GTC Auto Shop
Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimaUltima
Afisez rezultatele 11 la 20 din 46

Discutie: Sfaturi Patrol 260

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol K260

Implicit Re: Sfaturi Patrol 260

In continuare am zbat sa fac franele si directia. Am constatat ca unul din capetele de bara are burduful ciupit asa ca m-am decis dupa sarbatori sa le schimb pe amandoua si bara de conexiune cu piese noi. Dupa ce schimbam, facem directia si am mai finalizat unul din capitolele de "revigorare" a batranei doamne:)

Am tratat-o complet pe dedesubt cu Fertan dupa ce am curatat rugina existenta (neasteptat de putina avand in vedere ca e nascuta in 1999) si dupa o voi baga la un retus vopsea.

Am schimbat cerceii fata care aveau joc cu cercei gresabili de la IronMan (bineinteles si cu bucsele de rigoare).

Atentie desi in specificatie scrie ca sunt cercei lungime standard ei sunt cu cca. 1,5 cm mai scurti si masina sta mai aplecata de fata cu cca. 1 cm)!!!!
    Mircea,

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol K260

As avea nevoie de o gura de ventilatie pentru intercooler cum este la Y61 sau Hikux.
    Astept oferte si poze la mircea.dobre.76@gmail.com.

Multumesc si Craciun Fericit!
    Mircea,

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol K260

Salutare,

As vrea sa si eu sa mai inalt un pic babuta :)
    Anvelope ceva mai mari are (235/85 R16) as mai vrea un set de cercei un pic mai lungi, o foaie suplimentara pentru arcurile fata si un bodylift micut (3 cm) care sa nu implice multe modificari.

Cine am poate ajuta va rog cu idei, sfaturi, furnizori?

Multumesc.
    Mircea,

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Ai acum arcurile cu foi subtiri ( 5 + 7 ) ?
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol K260

Ma uit dar cum le recunosc?
    Pe fata sunt foarte subtiri dar pe spate tapene si groase.
    La denivelari sanatoase astea din fata ajung la tampoane (capat de cursa) cele din spate nici vorba.
    Masina era goala bineinteles.

Ma gandesc atunci cand va avea si troliu....

Incerc sa iau doua arcuri +50 kg si +45 mm de la Alec - Ironman pentru fata.
    Cred ca este cea mai buna solutie, nu, Cos?

Oricum iti multumesc din inima pentru sfaturi.
    Mircea,

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

... adica 5 foi pe fata , 7 pe spate ...

Ceceii mai lungi aduc o ridicare de doar jumatate din lungimea suplimentara adaugata ( lungesti cerceii cu 7 cm dar inaltarea e de 3,5 cm ... in realitate nu e nici macar asa pentru ca centrul bulon e decalat de jumatatea arcului ) uzeaza prematur bucsele , aduc o instabilitate nedorita in plus doar ei singuri nemaidiscutand si de instabilitatea datorata inaltarii ,si cerceii lungiti exagerat arata monstruos dupa umila mea parere , imi pare ca masina sta pe niste proptele fragile .

... e bine ca ajunge pe tampoane , pentru asta sunt tampoanele ...

Arcurile noi sunt noi si asta e , singurul lor dezavantaj sunt banii ... din pacate . Springuirea mai lungeste agonia , poate doar adaugarea unui arc de ajutor intre arcul foi si sasiu ar fi mai ieftina daca o faci singur ... ( arcuri de tico/matiz/jimni spate ... daca mai gasesc pozele iti arat la o Frontera si nu numai , am facut mai demult ... desi nu-i mare lucru de vazut ...

In legatura cu comutarea aleatoare pe faza lunga - in blocul de lumini ( scoti volanul , scoti capacele , scoti blocul de lumini de pe coloana desuruband surubul de jos de la colier , pe partea dreapta a coloanei ) ... in blocul de lumini ai patru lamele - doua alaturate mici , una mare si una mica , izolata ... curata contactul de la lamela mica izolata , daca e nevoie pileste putin ( putin inseamna putin ) cu o pila de unghii subtire si lunga ... fara sa deformezi lamela , nu incerca s-o arcuiesti , doar curata contactul ei ca n-ai ce arcui ... inchide la eliberare nu la apasare . Desprafuieste , curata , unge cu unsoare siliconica daca crezi ca e necesar , pune la loc capacul mic peste lamele , monteaza la loc totul si cam aia e ...

Ma bucur ca te pot ajuta , sper sa nu iti incurc ideile ...
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol K260

Cos,

Buna treaba cu faza mare da nu am intrebat nimic de asta...slava domnului cu problema asta nu m-am intalnit. Da e bine de stiut:)

Un An Nou Fericit!
    Mircea,

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol K260

Pana la urma am comandat pentru fata un set de arcuri mai inalte cu 5 cm din Italia (traction4x4).
    Dupa ce le montez, pun si bara si troliu vad diferenta dintre fata si spate (spatele era mai inalt) si vad cum o nivelez.

Dupa ce am mai mers cu ea nu mai am probleme cu servo - frana. Merge bine acum.

Stie cineva ce amperaj are alternatorul original (are si pompa de vacuum atasata. Nu de alta dar pare micut si am intreb cum va duce niste proiectoare mai serioase, un troliu, statie, compresor, etc.
    Exista vreun alternator de 90-100 A pentru motorul asta?

Multumesc.
    Mircea,

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Original , nu , dar stiu doar despre orice alt model care n-a fost echipat cu 2.7 asa ca nu m-am nimerit pe subiect , doar zic ...

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    40
    Masina
    Patrol K260

Ar trebui sa se potriveasca cel de Terrano presupun.
    Motorul acesta este de-a dreptul raspandit pe Terrano.

Am instalat intercooler Asa cum este pe noua generatie a motorului(cel de 125CP) dar din pacate capota nu este prevazuta cu gura de ventilatie.

Am decis sa caut si instalez una de Hilux.

Care este parerea voastra vis-a-vis de oportunitatea acestei operatiuni?

Si bineinteles daca are cineva una buna, indiferent de culoare, sunt interesat.

Multumesc.
    Mircea,

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!