Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

modificare navara


pascale

Postări Recomandate

Buna seara tuturor.si celor care ma vor ajuta cu informatii...si celor care le vor folosi informatiile care le voi obtine(daca le voi obtine).

In viitorul f apropiat(pana nu vine zapada),am de gand sa achizitionez o Navara.ceva de prin 2007-2010.si din partea celor care pot,vreau si nu se simt deranjati...as avea nevoie de un ajutor,de informatii.

Care e povestea.pfff.nu imi plac masinile mici.sunt sofer de camion,pun mana pe o masina mica cam 2000km la 100.000 facuti cu tirul.m-am dezobisnuit,vreau ca si masina mica...sa fie mare.Initial,am cautat o navara modificata astfel incat sa corespunda cerintelor mele.insa,ce am gasit......ori sarea pretul f mult...ori nu era pe gustul meu.asa ca,am decis ca,sa cumpar una cheala si sa o fac cum vreau.

Ce vreau de fapt.O masina inalta(am vazut un hilux care m-a dat pe spate,de acolo a plecat totul).vreau o masina impunatoare.vreau roti mai mari,vreau aripi evazate,vreau bullbar,proiectoare.....etc.Insa,trebuie sa specific.masina NU VA FI FOLOSITA LA OFF ROAD!!!.Maxim ceva drumuri forestiere si iesiri la gratare.Ma intereseaza sa ii pastrez obiectul pt care a fost fabricata,un mic caraus,masina de zi cu zi,sa pot sa ii rup fashul si pe sosea...etc.ma intereseaza doar sa fie mare,cu un aspect impunator.genul pick-up-urilor americane.Acum va rog,sa ma ajutati cu informatii.unde pot sa o modific,ce trebuie sa fac la ea(ce modificari)...si pretul.ca sa vad,sta sau nu sta calu' ?as prefera ceva de genul....vorbesc cu omul...ii spun ce vreau...imi spune pretul...ii trimit masina cheala......si ma duc dupa ea dupa ceva zile,cand e gata.un mare multumesc celor care ma vor ajuta.p.s.pun ceva poze ca sa fiu mai explicit.ceva ce am luat acum,rapid de pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

Ma bucur ca ne impartasesti planurile matali de viitor .... dar

Dragule, chiar daca ne spui ca nu vrei masina de offroad , dar vrei sa arate mare ca un pick american... si cum Fake offroad .... nu prea exista, deci daca vrei aspect impunator de bestie ....va trebui sa platesti tot ceea ce pun offroaderii pe masina, ba cate una alta in plus ( de genul rollbar cromat si proiectoare pe rollbar cu care nu vezi nimic in fata din cauza plafonului )

Asa cum si carutasul cumpara calul si abia apoi potcoavele, te sfatuiesc sa faci la fel.

Cumpara intai masina

Ca sa ai o masina de offroad trebuie sa ai o masina, deci revizuieste-o si repar-o , ca banuiesc ca nu o sa te "insori" cu vreo fata mare

Dupa ce ai efectuat pasii anterior mentionati .... START la tunning

 

 

Iti doresc succes si sper ca intentiile dumitale sa nu ramana la niste simple randuri insirate in acest topic !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

pfff.atat de dragut a fost raspunsul...incat nu ma pot simti ofensat.si ca sa nu mai existe alta data posibilitatea ca cineva sa se simta ofensat,incerc sa fiu mai explicit.

Deci.e clar ca in prima faza se cumpara masina,asta e din start.insa.....exista un insa.si tocmai pt acest"insa" am deschis topicul. ca sa fiu inteles.NU CUMPAR PRIMA DATA POTCOAVELE SI APOI CALUL!!!!.....aM INTREBAT DOAR CAT COSTA POTCOAVELE!!!

Exemplu:sa zicem ca dispun de buget total 12.000 de euro.efectiv eram interesat cat ma costa modificarile,care sunt modificarile...si unde le pot face(asta ca sa vb direct cu atelierul).Si toate astea pt a-mi putea face un simplu calcul.buget total-modificari=pret cu care sa pot achizitiona masina.daca modificarile ma costa 3000...clar,pot lua masina de 9000.daca sunt 4ooo atunci va trebui sa caut masina de 8000.nu pot fi cocalar cum sunt atatia care si-au luat bmw cu motor de 3000cc si apoi si-au dat seama ca nu au bani sa poata plati 2.600 ron de impozit.

Niciodata nu ma arunc la ceva pana nu sunt convins ca pot termina.Cred ca m-am facut inteles.un raspuns mult mai bun pt mine era ceva de genul:

1.ridicare kit+manopera= x eur

2.evazare roti kit+manopera=y eur

3.cauciucuri masura.../.../..=z eur

4.bullabar ,proiectoare etc...le gasesc si eu.eventual poate un pret bun la cnv din domeniu.

--------------------------------

total S euro.

 

stiind asta,voi stii si drumul care il apuc.

 

P.s.Cand am spus ca nu fac offroad,nu am spus ca nu trebuie platit ceea ce se pune pe masina.incercam doar sa spun ca....nu trebuie sa ma duc la extreme,pt ca nu folosesc.una e sa pui un kit de inaltare pt sosea..si una pt off road,una e sa pun at-uri si alta mt-uri.....in fine.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

pfff.atat de dragut a fost raspunsul...incat nu ma pot simti ofensat.si ca sa nu mai existe alta data posibilitatea ca cineva sa se simta ofensat,incerc sa fiu mai explicit.

Deci.e clar ca in prima faza se cumpara masina,asta e din start.insa.....exista un insa.si tocmai pt acest"insa" am deschis topicul. ca sa fiu inteles.NU CUMPAR PRIMA DATA POTCOAVELE SI APOI CALUL!!!!.....aM INTREBAT DOAR CAT COSTA POTCOAVELE!!!

Exemplu:sa zicem ca dispun de buget total 12.000 de euro.efectiv eram interesat cat ma costa modificarile,care sunt modificarile...si unde le pot face(asta ca sa vb direct cu atelierul).Si toate astea pt a-mi putea face un simplu calcul.buget total-modificari=pret cu care sa pot achizitiona masina.daca modificarile ma costa 3000...clar,pot lua masina de 9000.daca sunt 4ooo atunci va trebui sa caut masina de 8000.nu pot fi cocalar cum sunt atatia care si-au luat bmw cu motor de 3000cc si apoi si-au dat seama ca nu au bani sa poata plati 2.600 ron de impozit.

Niciodata nu ma arunc la ceva pana nu sunt convins ca pot termina.Cred ca m-am facut inteles.un raspuns mult mai bun pt mine era ceva de genul:

1.ridicare kit+manopera= x eur

2.evazare roti kit+manopera=y eur

3.cauciucuri masura.../.../..=z eur

4.bullabar ,proiectoare etc...le gasesc si eu.eventual poate un pret bun la cnv din domeniu.

--------------------------------

total S euro.

 

stiind asta,voi stii si drumul care il apuc.

 

P.s.Cand am spus ca nu fac offroad,nu am spus ca nu trebuie platit ceea ce se pune pe masina.incercam doar sa spun ca....nu trebuie sa ma duc la extreme,pt ca nu folosesc.una e sa pui un kit de inaltare pt sosea..si una pt off road,una e sa pun at-uri si alta mt-uri.....in fine.multumesc

 

Suspensia+amortizor directie este undeva in jur de 1000-1200 euro , cauciucuri cu jante cu ET negativ pe la 900-1400 ( marime 33"-35" ) de euro , bullbar facut ( nu original ) - 500 euro sau in jur de 1000 de euro unul original , proiectoare ieftine de la 50 de euro pana la cateva sute bune de euro ( cele cu LED si firma renumita ).

Overfenderele sunt si ele pe la 200 de euro , dupa acea poti sa mai iei in calcul instalatie pentru proiectoare , ceva montare etc.

Acestea sunt niste preturi orientative , de aici mai poti sa scazi sau sa urci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

O modificare profi , facuta cu simt de raspundere , probabil ca dubleaza pretul de achizitie. In mod normal, cand ridici o masina si ii pui si anvelope mult mai mari si mai grele , se mai modifica si prin rapoartele de grupuri cate ceva , daca vrei sa te si bucuri de masina. Asa , sa o ridici de pe sasiu si sa tai aripile cu flexul , nu este chiar o lucrare profesional facuta . Este doar un "Fake" ( asa cum bine zicea mai sus un coleg ) . Daca vrei doar sa fie " mai mare " cumpara o masina care deja este mai mare . Ia-ti un F-250 ( ca sunt vreo cateva pe piata ) si vei avea o masina atat de mare , incat poti incarca ,cu ceva efort, toata Navara in bena. Navara este o masina destul de impozanta pentru soselele din Europa . Chestia asta cu ceva mai mic care sa para ceva mai mare , in general nu este agreata de off-roadisti , care sunt niste oameni extrem de practici . Off-roaderii stiu ca greutatea in plus este inutila , stiu ca o suspensie inadecvata drumurilor pe care se circula , scade din eficienta masinii , stiu ca bull-barurile sunt smechere , dar de cele mai multe ori , in cazul unui impact frontal , mai mult strica decat protejeaza , stiu ca un snorkel este util , dar numai cand folosesti masina prin ape , altfel este inutil si de multe ori scade vizibilitatea pe partea pe care este montat , stiu ca un troliu este nemaipomenit , daca il utilizezi , altfel este o greutate inutila agata de botul masinii .

Prima data , daca vrei o masina " mare " cauta si sa aiba un motor pe masura , minim 3.0 litri , ca sa si duca magaoaia . Navara de 3.0 sunt foarte rare prin Romania si vin numai cu cutie automata . In afara de asta , daca nu ai nevoie efectiv de o inaltare a masinii , aceasta este cam inutila , un pickup are o garda destul de harnica si este indeajuns de mare ca sa faca fata la multe provocari .

Mai studiaza problema si poate iti formezi o alta parere despre utilitatea si inutilitatea modificarilor . In general modificarile sunt OK atunci cand utilitatea o cere . Exista foarte multe modificari utile , cum ar fi :

- un rezervor suplimentar , sau unul mai mare )

- carosare a benei pentru a beneficia de un portbagaj acoperit imens , foarte util , pentru ca altfel ai portbagajul pe bancheta din spate .

- vreun diferential blocabil ( sporeste bine de tot tractiunea masinii , in situatii de drumuri grele ) .

 

Eu nu as mari rotile prea mult fara sa modific si rapoartele . Oricum acest gen de masini sunt supuse unor uzuri mari din cauza greutatii si din cauza activitatilor pentru care sunt facute. Rotile mari provoaca uzuri si in articulatii , pompa servo de directie , caseta de directie , cresc consumul destul de tare .

Sunt banii tai si faci ce doresti cu ei , dar cred ca ar trebui sa mai studiezi problema si numai dupa aceea sa te gandesti la niste modificari care sa fie utile .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

doua raspunsuri la obiect multumesc .in multe situatii expuse,va dau dreptate.nu sunt cretin care nu gandeste(cel putin asa cred).din start spun,snorkel si troliu nu.pt ca nu folosesc.cand vorbeam de inaltare,nu vorbeam de inaltare ca si pt offroad,chiar nu imi foloseste...si nu vreau sa am o barca pe sosea cu consum de 20%.masini va trebui sa isi pastreze utilitatea.vorbeam de acea inaltare care nu necesita modificare in transmisie,pt ca imi trebuie sa fuga.nu vreau roti ff mari.ci,mai mari.ce kit as putea folosi pt asta?si ce dimensiuni de anvelope credeti?efectul de mare,vreau sa il creez si prin latime.intre pozele postate,este o poza cu doua navara una langa alta.la cea inaltata ce modificari credeti ca sunt facute?

Ms mult pt raspunsuri.utile,incep sa imi fac o idee.o seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

Strict din fotografia cu cele doua alaturate , liftul ( inaltarea ) este foarte mare , peste 10 cm. De obicei , inaltarea "decenta " pentru pastrarea utilitatii este cam de 4 cm ( si se simte ) . De cele mai multe ori la cei 4 cm , daca alegi un kit de la una din firmele de profil ( gasesti pe forum cateva firme serioase care pot indeplini cu profesionalism o astfel de modificare ) , vei descoperi ca arcurile noi compenseaza si " oboseala " celor vechi de pe masina si inaltarea va parea ceva mai mare decat cea oferita de kit .

De remarcat faptul ca garda la sol o maresti doar din anvelope , nu din kitul de inaltare , pentru ca acesta inalta de obicei caroseria fata de sasiu , iar garda la sol se masoara de la carterul grupului puntii spate , care ramane tot acolo , daca nu schimbi anvelopele. cu anvelope mai mari consumul va creste oricum. Principala grija este ca la viraje maxime si flexari , anvelopele dorite sa nu atinga parti ale caroseriei ( si in afrara aripilor si in interiorul lor ) . Kitul de inaltare iti modifica unghiurile de atac si degajare ( lucru important in off-road ) , dar nu modifica unghiul de rampa .

Despre dimensiunea maxima de anvelope , nu stiu ce sa iti spun. Nu am avut acest model de Navara ca sa il modific si sa vad cat suporta, dar sunt colegi pe forum care au facut asa ceva si probabil iti vor da raspunsuri la obiect .

 

Si un edit intarziat ( ca sa nu mai fac o postare noua ) :

http://olx.ro/oferta/vand-ford-f-250-king-ranch-edition-ID2lqSP.html#1e017ee7cf

 

Vrei masina mare si impozanta , ia de aici pana nu se vinde :ha:.

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

De remarcat faptul ca garda la sol o maresti doar din anvelope , nu din kitul de inaltare , pentru ca acesta inalta de obicei caroseria fata de sasiu

 

 

 

Din cate stiu eu,kitul de suspensie inalta caroseria-sasiul de punti.Eventual body-lifytul inalta caroseria fata de sasiu

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

Poti inalta sasiul si la 30 de cm de punte , carterul grupului puntii spate tot acolo ramane daca nu se schimba anvelopele . Deci garda la sol ( definita ca cel mai apropiat de sol punct al masinii ) ramane constanta .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

ms Danutlupu.am simtit aluzia.si da.vreau masina impunatoare.insa,nu vreau arctic.pt ca nu o folosesc.!!!!imi trebuie ridicata ca sa pot baga 32 sau 33.imi trebuie anvelope mai late,sa poata incaleca gropile.si daca vreau sa pun ceva in plus pe ea,e strict problema mea.nici altora nu li se imputa faptul ca au snorkel pe masina....desi nu au trecut niciodata cu masina prin apa mai mare decat pragul masinii.eu de ex,in loc de snorkel,o sa pun portbagaj,ca ala imi trebuie.

Acum o intre4bare,pt cei care vreau sa ma ajute cu informatii.Cautam dupa kituri de inaltare.ce ar trebui sa aleg?sunt iesit din ro,as putea gasi la preturi mai bune.am vazut kituri f diverse.preturi de la 150 la 1000 eur.si ce inaltare maxima as putea sa fac ca sa nu umblu la alte cele(in afara de cm castigati din anvelope)?nici pe mine nu ma scot banii din casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

Kitul trebuie sa fie neaparat de firma consacrata . Este vorba despre modificarea tinutei de drum a masinii si nu este indicat sa te joci cu asa ceva pentru ca , pana la urma, este vorba de viata ta si a celor pe care ai sa ii plimbi cu masina. La orice kit de inaltare complet se schimba arcurile spate , arcurile fata , sau barile de torsiune fata ( in functie de masina si solutia constructiva , cele 4 amortizoare si multe altele . Doar un arc spate calitativ costa peste 150 euro . Ce crezi ca vei cumpara la banii aia daca vrei sa primesti arcuri fata/spate , bucse aferente , 4 amortizoare si nescai cercei gresabili , de 150 de euro ? :ha:

De obicei firmele care comercializeaza asa ceva ( dealerii acceptati de producatori ) , au deja discount care le permite sa fie la preturi foarte competitive . Deasemenea lucrarea trebuie facuta in atelier specializat care stie ce face si care a mai facut , ca altfel patesti ca mine de te trezesti cu un mecanic care cupleaza 4x4 L si vireaza in loc cu acceleratia la blana cand scoate masina de pe rampa. Este important sa stie sa faca compensarea geometriei rotilor dupa modificarea suspensiei , altfel te trezesti ca termini anvelope de sute de euro in 500 de km .

Daca te gandesti sa iesi ieftin la o asemenea lucrare si asemenea investitie , cred ca nu este o idee buna.

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

ok.e clar.in siguranta nu fac compromisuri,eventual tai din altele.imi puteti da ceva service-uri specializate din zona alba -cluj?care prezinta incredere?unde ati mai facut lucrari si sunteti multumiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: modificare navara

 

Pai , cum zicea un coleg ceva mai sus , intai cumpara masina . Din postari nu reiese ca ai fi cumparat-o . Dupa aceea , vezi ce trebuie facut la ea ( in afara de suspensie ) si abia dupa aceea treci la modificari. Conteaza mult ce masina cumperi pentru ca unele au mai multe posibilitati de modificare iar altele mai putine. Pentru unele pickupuri de pe piata sunt multiple variante , iar pentru altele nu gasesti nici una sau doar o singura varianta . cu cat masina este mai consacrata , cu atat cresc sansele sa gasesti multiple variante si mai multi producatori de kituri .

Daca ma intrebi pe mine , eu as sugera sa cumperi o masina cu suspensia destul de rablagita pentru ca :

- poti negocia la pret mult de tot daca descoperi foi fisurate / rupte , amortizoare terminate sau obosite ;

- oricum nu te intereseaza prea tare suspensia originala daca intentionezi sa o modifici si sa pui una noua;

De banii economisiti la negociere , poti sa investesti in niste bucse HD si sa faci si modificarea dorita .

Dar intai , cumpara masina . Dupa aceea , in functie de marca si model , o sa te indrumam cum ne pricepem mai bine ca sa faci o lucrare buna.

Spor la cumparaturi si asteptam poze cu achizitia.

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare