Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România


Bezergheanu

Postări Recomandate

După eșecul de a găsi GY Duratrac, am căutat BFG at KO2, ceea ce s-a dovedit a fi o altă problemă, deoarece toți comercianții de la noi vindeau stocuri vechi de KO și nu aduceau KO2. Până la urmă au ajuns la mine 4 din cele 8 comandate, le-am făcut un rulaj de aprox 700 Km. Pe asfalt uscat sunt excelente, pe asfalt umed stau foarte bine, pe ploaie le-am simțit mai sigure decât varianta veche, pe iarbă udă au patinat puțin dar au urcat, pe piatră udă sunt excelente, în noroi mic nu am simțit să se bâlbâie, dar nu am avut și noroi mai consistent după ce am trecut cu ele, pe un Patrol Y61 lung, prin zona dintre Siriu și MELEDIC. Sunt foarte mulțumit de achiziție, aștept și vremea rece, să văd cum stau pe mâzgă și pe zăpadă. Ce am remarcat - sunt foarte grele, 2 s-au echilibrat extrem de ușor iar 2 au necesitat puțin efort. Foarte groase pe flancuri, aș putea zice exagerat de groase.181292928_BFGATKO2(1).thumb.jpg.d4847a7e52051b38e923571897164400.jpg455667498_BFGATKO2(2).thumb.jpg.aa1b88c6dab71193a17de59de2efde60.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

cei care le-au adus au disponibile acum doar 4 buc 285 - 75 - 16. Nici o șansă de a le pune pe Duster, Nu cred că mai sunt altele pe la distribuitori, dar poți încerca să dai și de mărimile care se potrivesc la tine. Eu caut din vară...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

249741[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]249742[/ATTACH]

 

te-ai uitat sa vezi daca legal poti circula cu ele pe zapada? am gasit si eu modelul acesta intr-un depozit si nu aveau marcaj M+S....

Pentru prosti prietenia e o utopie, mereu anacronica, suspecta si ineficienta, cand nu se descopera interesul ei(Radu Cosasu)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

20151007_105814.thumb.jpg.9da0a767d325d2884c38c421d20bc95b.jpg Doar varianta veche de AT de la BFG era produsă în 2 versiuni. Modelul nou, adică KO2 este clar orientat spre sezonul rece, avem mai multe crestături pe blocurile căii de rulare, iar cauciucul folosit are în componență silicați ptr eficiență pe timp foarte rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

oricum nu stiu cat de indicat este sa pui gume grele pe masini de strada gen Duster. Nu stiu unde sare consumul si cum se descurca transmisia daca umblii toata ziua buna ziua cu ele.

Gumele arata foarte bine. Eu acum am comandat AT KO pt un R20. Cred ca pentru celalalt am sa caut AT KO2. Ca si design cred ca modelul vechi este mai reusit. Cu performanta vom vedea in timp.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Să ne spui și nouă impresiile tale. eu nu am mare experiență, așa că părerea mea poate fi influețată de anumite idei preconcepute, care nu sunt relevante în offroad. Am fost mulțumit și când am văzut că nu reușesc să le fac să piardă aderanță și să scârție, atunci când am intrat în curbe ac de păr cu viteză destul de mare ptr acel tip de curbe. zburau toate prin mașină dar ele stăteau ferm pe asfalt. problema pe care o văd la ele - sunt mai grele gumele AT 285-75-16 puse pe jante de aliaj decât gumele BFG MT KO2 33-10,5-15 puse pe jante de oțel. nu m-am așteptat la asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Mircea multumesc pt. Pont sa zic asa. Maine le prima ora le ridic si le pun pe jante. Eu in teren folosesc doar simex. Acestea vor fi pt. Mine anvelope de iarna.. va spun parerea mea oricum.

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Ford le da ca si dotare de serie la F-150 Raptor . Merg cu ele si vara si iarna , insa la fel faceau si cu vechile AT -uri . Si eu sunt foarte curios cu merg in conditii nasoale de iarna. Ca si profil ar trebui sa se descurce prin zapada mare , insa indiferent de compozitie , crestaturile sunt mult prea putine si retin mult prea putina zapada pentru a fi gume adevarate de iarna .

Mie imi place mult Fordul Raptor si am vazut cam toate filmuletele de pe youtube , facute cu aceasta masina si de producator si de pasionati. Am vazut in zapada facand fata destul de rezonabil , insa conditiile nu erau unele foarte grele , era ceva de genul teren drept ca in palma , cu zapada mare dar sub nivelul sasiului masinii , care este foarte inalta din fabricatie.

Nu cred ca la viteze maricele , in conditii de iarna , se descurca prea grozav. Nu au cum din cauza lipsei de crestaturi , iar compozitia , chiar si orientata spre anotimpul rece , nu este una foarte moale , pentru ca s-a duce repede vara , ori americanii le dau ca mergand si 60.000 mile , ceea ce mi se pare foarte mult si pentru un cauciuc dur , nu unul moale .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Va salut , puteti da mai multe detalii despre comportamentul acestor anvelope dupa ce le aveti de ceva timp ? Intreb pentru ca urmeaza sa le primesc si eu pe ale mele, prin ianuarie si sunt curios la ce sa ma astept. Le voi pune pe un Jeep Grand Cherokee si vor fi de toata ziua plus ceva teren , mai soft.

Sarbatori cu bine si multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Va salut , puteti da mai multe detalii despre comportamentul acestor anvelope dupa ce le aveti de ceva timp ? Intreb pentru ca urmeaza sa le primesc si eu pe ale mele, prin ianuarie si sunt curios la ce sa ma astept. Le voi pune pe un Jeep Grand Cherokee si vor fi de toata ziua plus ceva teren , mai soft.

Sarbatori cu bine si multumesc anticipat !

 

Nu te astepta sa fie mare diferenta in teren intre cele 2 variante. Pana la urma nu numai gumele sunt singurele care fac diferenta si oricum,la ce vrei sa le folosesti,sunt bune ambele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

gumele sunt bune în teren uscat, pe pietre, macadam și noroi mic

în argilă-noroi clisos mare nu descarcă și trebuie să te bazezi pe colegi sau troliu

chiar dacă scazi presiunea vei avea alunecări laterale

alminteri sunt cauciucuri rezistente

 

de asfalt nu vorbim aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Acum pot să spun că m-au încântat în multe din situațiile la care aveam îndoieli câ vor face față. În afara de noroi mare, grav, sau iarba cu noroi și înclinări laterale, sunt excepționale. La zăpadă chiar m-au uimit. Am prins 4 nopți cu minus 25 grade, pe Sureanu, și au fost excepționale, chiar fără lanțuri, când am pus lanțuri RUD pe spate, am urcat orice pante plină de stânci de pe acolohttps://www.facebook.com/mircea.bezergheanu/videos/10205858762087466/?theater

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Am achiziționat și eu 2 bucăți din noul model de AT . Sunt tare plăcute vederii :wink:, încă nu le-am pus pe mașină. Ce e mai rău e ca vechiul model nu se va mai produce. Se termina ce mai e pe stocuri și gata. Oare de ce producătorii fac chestia asta mereu : apare un model nou , haț gata cu cel vechi.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BFGoodrich AT KO2 - am găsit în România

 

Va salut, eu le am puse pe un Grand Cherokee 2,7 crd si sunt foarte multumit de ele (modelul KO2).Pe sosea presiune 2,7 iar in padure chiar si 1,2. Se uzeaza greu. Iarna au aderenta fantastica, vara pe asfalt ud franeaza foarte bine, nu au zgomot deranjant la rulare cu viteze mari iar in off road, cu presiunea scazuta ,mergi oriunde. Cum spunea cineva mai sus limitarile apar in noroi cleios dar de, nu le poti avea pe toate ! Per ansamblu super cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare