Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului


Yonutz

Postări Recomandate

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Ma lasa nervii cu proiectul asta. Negociezi, dai avans, a doua oara (nu mult ca sa nu ma duc sa-i iau la omor dupa aia) si cand te duci sa vezi in ce stadiu e lucrarea, iti da banii inapoi pe motiv ca lucrarea ta nu e urgenta si ca au altele de lucru mult mai urgente... :hw

 

Eu am rabdare pana intr-o zi cand o sa intru peste un mortuar dasta cu patrolul direct in baraca lui sau pun troliul pe ea si io trag in strada sa munceasca in sensul giratoriu...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 4 luni mai târziu...

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Ce aprilie ...daca nu o vad gata intr-o saptamana ii dau foc la baraca... :sl

 

Salutare Yonutz, ceva vesti, se mai face proiectul?

Daca nu te rog sa-mi returnezi bani trimisi pentru proiect.

Multumesc de intelegere.

 

Numai bine.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Salut Yonutz,

Stiu ca ai destule pe cap dar ai fost singurul care a avut curaj de a deschide acest topic.

Intrebare: Ce se mai aude, ai reusit cu pietraru?

Ca in scurt timp se face 1 an de la tragedie.

 

Numai bine

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Incepand cu data dupa care se implineste un an de la tragedie, oricand sunt disponibil sa mergem sus sa montam piatra.

Motivele vi le explic cand ne vedem sau telefonic iar in cazul in care vreunul dintre voi se considera "nedreptatit" in vreun fel e liber sa isi solicite suma donata inapoi.

 

Astept si eu ca si voi ...dar inainte de un an, nu fac nimic. Daca vreunu dintre voi se incumeta sa mearga bucuros ii pun piatra in masina ...sa incerce.

 

Tie Grig as vrea sa-ti returnez banii donati personal (te rog sa-mi trimiti chitanta pe mail) ptr ca si asa a ramas un buget (m-am incadrat in mai putin decat am strans si cu cimentul-fierul si ce o mai trebui ne descurcam noi cumva) pe care nu il vom folosi. Sa nu aveti impresia ca daca puneti niste bani pe masa oricati ar fi ei...gata trebuie sa jucam tontoroiul.

 

Ca un fel de stiati ca ...sa nu ramana lucrurile asa...cum cred unii...

1. Nu se cade sa faci monument de piatra unui mort decat dupa un an de cand moare. Iar cruce de lemn o faceam aiurea in tramvai.

2. Daca initiam acest proiect la un an de la tragedie, nu participa nimeni.

3. Unul din scopurile mele a fost ca acest topic sa fie viu cumva in asa fel incat sa cascati ochii cand mergeti la offroad.

 

Sper ca asa va puteti da singuri raspunsuri la unele intrebari ...

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Yonutz cu tot respectul daca ma iei cu (Sa nu aveti impresia ca daca puneti niste bani pe masa oricati ar fi ei...gata trebuie sa jucam tontoroiul.)

 

Imi cer scuze pentru stresul creea pe aceasta tema si te rog sa ma scoti din ecuatie.

 

Am participat cu gandul bun la aceasta actiune, cum stii bine am participat si la alte Umanitare cu tot dragul. Ai mare dreptate cu piatra inainte de trecerea anului. Dar daca era un pic de comunicare pe aceasta tema, te asigur ca toti cei de pe forum intelegeau.

Dar daca de atata timp nu s-a mai spus nimic sunt sigur ca acest topic s-a dus la fund.

Acum ca am revenit sper sa nu fii suparat pe mine, eu sunt un om dintr-o bucata ce vorbesc aia fac.

Imi pare rau dar bani nu-i accept te rog sa-i folosesti asa cum se cuvin si pentru scopul trimisi.

 

Numai bine.

Editat de Astral

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Nu vreau sa dezvolt mai mult discutia decat am facut-o deja ca nu ar avea sens. Cat despre comunicare, am acelasi numar de telefon pe care banuiesc ca inca il ai. Intradevar intru mai rar pe forum, motivele sunt lesne de inteles, toti ne zbatem sa punem pe masa o paine la familie (mult mai importanta decat orice scop din lumea asta) si asta ne ocupa din pacate cam tot timpul.

In rest numa de bine, pregateste muschiul sa dai cu tarnacopu ca o sa fie nevoie acolo sus. Nu e cazul sa parasesti corabia ...inainte de a ajunge la destinatie ... Cel mai probabil in weekedul 29-31 iulie.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Bun ... si acum a venit momentul sa mergem sa ducem la final acest proiect.

 

Atentie nu mergem sa bem, sa mancam, sa ne distram ...mergem la munca. Avem de incarcat materiale, de luat scule de sapat in piatra, de sapat, de batut cu barosul, de turnat betoane, de montat placa acolo. Nu exista posturi disponibile ptr pozari, selfari sau bagatori de seama. Daca nu terminam intr-o zi campam pe munte si continuam a doua zi.

 

Cel mai posibil mergem pe Baiului ori in weekendul 12-14 august sau 19-21 august in functie de cum putem (eu pot fi disponibil pe ambele date, pot fi flexibil chiar si cu aceste date). Muncim in echipa ...iar la final daca avem timp ...dam o tura...in zona.

 

Va rog sa cititi atent mesajul de mai sus. Doritorii (care au masina sau nu, gasim variante si ptr copiloti) ma pot contacta pe privat. Prima saptamana din august ne intalnim (cei din Bucuresti si imprejurimi) sa punem la cale tot.

Nu eu sunt lider de proiect sau asa ceva, orice idee e binevenita si o dezbatem impreuna LIVE, nu la tastatura.

 

Nu se vor pune poze cu placa (nu insistati), decat dupa ce e montata, acolo pe munte.

Acest monument este nu numai in memoria celui care nu mai este ci si in folosul comunitatii 4x4.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Ptr ca azi am depasit un an, desi am spus ca nu pun poze, o sa adaug o poza cu piatra respectiva.

 

attachment.php?attachmentid=267326&d=1469635756

 

Sus as vrea sa pun o poza a lui Marius si jos sigla 4x4 cu acordul lui Max in ceramica aplicata.

 

Respectiva piatra e facuta din marmura de Cararra, cantareste aproximativ 160kg, si cred ca se va pune vertical intr-un suport dublu de metal cu trei picioare de teava adanc prinse in pamant.

 

Astept in continuare voluntari sa ducem la bun sfarsit acest proiect.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Cu tot respectul dar nu e cazul de pus sigla Club4x4 pe piatra aceasta.

Oamenii care au participat la ajutorarea familiei si la cheltuielile cu piatra funerara sunt cei care trebuie evidentiati.

 

Multumesc!

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Buna seara!

 

Cu pasi de tristete si in acelasi timp "repezi",trebuie sa ducem la bun sfarsit aceasta "cruce" care intr-o masura mai mica sau mai mare,unii dintre noi si-au asumat-o prin participarea la acesta actiune. Asadar,in data de 20.08.2016, se doreste a se monta piatra funerara in locul de trista amintire a celui care a fost colegul nostru,in vesnica sa amintire si ca o pavaza vie pentru cei ce vor trece prin locurile acelea.

Avand in vedere ca piatra funerara are o greutate considerabila si conditile de montare nu sunt tocmai usoare,am rugamintea sa dati dovada de solidariatate si sa ajutati la definitivarea acestui demers.

Ca si participanti in momentul de fata,suntem:

 

1) @Yonutz

2) @Gigi Naste

3) Subsemnatul Liviu-San

In speranta ca ne vom aduna mai multi voluntari,va rog sa-l contactati pe @Yonutz pt. detalii.

Va multumesc anticipat!

Editat de Liviu-San
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Oamenii care au participat la ajutorarea familiei si la cheltuielile cu piatra funerara sunt cei care trebuie evidentiati.

 

Multumesc!

 

 

Cu tot respectul,crezul meu este ca nimeni nu ar trebui "evidentiat". Sfintii Parinti spuneau in vechime: "Fa binele si arunca-l in mare"!

Editat de Liviu-San
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Suntem aproape 3 ... si speranta moare ultima! :wink:

 

Voluntariatul este pe cale de disparitie, in special cand e vorba de munca ... :ang3

Adevarul este ca suntem o natie de feibucari si selfari ... nimic mai mult! Asa ca nu e cazul sa ne batem prea tare cu caramada in piept ca ni se sparg silicoanele! :ha:

 

Ca o scurta paranteza:

Am gasit la offroad multe ...atat satifactii cat si dezamagiri...

Nu m-am implicat in acest proiect sa evidentiez pe cineva sau ceva. Nimeni nu isi poate asuma vreun merit intrun asemenea proiect. Asta e un proiect ptr linistea mea (noastra) sufleteasca. Nimic mai mult.

 

Ne trebuie o masina lunga sau o remorca sa caram sus piatra ...dar chiar daca nu gasim ...demontez toate scaunele din Patrol si o caram sus!

 

Ne vedem sambata...:h5

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Daca as fi putut as fi venit si eu dar timpul si mai ales problemele tehnice, nu-mi permit sa vin. :sr

Puteam sa car pana la 900kg in bena inchisa dar am probleme cu franele si nu pot sa fac nimic pana nu vine piesa comandata. :cr

Atentie si la vreme, se pare ca va ploua.

Daca se va amana pana pe 28 August, cand sunt liber dupa tura de noapte, este posibil sa merg si eu daca intre timp rezolv problema franelor.

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Daca as fi putut as fi venit si eu dar timpul si mai ales problemele tehnice, nu-mi permit sa vin. :sr

Puteam sa car pana la 900kg in bena inchisa dar am probleme cu franele si nu pot sa fac nimic pana nu vine piesa comandata. :cr

Atentie si la vreme, se pare ca va ploua.

Daca se va amana pana pe 28 August, cand sunt liber dupa tura de noapte, este posibil sa merg si eu daca intre timp rezolv problema franelor.

 

Si eu as fi putut veni daca aveam ITP si RCA la masina, dar daca se amana pana mi le fac este posibil sa merg daca imi rezolv si rugina de la colturi......:grin:

Si cum masina mea este LWB, sigur puteam cara cu ea tot ce trebuie ! :grin:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Scuze, vorbeam sincer, te-am deranjat?

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

Update: tot aproape 3 suntem. :ang3

 

Va aduc aminte ca in acel loc acum cativa ani unul s-a dat peste cap cu doi copii in masina si anul trecut unul a murit.

Suportul e in executie ...sper sa il terminam la timp!

 

Fara alte comentarii. Punct!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

 

4.

Ma decid pana atunci cu ce masina vin.

The Grey e pe AT-uri si nu are troliul montat.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare