Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme suspensie Hilux, 2007


Radu G

Postări Recomandate

Salutare,

Am de curand o problema.

Sunt posesor de Toyota Hilux, an 2007 si am observat ca pe drum usor denivelat(asfalt) masina devine instabila si scutura foarte tare in cabina.Are un comportament cumva de aruncat afara in curbe iar la franare usoara intra ABS-ul foarte usor.Pe marginile anvelopelor de pe fata crestele au devenit ca o panza de fierastrau(atat interior cat si exterior).Pe drum ud e foarte greu sa nu derapez.Geometria este facuta de 2 saptamani, am facut si un test de amortizoare care a iesit cu eficienta fata 68/70 si spate 64/64.Directia pare destul instabila.Joc in articulatiile de la directie nu sunt..Pot fi telescoapele de vina??

Ati mai intalnit astfel de situatii?

 

Multumesc!

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie Hilux

 

Nu e de la amortizoare.

Tot de la geometria rotilor e problema.

Trebuie verificate temeinic bucsile de la bratele de pe fata si pivotii.

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Probleme suspensie Hilux, 2007

 

Salut,

Revin cu update la situatia descrisa.

Am verificat directia din nou si totul sta bine(um mic joc la pivoti superiori) dar fara a pune probleme acum .Am refacut testul de amortizoare, eficienta 55%. Am decis inlocuirea lor (toate 4) desi parea pe test ca totul e ok si in parametrii.

Am dat jos amortizoarele, dupa presarea tijei ea nu a mai revenit inapoi deloc la cele de pe spate, iar pe fata foate greu au revenit.Acum dupa schimbare, este altceva....

 

 

Multumesc de raspuns oricum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare