Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare


rbr

Postări Recomandate

salut,

 

chei de tachelaj:

- de grad 6 pot fi folosite uzual pana la sarcini de 2xWLL (working load limit), se rup la 6xWLL

- am vazut si chei de grad 10, asta inseamna ca se rup la 10xWLL?

- pentru tractari uzuale, pt. cativa metri, masina de 2-3 tone, drum drept - e suficient un ochet de 2 tone WLL? in ce situatie s-ar impune unul mai mare?

 

sufe:

- o sufa statica de N tone se rupe la N tone? (intrebarea e oarecum retorica pt ca am luat o sufa de 13t :D, dar poate pe viitor o schimb cu una mai mica)

- o sufa cinetica de N tone, mai e cinetica daca trage o masina de N/5 tone? (adica mai ajunge sa se intinda sau se comporta ca o sufa statica?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

In general , cheile de tachelaj / gambetii / ochetii , au caracteristici specifice pentru ridicare , nu pentru tractare . Ridicare inseamna ca poate sustine fara a se deforma greutatea inscrisa . Tractarea nu inseamna sa tii suspendata greutatea . O tractezi , pe roti , care roti se si invart. Cand vine vorba despre recuperare de masini cazute prin vaduri sau infundate in noroi pana dincolo de praguri , lucrurile se schimba. chiar si asa , mai bine ai o cheie de tachelaj care se rupe decat sa plece vreun TAF cu jumatate din masina ta , iar cealalta jumatate sa ramana in namol .

Pentru remorcare , scos din zapezi , sau chestii rezonabile , cheile de tachelaj de 3,25 Tone ( la ridicare ) sunt OK . Sufele , alea late de peste 6 cm , sunt tot sufe de ridicare . La tractare , situatia se prezinta ca si la chei de tachelaj , adica mult mai mult decat capacitatea de ridicare .

Cand vine vorba de recuperare/tractare , problema este sa identifici punctul cel mai slab al ansamblului . Sufele se rup rar si doar daca sunt folosite necorespunzator sau sunt depozitate necorespunzator . Cheile de tachelaj , deasemenea se rup greu . Mai ai in ecuatie locurile in care vei prinde cheile de tachelaj pe masinile implicate. DAca pe spate , de obicei se utilizeaza carligul de remorca , la fata nu prea vei gasi multe locuri in care poti sa iti agati ustensilele. La turisme , de obicei este vorba despre un ochet care se insurubeaza intr-o bara transversala , dar intotdeauna localizat intr-o parte , nu central . Pe fata sau spate , toata tarasenia se va tine in 2 cm de filet de surub de 16 mm . Deci , tocmai ai intuit punctul slab :grin: . No , de aici pleaca proiectilul , adica cheia ta de tachelaj , prinsa in capul sufei si cu surubul dupa dansa. De obicei se duce tinta spre masina care tracteaza .

Ia de vizioneaza pe youtube despre " recovery 4x4 " si ai sa intelegi ca este o stiinta sa recuperezi masini aflate in situatii complicate fara a le avaria sau fara a avaria propria masina.

O mentiune : Cheile de tachelaj de peste 3.25 tone sunt foarte rezistente , dar si ele au niste limite. Desfa filetul uneia si ai sa intelegi imediat . uita-te la sectiunea ochiurilor in care se insurubeaza boltul. ala este punctul slab. Beneficiezi de rezistenta lor maxima cu o conditie. Sa pui in asa fel sufa , incat sa nu traga doar pe o singura ureche ci sa se distribuie solicitarea pe ambele gauri in care intra boltul. Altfel , tocmai ai micsorat limita de rupere a cheii .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

daca se rupe ceva din masina trasa, ghinion. partea cu proiectile se rezolva cu un pres/haina peste sufa/cablu. restul chestiilor ma interesau :)

intreb pt ca singurele mele 2 experiente cu recuperat, au fost cu un renault clio:

- prima data pus pe burta intr-un sleau cu noroi si scos de o dacie cu centura de siguranta (pp ca tot de dacie) pe post de sufa :)

- a doua oara dintr-un sant cu zapada, scos de un renault scenic cu o sufa cinetica din aia de 2 lei din aprozar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

Nu-i chiar asa . Daca tractezi un om aflat in necaz, inseamna ca te gandesti sa il ajuti, nu sa-i rupi masina in doua . Asa , mai bine il lasi acolo ca iese singur cand se desprimavareaza .

Sufele alea de doi lei sunt sufe semielastice de tractare , nu sufe cinetice , care sunt cu totul si cu totul altceva.

Si la acestea ( cele de doi lei ) cel mai slab punct , este ochiul carligului care are o sectiune jenant de mica .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

da, corect, eu ma raportam la experienta mea, cand eu eram cel tractat, n-as fi avut pretentii in caz ca se rupea ceva la mine, iar daca se rupea la ei, le-as fi platit paguba.

daca ar trebui sa ajut eu pe cineva, as face-o oricum cu sufa cinetica (acum am din asta profi, poate prea solida, dar mai buna decat una statica sau din cea elastica) si cu grija mare (mai ales cu pianul pe scari) :)

iar ochetii aia simpli de turism care se tin in filet cred ca sunt totusi ok pt urgente, nu se rup chiar cu una, cu doua. iar daca se rup, inseamna ca situatia e deja destul de maro pt masina respectiva, aia ar fi ultima problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

Vreau sa scot in evidenta o idee . multi se uita la caracteristicile sufei , uitand ca mai apar niste elemente in ecuatie ( carlige , chei de tachelaj , prinderi dedicate pentru remorcare ) . Sufa poate fi OK , daca celelalte cedeaza , tot nimic nu ai rezolvat .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

eu de toti pe care i-am scos din santuri m-am legat fie cu cinetica daca era vreun ml sau alt acaret de genul si am plecat frumos d enu ii venea aluia sa creada cum de il scot asa usor :)

iar la deastea mici puneam troliul, cu ocheti deaia mici si ii troliam frumos lin usor sa nu trezesti copii care dormeau in spate :)

niciodata nu sa rupt nimic nici la mine da nici la ei,pardon isi rupeau singuri cate ceva ca trageau aiurea de table, dar atat timp cat sufa mea nu atingea zona ca trageau ei ca doreii cu mana de cate un ornament de plastic care d efrig era casant...asta e :) bafta lor da nu e vina mea:)

unu desi eu ii ziceam sa stea cam deoparte a tinut mortis sa isi smulga bara spate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

de ce nu bagai si la de astea mai grele troliul ?

 

probabil de lene :) nu stiu sa iti zic,doar pe unul cu un patfinder am folosit troliul ca nu ii puteam pune ochetul mare pe el pe nicaieri :)

avea gauricile mici si nici carlig nu avea

iar alea mari imi placea cum ieseau la cinetica:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

probabil de lene :) nu stiu sa iti zic,doar pe unul cu un patfinder am folosit troliul ca nu ii puteam pune ochetul mare pe el pe nicaieri :)

avea gauricile mici si nici carlig nu avea

iar alea mari imi placea cum ieseau la cinetica:)

 

gaurici mic si nu incapea ochetul mare :wink: incep sa imi fac scenarii nenea Karol .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

- pentru tractari uzuale, pt. cativa metri, masina de 2-3 tone, drum drept - e suficient un ochet de 2 tone WLL? in ce situatie s-ar impune unul mai mare?

 

In situatia data, 2-3 oameni imping masina. Asadar ochetul de 2 tone este mai mult decat suficient.

 

In rest, recuperarea unei masini blocate din varii motive (noroi, zapada, rasturnare, toate combinate :wink:) poate fi o stiinta. Numai exersand si cascand ochii la GRESELILE altora vei afla.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

am invatat deja cateva ceva, masina de 1 tona, pusa pe burta, n-a mers impinsa de 2 oameni :D

 

multam de raspunsuri, cred ca m-am lamurit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

daca e pe burta e mare bai , ai de invins o forta de frecare enorma ( era pe burta pe ce ? stanci , zapada ? )

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

gaurici mic si nu incapea ochetul mare :wink: incep sa imi fac scenarii nenea Karol .

 

aloo domnu :) lasati prostiile :)

ochetul ala omega:) cel mai mare de la Tmas ala de 4 tone sau cat e are surubul de 24mm parca diametru si astia au urechile alea de remorcare sudate cu gaura mai mica cred ca pana in 20 mm si nu intra de nici o culoare:)

am dat cu piciorul cu surubelnita sa ii dau antifonul jos sa castig un mm da nimic nu intra si gata:)

asa ca am pus carligul de la troliu si a iesit ca o sfecla din sant:)

de atunci am achizitionat 2 bucati ocheti medii,tot omega ca astia imi plac :) leg unul deala mare de sufa si ala mediu de celalalt :) si gata adaptorul :)

si ca sa nu mai fii insinuant:) uite o poza cu ochetul :) mare si negru :):):):):):)

IMG_20160211_193519.thumb.jpg.23c4139836f6bfe58f6ed158f2e97b2f.jpg

IMG_20160211_193512.thumb.jpg.3726ab3127898467574356204d979076.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebari chei de tachelaj (ocheti), sufe, tractare

 

daca e pe burta e mare bai , ai de invins o forta de frecare enorma ( era pe burta pe ce ? stanci , zapada ? )

 

Pe pamant. Am incercat sa merg intre sleauri dar a alunecat o roata intr-unul. Tractiune 4x2, diferential liber, perpetuum (i)mobile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare