drum imparte distanta Irlanda - acasa la o medie de 70 - 80 la ora (care e oricum optimista, chiar si fara Romania) si pentru ca sa te mai apropii de realitate mai pune 20%.

 

cazare nu am ce adauga ca nu ma cazez niciunde si voi veni singur.Daca ma prinde somnul cateva ore in masina mi-s de ajuns,am fost sofer in tara si dormitul in masina e ceva normal pt mine.Mancare prea putina o sa consum,poate mai multe lichide,in conditiile in care nu fac nimic,numai stau.Viteza aia e la care ma agndeam 90 la ora,iar incarcata nu va fi foarte tare

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Ramane atunci sa o las asa stock si sa o aduc in tara si mai apoi o inalt si ii pun alte roti.Intre timp schimb la ea zemuri,discuri si placute

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Corect!

Inaltarea nu te ajuta la drum, ba din cite se povesteste pe aici chiar te incurca. Asa ca mai bine pregateste masina de drum, fa reviziile si verificarile care se pot face si drum bun!

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Pina una alta am mai apucat sa conduc masina pe asfalt,deoarece cealalata masina era la reparat.Am tras unele concluzii mai aprofundate daca le pot spune asa.Suspensia e foarte rigida,asta poate fi si datorata batranetii,voi pune suspensie nou si voi vedea cum va fi.Pozitia la condus este excelenta,imi place sa o conduc enorm.Faza lunga si scurta,nemaintalnita la alta masina pe care am condus-o pina acum,practic nu am probleme de vizibilitate noaptea.Motorul este fenomenal,trage ca nebunu,indiferent de treapta in care is.Consumul,cred ca este un minus la Jimny,este ENORM,bine fac comparatie cu o corsa motor de 1L,3 cilindri care imi ocnsuma pe autostrada 4-5.Deocamdata cam astea sunt impresiile.Ma gandesc sa ii demontez toba finala,care e enorma si ma gandesc ca e si grea

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Pina una alta am mai apucat sa conduc masina pe asfalt,deoarece cealalata masina era la reparat.Am tras unele concluzii mai aprofundate daca le pot spune asa.Suspensia e foarte rigida,asta poate fi si datorata batranetii,voi pune suspensie nou si voi vedea cum va fi.Pozitia la condus este excelenta,imi place sa o conduc enorm.Faza lunga si scurta,nemaintalnita la alta masina pe care am condus-o pina acum,practic nu am probleme de vizibilitate noaptea.Motorul este fenomenal,trage ca nebunu,indiferent de treapta in care is.Consumul,cred ca este un minus la Jimny,este ENORM,bine fac comparatie cu o corsa motor de 1L,3 cilindri care imi ocnsuma pe autostrada 4-5.Deocamdata cam astea sunt impresiile.Ma gandesc sa ii demontez toba finala,care e enorma si ma gandesc ca e si grea

 

Pe drum intins si la viteza aerodinamica f**e consumul. Vezi cum au toate masinile moderne tot felul de accesorii pentru imbunatatit aerodinamica: deflectoare ca sa nu ajunga aerul direct pe elemente de suspensie sau pe roti (fata si spate), buze joase, scuturi care acopera cat mai mult, muchii rotunjite in fata, grile de radiator blocabile, eleroane care sa reduca turbulentele in spate etc.

 

Celalalt factor care f**e consumul e selectia rapoartelor. Jimny e facut sa urce dealuri, sa duca roti marisoare, deci rapoartele sunt scurte, motorul merge mai turat la viteza X decat merge un turism cu acelasi motor. Pentru mine exemplu influentei rapoartelor e MX5-ul meu. Mica, joasa (nu am probleme de aerodinamica), usoara (1000kg), cu rapoarte scurte, ca deh, vrem performanta din 130cp. In oras consuma peste 10 (in conditiile in care o pot conduce ca un diesel, sa raman sub 2500 rpm indiferent de conditii) si la drum lung daca consum sub 8 e zi de sarbatoare.

 

Daca ii dai jos toba nu o sa te ajute cu nimic la consum, iar greutatea tobei e irelevanta :)

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Ma gandesc sa ii demontez toba finala,care e enorma si ma gandesc ca e si grea

 

Las-o acolo daca nu vrei sa te aresteze astia pentru poluare fonica si tie sa iti faca capul mare la drum lung :wink:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Pe drum intins si la viteza aerodinamica f**e consumul. Vezi cum au toate masinile moderne tot felul de accesorii pentru imbunatatit aerodinamica: deflectoare ca sa nu ajunga aerul direct pe elemente de suspensie sau pe roti (fata si spate), buze joase, scuturi care acopera cat mai mult, muchii rotunjite in fata, grile de radiator blocabile, eleroane care sa reduca turbulentele in spate etc.

 

Celalalt factor care f**e consumul e selectia rapoartelor. Jimny e facut sa urce dealuri, sa duca roti marisoare, deci rapoartele sunt scurte, motorul merge mai turat la viteza X decat merge un turism cu acelasi motor. Pentru mine exemplu influentei rapoartelor e MX5-ul meu. Mica, joasa (nu am probleme de aerodinamica), usoara (1000kg), cu rapoarte scurte, ca deh, vrem performanta din 130cp. In oras consuma peste 10 (in conditiile in care o pot conduce ca un diesel, sa raman sub 2500 rpm indiferent de conditii) si la drum lung daca consum sub 8 e zi de sarbatoare.

 

Daca ii dai jos toba nu o sa te ajute cu nimic la consum, iar greutatea tobei e irelevanta :)

 

Intru totul de acord cu tine,insa ma gandesc ca acele deflectoare functioneaza de la o anumita viteza in sus.La o viteza de 80km/h acele deflectoare nu stiu cat de mult isi fac efectul.Dar nu ca m-as plange de consum,har domnului bani sunt,insa vad o discrepanta foarte mare intre cele 2 motoare

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Las-o acolo daca nu vrei sa te aresteze astia pentru poluare fonica si tie sa iti faca capul mare la drum lung :wink:

 

Daca ai sti cati "racer-boy" sunt prin zona cu tot felul de burlane,scot un sunet de iti crapa timpanele,insa niemni nu le zice nimic.Acuma daca dau finala jos,chiar asa tare urla masina?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Intru totul de acord cu tine,insa ma gandesc ca acele deflectoare functioneaza de la o anumita viteza in sus.La o viteza de 80km/h acele deflectoare nu stiu cat de mult isi fac efectul.Dar nu ca m-as plange de consum,har domnului bani sunt,insa vad o discrepanta foarte mare intre cele 2 motoare

 

Ti-am explicat de unde apar diferentele. N-am facut teste si nu mi-am batut capul cu formule. 80km/h nu mi se pare incet, dar nici foarte repede :old

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Daca ai sti cati "racer-boy" sunt prin zona cu tot felul de burlane,scot un sunet de iti crapa timpanele,insa niemni nu le zice nimic.Acuma daca dau finala jos,chiar asa tare urla masina?

 

Nu ma indoiesc ca sint reiseri in zona, insa foarte probabil ca se dau (doar) local. In plus o evacuare fara toba, doar cu catalizator, s-ar putea sa iti creasca consumul.

Poate pe acolo prin Irlanda merge si fara toba, insa pe la nemti sau austrieci, s-ar putea sa nu mai ai norocul asta :wink:

 

Inca o data: recomandarea e sa o pregatesti de drum si sa faci modificarile aici in tara.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Da,se pare ca pina la urma asa voi face,urmeaza sa vad sau sa imi iau inima in dinti cand sa o aduc in tara

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Nu am mai scris demult pe aici,motivul fiind ca saracul a stat parcat.Intre timp a trecut ca avionul prin nori de NCT(echivalentul ITP-ului in tara),deci masina e brici din punct de vedere tehnic.Estetic nu e foarte ok,da o sa ajungem si acolo......sau nu.Am mai schimbat o baterie,am schimbat zilele astea cureaua de la alternator si am si condus-o,iar pe parasolar,am gasit eticheta asta

jimny.jpg.5249bfb9f7e69858af13b75cf1c49012.jpg

Nici nu stiam ca pot trece in mers,din 2wd in 4wd si la o viteza de pina la 100km/h......cat traieste,omul invata

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Am inceput sa conduc Jimnyul ca masina de zi cu zi,deoarece corsa a predat bocancii.Am o intrebare...stie carev ce lungime are prima curea de la motor?Cea care e pe pompa servo?Am schimbat cealalata curea care antreneaza alternatorul si ventilatorul de la radiator,dar a doua mecanicii nu au gasit lungimea corespunzatoare.Ma ajuta careva.Masina nu are AC

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Am inceput sa conduc Jimnyul ca masina de zi cu zi,deoarece corsa a predat bocancii.Am o intrebare...stie carev ce lungime are prima curea de la motor?Cea care e pe pompa servo?Am schimbat cealalata curea care antreneaza alternatorul si ventilatorul de la radiator,dar a doua mecanicii nu au gasit lungimea corespunzatoare.Ma ajuta careva.Masina nu are AC

 

La modelele fara A/C:

Jimny cu motor G13BB, cureaua are codul Suzuki 17521-86500 si generic 4PK815

Jimny cu motor M13A, cureaua are codul Suzuki 49180-60B20 si generic 4PK850

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

La modelele fara A/C:

Jimny cu motor G13BB, cureaua are codul Suzuki 17521-86500 si generic 4PK815

Jimny cu motor M13A, cureaua are codul Suzuki 49180-60B20 si generic 4PK850

 

Am gasit exact codul respectiv.THX again Mini

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Referitor la consum observ niste variatii foarte mari. La mine la drum intins, mers constant intre 100-120 ...cel mai mult in jur de 110, fara a/c mi-a luat intre 6.6 % si 7.5%, consum facut de mai multe ori la pompa. Am o cunostinta care are un suzy din 2009, inaltat, cu roti pe 75 in loc de 70 ( nu sunt reesapate) care se plange de consumuri in jur de 10. Ma gandesc daca masina asta odata ce imbatraneste nu creste foarte mult consumul. ( a mea are 20.000 km), a lui 60.000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Comparand cu masina condusa inainte,o corsa cu motor de 1l,consuma infinit mai mult.dar nu ma plang,har domnului benzinarii sunt,iar de bani ma bate cineva daca ma plang

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Referitor la consum observ niste variatii foarte mari. La mine la drum intins, mers constant intre 100-120 ...cel mai mult in jur de 110, fara a/c mi-a luat intre 6.6 % si 7.5%, consum facut de mai multe ori la pompa. Am o cunostinta care are un suzy din 2009, inaltat, cu roti pe 75 in loc de 70 ( nu sunt reesapate) care se plange de consumuri in jur de 10. Ma gandesc daca masina asta odata ce imbatraneste nu creste foarte mult consumul. ( a mea are 20.000 km), a lui 60.000

 

Masina nu isi creste "apetitul" pe masura ce aduna kilometri.

 

Consumul e dat de un cumul de factori, cum ar fi : stil de condus i viteza de croziera, marime/greutate cauciucuri, stil de condus/greutatea piciorului pe acceleratie, stil de condus (agresiv, flegmatic, etc.), transmisie (manuala/automata), etc.

 

Ca sa previn orice discutii ulterioare pe tema asta, prezum ca masina e in mintile ei.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Ma ajuta cineva cu un cod pt cureaua de la pompa apa-alternator-ventilator sau lungimea ei?A crapat a mea si trebuie sa dau comanda pt alta

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Precizeaza daca:

- ai AC

- ai servo

 

Sau cauti pe aici ca s-a mai discutat topicul.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Am precizat ca nu am AC si am servo,dar deja masina e la service....

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

A venit vremea sa inmatriculez veverita si pt asta trebuie sa schimb farurile.Aveti idee ce ar trebui sa scrie pe farurile de Eruopa?Adica sa nu cumpar tot de UK

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny AKA Irlandezul

 

Nu cred ca exista ceva scris care sa le diferentieze, ci doar modelul sticlei/geamului difera.

Eu am rugat cativa colegi sa-mi pozeze farurile lor pentru ca stiam ca masinile lor aveau volan pe stanga si apoi am comparat cu ce aveam eu pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare