Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.


100tracks

Postări Recomandate

numere-inmatriculare.jpg.c244d448857db5fd8496766e083b26a7.jpg

 

În urma desemnării oficiale ca singurul campionat de off road din calendarul FIA (Federația Internațională a Automobilului),

100Tracks demarează procedurile de omologare și înmatriculare a mașinilor off-road de competiție care concurează la etapele din campionat.

 

Inițiativa 100Tracks se adreseaza atât autovehicolelor de clasa HARD, cât și celor de la clasa SOFT.

Sunt admise doar autovehiculele care respectă anexa A din regulament de verificare tehnică 100Tracks pentru fiecare clasă.

 

Procedurile vor începe în data de 10 octombrie, vor dura până pe 14 noiembrie și sunt gratuite pentru membrii Clubului 100Tracks.

Cei care vor să-și înmatriculeze autovehiculele se pot prezenta, în intervalul orar 12:00-16:00, în următoarele locații:

 

- București, parcare Baneasa Shopping City, 10 octombrie 2015 (harta link)

 

- Târgu Mureș, parcare Carrefour, 24 octombrie 2015 (harta link)

 

- Cluj, parcare Polus Center Mall, 14 noiembrie 2015 (harta link)

 

Inspecția tehnică a mașinilor va fi efectuată de către comisarii tehnici ai 100Tracks, iar de această facilitate vor beneficia toți membrii Clubului 100Tracks.

 

Poate deveni membru în Clubul 100Tracks orice participant care îndeplinește una din condițiile de mai jos.

 

1. Sportivi care au participat la minim 50% din numărul total de etape 100Tracks dintr-un an competițional.

 

2. Sportivi care s-au clasat pe locul 1 la orice clasă, la oricare din etapele 100Tracks.

 

3. Prin acceptarea directă de către consiliul director al 100Tracks.

 

Vehicolele inmatriculate ca masini de competitie sunt scutite de taxe si impozite (mai putin RCA).

 

Informațiile complete despre statutul de membru în Clubul 100Tracks vor fi publicate pâna in data de 15 septembrie.

 

100Tracks

STAFF

Editat de 100tracks
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Salutare ... sub ce forma se vor omologa si inmatricula cele pt clasa HARD ?? ... din regulamentul 100Tracks Anexa A , reiese ca toate practic trebuie sa fie deja inmatriculate pt clasa Soft .... dar interesant pentru cele Hard ??

 

Asteptam info ....

 

''

Inițiativa 100Tracks se adreseaza atât autovehicolelor de clasa HARD, cât și celor de la clasa SOFT.

Sunt admise doar autovehiculele care respectă anexa A din regulament de verificare tehnică 100Tracks pentru fiecare clasă. ''

Editat de TyH_vl

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

bravo! deespre asta vorbeam! sa fie intr-un ceas bun! :2dr

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Rasty sa traiesti si la cat mai multe initiative bune de genul

sper sa pot ajunge la prima intalnire dar din pacate nu ma incadrez la primele 2 puncte:) poate la al 3-lea:)

pot sa bag patrolul ???:) ca tare e tentanta treaba,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Wow, super!

Cu rarul e usor, o sa va loviti de cei unde m-am impotmolit eu ...fiscul!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

@TyH: -se vor inmatricula ca si autovehicule sportive ... I-a si citeste normativele RAR ... Acum intelesi ? ... De ce sa-i faci cu oltenii astia curiosi, vor ei sa stie totul. :wink:

 

100tracks fiind acreditat FIA are deja niste prerogative care i s-au conferit, printre care sa stabileasca ce tip de masini concureaza la clasele care le organizeaza si sa isi impuna propriile standarde.

 

iar pt carcotasi ... RAR-ul i-a de bun ce zice FIA ( in cazul de fata 100tracks) ... Asa ca lua-ti si plangeti :))

 

Bravo nenea Rasty ... uite ca la asta FRAS-ul si CNOR-ul sunt in offside.

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Rasty ... Vreau si eu numerele B 001 JEP ... Pana la B 009 JEP :). Te rog sa le rezervi pt mine.

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Sa poti inmatricula o masina nu era greu. Trebuia sa se stabileasca normele pe care rar-ul sa le verifice. Buba cum zicea Yonutz, era la fisc. Pentru ca multi au motoare mari si astea se platesc...

Domnilor...felicitari pentru initiativa. S-a dus si cu bulgaria:old

Pentru Laur...mai exista doar cu scris mic mic mic B001gip:ha::ha::ha:

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

eu nu vreau numar preferential :) apropos cu fiscul cum ramane? si cum e cu circulatul cu aceste masini inafara concursurilor sau a altor evenimente de genul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Bre nea worldscape ... nu generaliza cu ''oltenii '' ... stiu de treaba asta cu inmatriculatul ,pentru ca am facut o acum 5-6ani pe o Toyota ca sa scapam de taxa de poluare care era f mare (dar la tine a ajuns abia in 2015) ... nu am ce sa iti cer (nu te supara) .

 

Se pot inmatricula doar cateva marci de jeep uri ... impozitul , asigurarea vor fi la fel ...

 

Eu am intrebat strict pentru clasa HARD .... sunt foarte multe ''caracatite'' care merg la clasa HARD .... cum o sa circule/inmatriculeze cu toate modificarile la directie si frana , (poate mai bune sau nu ) roti / trolii ... etc ?? .... cand legea spune clar ca : nu se admit modificari la sistemul de directie/franare , asta fiind cea mai importanta la o masina .... vb de clasa HARD aici ...nu ?

 

Nu pot sa ajung la locatile respective , pentru asta am cerut mai multe info ... cred ca toata lumea este interesata si nu doar curioasa ..

 

Multumesc

Marius Sarbu

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

@TyH ... Esti repezit ca oltenii ... Nu te dezici deloc ! :ha:

 

Am scris Foarte clar si explicit mai sus, dar pt tine, ca esti un oltean grabit ( parca ai fi nevasta-mea ) o sa-ti explic pe intelesul tau:

 

1. 100tracks fiind acreditat FIA are deja niste prerogative care i s-au conferit, printre care sa stabileasca ce tip de masini concureaza la clasele PE care le organizeaza si sa isi impuna propriile standarde: deci ce este permis la clasa X, Y si Z ... In cazul tau HARD de Valcea :wink:

 

2. Conform legislatiei, RAR-ul ia de bun ce zice FIA ( in cazul de fata 100tracks) ... in materie de omologare de masini sportive pt competitii, deci pt. tine, daca Comisia lui 100tracks spune ca volanul va fi pe plafonul masinii, si rotile pe o laterala si directia din carma de pe spate ... ASA VA FI.... Dar nu-ti fa griji, daca nu participi la min 50% din etape nu te incadrezi ... Ca locurile 1, stim si noi ca sunt luate pe spaga platita de Regep :ha: deci nu se pun :wink:

 

deci dragul meu oltean, te-ai edificat ? .... Iar cu transformatul in autoutilitare prin 2001 tu cred ca nu stiai ca exista si alte masini 4x4 decat IMS sau ARO :grin:

Editat de Astral

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Din cate stiu eu, orice este prototip se poate inmatricula (omologa cred ca e cuvantul potrivit) dar cu numere speciale si nu va putea merge in afara spatiului de competitie, in afara timpului in care se tine competitia decat cu aprobari speciale.

 

A nu se confunda acest tip de omologare (inmatriculare) cu inmatricularea definitiva in circulatie ptr a circula cand/cum/unde vor muschii tai pe drumurile publice.

 

Exista o "portita" dar acum de cand umbla dna-ul nu mai e nici o sansa, toate sunt bune si frumoase pana la fisc, la taxa de poluare (taxa de inmatriculare). In ciuda tuturor recomandarilor, accepturilor de la celelalte institutii acolo m-am lovit de un raspuns simplu: "nu se poate decat daca se plateste taxa de poluare."

 

Portita era ca autovehicolul sa fie transformat in autoutilitara. Dar cine e interesat acum sa dea o O.U.G. in acest sens? Nimeni...

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

just my 2 cents:

 

daca ai bani sa iti iei punti portale (metaforic, pentru ca in modificari de competiti intra peste 2000 de euro), poti sa iti iei si platoforma si nu iti mai bati capul.

 

cine vrea sa mearga in concediu cu o tubulara? poate singurul ajutor real este atunci cand ai portiuni de drum national in competitie si nu il mai treci cu morcovi penali...

 

daca giga gandeste ca se inscrie la 100tracks numai sa nu mai plateasca taxa de poluare la patrolul lui de 5l... eu zic ca privim deja problema gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Yonutz are dreptate ... aceasta facilitate este pt a fi inmatriculate cu Numere sportive si iti ofera posibilitatea sa mergi pe drumurile puplice in zona in care se desfasoara competitia fara a avea frica ca ai iesit in DN si te salta Militia .... ti se termina bateria la iPad si nu mai sti incotro sa o iei... dai de un drum public si o iei incetisor spre baza... si poti circula legal.... ca participi si la alte concursuri autorizate, ai aceeasi posibilitate ... DAR ATENTIE ... se face doar pentru membrii 100tracks care indeplinesc niste obligatii !

 

Si cu fiscul se rezolva cu hartia de la RAR ... mai greu ca desteptii aia nu stiu decat sa ceara... ca si cu scoaterea de la impozit daca masina este garata pt luni de zile .... se face cerere, dai peste cap Administratia financiara cand le bagi legea sub nas si dovada ca detii garaj si dovada ca nu circuli cu masina mai mult de 30 sau 45 zile ( plecat din tara - si arati beletele de avion ) ... si dupa cum scrie la lege tre sa-ti returneze banii de impozit inapoi .... e circul dracului dar se poate face.

 

DAR nu te poti prevala de chestia cu Numerele Sportive pt a circula bine merci pt DN-uri si la MALL si sa nu platesti taxe .... este o facilitate oferita DOAR pt masina de concurs pe durata competitiilor si in zona in care ele se desfasoara !

 

Deci pt @TyH ... sa mergi cu strutocamila ta la MALL-ul din Valcea merge doar pe platforma .... la etapele 100tracks tot pe platforma pana acolo, iar de acolo pe roate cat te tine in TM etapei, dupa care iar pe platforma la garaj la tine in Valcea sa ti-o repari.... sa nu uiti insa ca RCA-ul trebuie sa il platesti. :grin:

 

Daca te bate gandul sa participi la una din viitoarele etape de la ... Bucovina ... si sa mergi pe roti pana acolo, apai sa sti ca nu mere din urmatoarele motive:

 

- e ilegal caci este in afara etapei si nu te acopera nr sportive;

- e daunator condusul pt sanatate si coloana ta vertebrala ... 600 km pe DN;

- e periculos pt altii ca o sa se benocleze la aratarea aia si risca sa faca accidente ... si nici macar nu e vb de vre-o bunaciune sa-si doreasca sa-si bage in vise ceva pe acolo :ha:

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Bai Laure ... hai sa fie ultimul post pe care ti l scriu tie .... eu ca oltean grabit nu prea stiu de gluma decat cu cine imi permit (asta sa iti fie clar ) ... din respect pentru Max si Astral nu o sa intru in polemica cu tine ...

 

Locurile 1 pe care le am luat eu si copilotul meu VETU si titlu de campion au fost datorita echipei PILOT-COPILOT ... si nu nu vreau sa merg la Mall ( am destule dealuri in spatele casei ).....

 

Nu te am rugat pe tine sa imi dai explicatii privind inmatriculare/omologarea ci pe echipa 100Tracks sau Rasty ....

 

In 2010-2011 am inmatriculat o Toyota LandCruiser ca si autovehicul de competitie(NU CA AUTOUTILITARA) doar sa scap de taxa de prima inmatriculare care era f mare ... primu pas a fost sa iau fisa de omologare FIA care se ia de la FRAS si are vreo 40 de pagini ... asta daca masina respectiva are fisa de omologare(cele care au sunt , Pajero, Jeep , Patrol , Toyota ,vitara si cred ca grandvitara ... asa stiam) dupa care RAR BUC si multe altele omologari ..etc ....repet , procedura a fost sa scapam doar de taxa de prima inmatriculare , dar impozitul si asigurarea au fost la fel ...insa pe CI scria clar autovehicul destinat competitilor sportive ...

 

deci sa revenim la subiect ..in titlu se spune clar , 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie. .... ce intelegi ??? .... ca iti da un fel de numere provizorii strict pentru etapa de concurs 100Tracks , asta ai spus o tu ... poate stii mai multe ...dar poate sa raspunda echipa care se ocupa cu asta , nu ??

 

Din punctul meu de vedere este o treaba destul de serioasa si TREBUIE BINE INTELEASA .... nu sunt impotriva cu nimik ,ci dimpotriva ......

  • Like 1

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

[ATTACH=CONFIG]247472[/ATTACH]

 

În urma desemnării oficiale ca singurul campionat de off road din calendarul FIA (Federația Internațională a Automobilului),

100Tracks demarează procedurile de omologare și înmatriculare a mașinilor off-road de competiție care concurează la etapele din campionat.

 

Inițiativa 100Tracks se adreseaza atât autovehicolelor de clasa HARD, cât și celor de la clasa SOFT.

Sunt admise doar autovehiculele care respectă anexa A din regulament de verificare tehnică 100Tracks pentru fiecare clasă.

 

Procedurile vor începe în data de 10 octombrie, vor dura până pe 14 noiembrie și sunt gratuite pentru membrii Clubului 100Tracks.

Cei care vor să-și înmatriculeze autovehiculele se pot prezenta, în intervalul orar 12:00-16:00, în următoarele locații:

 

- București, parcare Baneasa Shopping City, 10 octombrie 2015 (harta link)

 

- Târgu Mureș, parcare Carrefour, 24 octombrie 2015 (harta link)

 

- Cluj, parcare Polus Center Mall, 14 noiembrie 2015 (harta link)

 

Inspecția tehnică a mașinilor va fi efectuată de către comisarii tehnici ai 100Tracks, iar de această facilitate vor beneficia toți membrii Clubului 100Tracks.

 

Poate deveni membru în Clubul 100Tracks orice participant care îndeplinește una din condițiile de mai jos.

 

1. Sportivi care au participat la minim 50% din numărul total de etape 100Tracks dintr-un an competițional.

 

2. Sportivi care s-au clasat pe locul 1 la orice clasă, la oricare din etapele 100Tracks.

 

3. Prin acceptarea directă de către consiliul director al 100Tracks.

 

Vehicolele inmatriculate ca masini de competitie sunt scutite de taxe si impozite (mai putin RCA).

 

Informațiile complete despre statutul de membru în Clubul 100Tracks vor fi publicate pâna in data de 15 septembrie.

 

100Tracks

STAFF

 

 

Completari la anuntul 100Tracks.

 

Prin inceperea acestor proceduri de inmatriculare a vehiculelor off-road, 100Tracks doreste in primul rand sa faca un pas in fata in legalizarea acestui sport si trecerea la un nivel superior.

 

Aceste proceduri de inmatriculare se adreseaza comunitatii 100Tracks si celor care doresc sa contribuie la dezvoltarea si promovarea sportului 4x4.

Din acest motiv beneficiarii acestor demersuri sunt

- sportivii participanti la 100Tracks (cu statut de membru 100Tracks)

- organizatorii de etape si cupe in calendarul 100Tracks

- constructorii de masini acreditati 100Tracks

 

Aceasta facilitate este pentru inmatricularea masinilor de off-road strict ca "autovehicul de competitie".

 

Regimul acestor inmatriculari este pentru urmatoarele situatii:

- participarea la competitii din calendarul 100Tracks

- organizarea traseelor competitiilor din calendarul 100Tracks

- antrenamentele sportivilor 100Tracks

Toate celelalte situatii in care sportivii vor sa foloseasca un autovehicul off-road de competitie,

nu fac parte din motivatia si strategia pentru care se incep aceste demersuri.

Recomandarea 100Tracks este ca strict pentru situatiile mai sus mentionate, sa se foloseasca un autovehicul off-road de competitie.

 

Situatiile cand este nevoie ca o masina de off-road sa fie inmatriculata sunt nenumarate.

- iesire din traseu in timpul unei competitii

- traseu catre linia de START

- traseu de la FINNISH catre bivuac

- traversarea drumurilor publice in timpul competitei

- organizarea de trasee la clasa HARD si nu numai

- traseu catre loc amenajat de testat masina de off-road

si multe altele

 

 

Demersul se adreseaza in mod special masinilor de la clasa HARD, care nu se mai regasesc intr-un standard.

La clasa SOFT majoritatea masinilor sunt inmatriculate, dar si acestea beneficiaza de acelasi regim ca si cele de la clasa HARD.

 

Automobilele de competitie sunt scutite prin lege de taxa prima imatriculare, taxa mediu, etc.

100Tracks nu incepe aceste proceduri pentru a eluda taxele auto, ci pentru a veni in srijinul sportivilor si organizatorilor de la 100Tracks.

Regulile dupa care se vor admite masini pentru parcurgerea acestor proceduri vor fi respectate 100% de catre consiliul 100Tracks.

 

 

100Tracks

STAFF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Si daca ma dau 1 singura data la o etapa 100 Tracks, clasa Soft, devin eligibil pentru inmatricularea masinii ca "autovehicul de competitie" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Astral - citim si noi complet:

1. Sportivi care au participat la minim 50% din numărul total de etape 100Tracks dintr-un an competițional.

GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Astral - citim si noi complet:

 

Multumesc de sesizare, citisem complet, dar la cat s-a scris aici pe de laturi, am uitat.....:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Completari la anuntul 100Tracks.

 

.......

Automobilele de competitie sunt scutite prin lege de taxa prima imatriculare, taxa mediu, etc.

100Tracks nu incepe aceste proceduri pentru a eluda taxele auto, ci pentru a veni in srijinul sportivilor si organizatorilor de la 100Tracks.

Regulile dupa care se vor admite masini pentru parcurgerea acestor proceduri vor fi respectate 100% de catre consiliul 100Tracks.

 

 

100Tracks

STAFF

 

In sfarsit. s-a ajuns la ceea ce ma durea pe mine :ha: Rasti stie !!!

Editat de Astral

tel 0763325967

 

Club Sportiv x3m

Valcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 100Tracks incepe procedurile de omologarea si inmatriculare a autovehicolelor off-road de competitie.

 

Foarte CLAR si la OBIECT pt toata lumea.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare