Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia


Yonutz

Postări Recomandate

Ieri am fost lovit de un TIR pe centura care m-a proiectat intr-o Skoda Fabia ce venea din sens opus. Eu eram in pozitie statica, in vederea efectuarii virajului la stanga dupa cedarea trecerii masinilor ce veneau din contrasens. Din spate a venit un autotren si mi-a dat-o in roata de rezerva si in coltul din dreapta spate aruncandu-ma in partea stanga peste o Skoda Fabia.

 

Dupa cateva secunde de buimacire, am coborat din masina si m-am dus spre Fabia, am intrebat doamna din Fabia daca e ok si mi-a dat din cap afirmativ ca e bine, am cerut sa opreasca motorul Fabiei si vazand ca nu reactioneaza i-am deschis usa si am oprit motorul si luminile. Dupa asta, am retras Nissanul din Fabia si am luat borna bateriei de la Fabia. Intre timp doamna din Fabia si soferul Tirului s-au dezmeticit, doamna din Fabia a coborat, m-am urcat in masina si cu ajutorul catorva participanti la trafic am eliberat drumul indepartand masinile de pe carosabil. Am sunat la 112 si am intrebat de ce militie tine adresa respectiva. M-au dirijat la mine la Popesti, asa ca lucrurile s-au rezolvat rapid atat ptr noi cat si ptr soferul autotrenului care l-am lasat intai sa isi livreze marfa pe temperatura contralata nu inainte de a face poze cu masina si copii dupa documente (buletin, permis, talon, asigurare).

 

Toata lumea la final s-a declarat multumita intr-un fel sau altul, acum va incepe futaiul cu asigurarile. Intrucat eu eram in pozitie statica, asigurarea TIR-ului ma va despagubi (sa speram) atat pe mine cat si pe doamna cu Skoda. S-a lasat cu amenda minima ptr soferul TIR-ului asta cu concursul autoritatilor.

 

Ca si avarii la fierul meu dupa un asemenea impact:

-grila fata (sparta) fara a afecta tragerul sau radiatorul.

-bara fata usor deplasata (nu mai mult decat am gandit eu sa se deplaseze cand am facut excentrice gaurile din bara in asa fel incat la impact mai serios sa nu idoi sasiul ci sa sparg masca)

-tripla spate (sparta)

-lampa bara tripla (sparta)

-usa indoita

 

Dupa toata povestea asta ma declar multumit de masina pe care o am, ma felicit ca nu am dat roata de rezerva jos asa cum intentionam, aceasta limitand stricaciunile la capul tractor. Despre Skoda nu stiu ce sa zic, am intrat in ea prin far, deasupra lonjeronului stang fara a il afecta si m-am oprit cu bara foarte aproape de parbriz. In momentul in care tirul m-a aruncat am apasat instinciv pedala de frana.

 

Ptr. restul las imaginile sa vorbeasca.

 

attachment.php?attachmentid=257499&d=1453541068

 

attachment.php?attachmentid=257508&d=1453541081

 

attachment.php?attachmentid=257507&d=1453541080

 

attachment.php?attachmentid=257506&d=1453541078

 

attachment.php?attachmentid=257505&d=1453541077

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

Imi pare rau sa aud asta. Eu asa am incheiat anul trecut si asa l-am inceput pe 2016.

Daca le mai gasesc pun si poze cu Ursache...

 

La tine nu stiu cum a fost cu autotrenul, la mine asta a intrat cu simt de raspundere in mine, ca pentru un moment nu am realizat ce s-a intamplat. Mie mi-a indoit ornamentele de inox, in sensul ca le-a schimbat un pic pozitia ... am fost la politie si am dat dat declaratie sa nu am surprize ulterior, caci incercaarea de a face o amiabila s-a soldat cu un esec datorita plimbarilor de colo-colea si mai ales ca nu am avut pretentii de la celalalt.

 

Ca si Ion, ma declar multumit de reactia masinii.

 

Pagubele celuilalt....bara sparta, faruri sparte, masca sparta, radiator spart, elice sparta, capota indoita, aripile indoite. Dunga de pe capota este mulajul luat de pe bara din spate a lui Ursache.

01.jpg.00cf8b0a67e8e72e7548d120e7ee5843.jpg

02.jpg.f4d7244211b1b764f3f1f562388a762a.jpg

03.jpg.ffb8d2b70c45542b222671eb1c4c11b8.jpg

Editat de Big.Ursu

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

arata foarte bine Patrolul, tinand cont ca a fost fortat si in spate, si in fata. Tu esti bine, fara dureri de ceafa sau mai stiu eu ce de la socul impacturilor?

de curiozitate, ce explicatie a avut soferul tir-ului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

de curiozitate, ce explicatie a avut soferul tir-ului?

 

ce explicatie mai conteaza?

la cum e circulatia si in ce conditii se circula pe centura nici nu mai e nevoie de explicatii

e un luciu pe acolo cam ca peste tot prin sectorul agricol si dealtfel prin cam toata tara

probabil ca a franat da la 30 de tone probabil cu tot cu incarcatura.....

bine c anu a fost nimeni ranit,lovit sau altceva ca in rest fiare se indreapta si se schimba,patrolu lui Yonutz arata bine :)

un stop de dreapta te pot ajuta :) in rest nu e mare lucru asa la prima vedere,eventual o usa de schimbat mai la vara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

Am patit si eu la fel acum cativa ani, eram ultimul in coloana care stationa, a venit din spate un Touareg care a franat prea tarziu, m-a facut sandwich. Mai rau s-a stricat el (curgea ceva) si mai tare s-au speriat pasagerii din el (s-au declansat airbag-urile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

@ Yonut : mizeria aia de drum nu este CENTURA !! Este un poligon real ! Nu cu praf de pusca ci cu proiectile de 20-30 tone .Merg frecvent pe aceea "sosea" datorita muncii mele.Este o mare aventura :( .Drumul este un mare gunoi !

La turnul de la secunda ''06 merg de doua ori pe luna .

http://spynews.ro/actualitate/accident-infiorator-pe-soseaua-de-centura-un-sofer-a-murit-71283.html

 

 

Bine ca a fost din spate si incet / pe franare ...

 

 

 

O usa de spate iti pot imprumuta pana o rezolvi pe a ta.Este verde .

Editat de nike&patrol
"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

@ Yonut : mizeria aia de drum nu este CENTURA !! Este un poligon real ! Nu cu praf de pusca ci cu proiectile de 20-30 tone .Merg frecvent pe aceea "sosea" datorita muncii mele.Este o mare aventura :( .Drumul este un mare gunoi !

La turnul de la secunda ''06 merg de doua ori pe luna .

http://spynews.ro/actualitate/accident-infiorator-pe-soseaua-de-centura-un-sofer-a-murit-71283.html

 

 

Bine ca a fost din spate si incet / pe franare ...

 

... mi se pare mie, sau cel care a provocat accidentul a fost ala cu duba rosie (caramizie) ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

Multumesc baieti, stopuri am, usa mea spate nu e lovita rau si mai am una de rezerva iar cu grila am rezolvat. :h5

 

Intr-un fel ii inteleg si pe tiristi ca ma dau de multisor printre ei. Merg la diagrama si de aia se grabesc. ISCTR-ul sta la panda prin boschetii care nu te astepti de cate ori au culoar, "zboara". Pe de alta parte, sunt multi la volanul acestor monstri care nu au ce cauta acolo si se considera taticii soselelor. Ascult mai mult CB-ul decat radioul.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Autotren vs. Patrol vs. Skoda Fabia

 

Am vazut din ce in ce mai frecvent soferi te camioane/tir cu ochi in telefoane, facandu-si selfie-uri, navigand pe internet si postand pe facebook si asta in timp ce conduc ... acum nu generalizez, dar parca exagereaza.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare