Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor


hog33

Postări Recomandate

Salut baieti,

 

sunt pe cale sa achizitionez cele 4 distantiere pentru rotile Dusterului din dotare .

Doresc sa pun 114.3mm x 5 x 300 mm pentru puntea spate si 200mm grosime pentru puntea fata......pana aici totul ok insa ma intereseaza daca aceasta diferenta afecteaza rapoartele din cutia de viteza, uzeaza prematur ceva ?

 

Cunosc foarte bine beneficiile acestei dotari experimentând cativa ani pe ATV mersul cu distantiere dar la masina este altceva .

 

Multumesc anticipat colegilor

 

PS - Aveti cunostinta 300mm grosime pe puntea fata atinge undeva folosind directia maxim dreapta, stanga ? protectii, aripa ?

Editat de hog33
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Doresc sa pun 114.3mm x 5 x 300 mm pentru puntea spate si 200mm grosime pentru puntea fata......

 

PS - Aveti cunostinta 300mm grosime pe puntea fata atinge undeva folosind directia maxim dreapta, stanga ? protectii, aripa ?

 

 

Poate 30 mm?

Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Doresc sa pun 114.3mm x 5 x 300 mm pentru puntea spate si 200mm grosime pentru puntea fata......

 

PS - Aveti cunostinta 300mm grosime pe puntea fata atinge undeva folosind directia maxim dreapta, stanga ? protectii, aripa ?

 

 

Poate 30 mm?

 

Asa este, 30 mm scuze - - era tare cu 300 mm o faceam monster track ! scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Nu are cum sa atinga cu distantiere dw roti !

 

este nevoie de ceva timp pentru cateva opinii , multumesc Gigel oricum incerc sa cumpar de la cineva incat sa pot si proba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Daca intrebai vineri, iri dadeam sa probezi de 20 si 40...........doar ce le-am dat retur.

 

Insa, poti proba si altfel......ce marime de anvelope ai si ce ET au jantele tale acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Daca intrebai vineri, iri dadeam sa probezi de 20 si 40...........doar ce le-am dat retur.

 

Insa, poti proba si altfel......ce marime de anvelope ai si ce ET au jantele tale acum?

 

Buna Ryon , 40 mm daca erau cu dubla prindere pe spate cred ca mergeau

- acum am rotile de iarna, niste BFG -uri 215 / 65 / 16 cu jntele de serie.

Si setul de vara il voi pune tot pe jante originale cred la care et ul este 50 .

 

cum putem proba altfel ?

Editat de hog33
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Atunci pui doua roti de la mine si vezi cum iti plac. Doua roti pe o punte, sa nu facem nefacute - ai diferential deschis si central, si pe punti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

merci de oferta dar ma multumesc deocamdata cu distantierele si prefer sa o iau usor asa catre carari forestiere , nu sunt pregatit sa atac tabla butii cu dusterul . Junior, junior.

 

 

Am gasit eibach de 30 mm pt spate si mai caut fata acum sa o probez, 20 sau 30 mm cu dubla prindere obligatoriu

 

Daca ma gândesc la jante cândva ne vorbim aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Stai asa ca nu vand nimic, vroiam sa vezi diferenta de la 0 la 20. Se poate sa vrei mai mult.

 

Dar ai grija ce comanzi, sa iei si prezoane mai lungi, altfel trebuie sa fie cu prindere dubla - flansele prinse de butuc si janta de flansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Multumesc Ryon pentu intentie eu asa credeam ..ca ma bate nevasta cu ele... si da voi opta pentru prindere dubla. merci

 

Salut Mircea .. vreme buna in week-end dar nu ma bag pe acolo, ar trebui sa mai comand un rand de gume de iarna daca ar scapa doar cu atata ...

 

Mai am de pus doua scuturi sub ea si o pereche de opinci de catarat....nu este pregatita..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Salut baieti,

 

sunt pe cale sa achizitionez cele 4 distantiere pentru rotile Dusterului din dotare .

Doresc sa pun 114.3mm x 5 x 300 mm pentru puntea spate ...........

 

 

 

sigur Dusterul are 114.3 x5 ? adica se potrivesc pe Cherokee xj al meu ?

 

 

Daca intrebai vineri, iri dadeam sa probezi de 20 si 40...........doar ce le-am dat retur.

 

........?

 

le-ai dat retur unde?

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Autolux. La comenzi online ai 15 zile sa le returnezi în ambalaj original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Buna ,

 

revin cu lamuriri pentru cei interesati de acest subiect, astfel eu am ales pentru jantele de origine distantiere pe fata de 2 cm iar pe spate de 2,7 cm . Asa sunt la limita superioara a aripilor adica intra roata sub aripa.

 

Pe fata limita este data de podeaua din spatele rotii spre pedalier, la virajul rotii ii raman 1 sau 2 cm inainte sa atinga - in cazul folosirii lanturilor cu za de 12 mm cred ca atinge (voi incerca cu aceste lanturi si va anunt)

 

Pe spate nu sunt probleme cu cei 2,7 cm pentru ca roata atunci când este presata intra sub aripa dar se inclina si spre centrul masinii,aici cred ca mergeau si 3 cm nu am incercat.

 

Neajunsul este ca acum parte din roti ies de sub protectii si stropesc masina fie pe asfalt ud fie pe teren.

Editat de hog33
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferenta de dimensiune la distantierele rotilor

 

Ai buton cu "Administrare atasamente" si "Add files". Vezi sa nu fie prea mari.

ScreenShot014.jpg.bf339e0a39f3ce8e7aae7940115c42fb.jpg

ScreenShot015.jpg.853dd9d31b7158e9353f04ff4257daf9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare