Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ford Ranger 2002, probleme


Catamax

Postări Recomandate

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Dacă era benzinara aș fi înțeles ca se uda bobina de inducție, distribuitorul sau bujiile, dar la un diesel doar priza de aer și și eventual calculatorul să fie cu probleme în caz de inundatie.

Alternatorul nu are nici o treaba cu apa, poate doar cureaua de antrenare.

Capota etanșează destul de bine și doar dacă mergi timp mai indelungat prin apă adanca exista riscul să crească nivelul apei la motor.

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Ba tocmai alternatorul este unul dintre reperele care stabilesc adâncimea vadului......Asta este explicația și pe pagina Ford.....astfel au obținut 800mm adâncimea. ....prin mutarea alternatorului foarte sus....

Cum sa nu aibă treaba cu apa?De ce nu punem oare motorul mașinii de spălat direct în cuva?Ar fi mai compact nu?

@pleampa......va rog sa nu va supărați pe mine.....doar glumesc și apreciez oricând o gluma buna.....:2dr

“One day you will wake up & there won’t be anymore time to do the things you have always wanted. Do it now.” Paolo Coelho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

:ha:

Alternatorul cel mult nu incarca bateria in rest face electroliza din apa in care balteste :grin:

Nu inteleg ce are a face alternatorul cu apa :pl Poate se strica regulatorul electronic, astea mai noi au asa ceva, dar chiar si asa motorul va merge in continuare alimentat din acumulator.

El furnizeaza trensiune de incarcare acumulatorului si cam atat in rest totul se alimenteaza din acumulator. :wtf1:

Putina apa nu-i strica, face baita la contacte sau releu si atat, acolo sunt curenti mari dar tensiune mica 13,8V, de unde sa apara probleme cu apa?:no1

La masina de spalat este vorba de tensiunea de retea de 220v in care ar trebui sa bagi mana :bi dar aici nu se pune problema.

Fara suparare doar discutam prieteneste :g

Crezi ca masinile din filmuletele de mai jos au alternatorul izolat sau ridicat peste capota????mai adanca decat priza de aer a snorkel-ului (sub pod) si se pare ca a ramas in apa.

http://www.pagunblog.com/2011/08/29/diesel-engines-will-run-underwater/

 

Si daca soferul are masca de oxigen

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Noul Ford Ranger ( sau mai bine zis noile motoare ) au filtrul de aer mai special. Este vorba despre o camera intermediara a corpului in care intra filtrul propriuzis , care are un sistem de scurgere , de decantare a umezelii . astfel ca apa nu poate patrunde prin filtru , chiar daca reuseste sa intre pe tubul prin care se absoarbe aer . Este o inovatie care permite acestei masini sa treaca prin vaduri de 80 cm ( modelul lui mantu ) . In principiu masinile nu sunt barci , deci destinatia lor nu este sa strabata apele , dar daca stii ce faci , poti cu minimul de interventii asupra compartmentului motor sa maresti considerabil maximul admis de constructor la tecerea prin apa.

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Development continues on*Ford's all-new 2011 Ranger, with a new video clip showing the trials that many utilities are put through to prove their mettle.

 

In the case of the Hi-Rider variant, both the 4x4 and 4x2 Ranger models have been rated to a water depth of 800mm when fully loaded - proven at Ford Australia's new water bath.

 

To help the new Ranger in its water-wading ability, Ford's engineers have relocated the Duratorq diesel engine's alternator to a higher position - a change that has been reflected in other global programmes using the Duratorq engine.

 

Similar attention was given to components that sit below the water line, meaning that the fuel tank and rear parking sensors were all given additional waterproofing to guard against complete submersion.

E OK acum?

Asta încerc sa spun......toate componentele trebuie sa ajute la acest "waterproofing" .......

Aia cu "electroliza" e drăguță dar ........ete ce zic meseriașii. ......

P.S. :

Pentru apa adâncă am barca :fh

“One day you will wake up & there won’t be anymore time to do the things you have always wanted. Do it now.” Paolo Coelho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Am inteles asta de prima de cand ai spus-o dar acum imi place fraza asta, scoasa din cele de mai sus, "... and rear parking sensors were all given additional waterproofing...". Banuiesc ca a fost necesar sa-i izoleze impotriva inundatiei ca sa nu pierzi semnalul de la ei cand dai cu spatele in balta? :ha:

Or fi facut la fel si cu alternatorul, sa nu intre apa la rulmenti sau lagare :banana ca apoi scartiie :grin: Au pus pe acelasi plan atat ridicarea alternatorului cat si izolarea senzorilor de parcare :no1 Cu Rezervorul de combustibil este clar ca daca intra apa dai de bucluc dar senzorii de parcare ce pana mea au ??

Glumesc acum da !!?:grin::al

 

Ideea era, si de la ea am plecat, ca nu toate gauricile din grup sunt izolate si ca daca intri in apa adanca este bine sa verifici si calitatea uleiului din transmisie si cardan. Asta este valabil la modelele mai vechi de 2006.

La modelele noi trebuie totusi respectat ceea ce spun mecanicii de la firma si cu experienta.:wink: Ai vorbit cu ei despre asta? Ai verificat macar odata sau ai schimbat tu uleiul din transmisie dupa ce ai luat masina?

 

P.S. :fhAm vazut ca mai are cineva o barca de vanzare aici pe forum, pentru cei intersati:wink:

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Am inteles asta de prima de cand ai spus-o dar acum imi place fraza asta, scoasa din cele de mai sus, "... and rear parking sensors were all given additional waterproofing...". Banuiesc ca a fost necesar sa-i izoleze impotriva inundatiei ca sa nu pierzi semnalul de la ei cand dai cu spatele in balta? :ha:

Or fi facut la fel si cu alternatorul, sa nu intre apa la rulmenti sau lagare :banana ca apoi scartiie :grin: Au pus pe acelasi plan atat ridicarea alternatorului cat si izolarea senzorilor de parcare :no1 Cu Rezervorul de combustibil este clar ca daca intra apa dai de bucluc dar senzorii de parcare ce pana mea au ??

Glumesc acum da !!?:grin::al

 

Ideea era, si de la ea am plecat, ca nu toate gauricile din grup sunt izolate si ca daca intri in apa adanca este bine sa verifici si calitatea uleiului din transmisie si cardan. Asta este valabil la modelele mai vechi de 2006.

La modelele noi trebuie totusi respectat ceea ce spun mecanicii de la firma si cu experienta.:wink: Ai vorbit cu ei despre asta? Ai verificat macar odata sau ai schimbat tu uleiul din transmisie dupa ce ai luat masina?

 

P.S. :fhAm vazut ca mai are cineva o barca de vanzare aici pe forum, pentru cei intersati:wink:

Unde....ce barcă?

Ca sa o lămurim cu gauricile din grup (nici una dacă ma întrebi pe mine).....

"Bade Gheorghe eu am citit despre submarine ca trag torpile pe sub apa si nu inteleg cum de nu intra apa in ele.

- Ma Ione, ai fost vreodata la Mures sa faci baie?

- Da.

- Si ti-a venit sa te besi?

- Da.

- Si i-ai dat drumu?

- Da.

- No, ti-o intrat Muresu-n cur?"

.........ca sa raspund:....am dus mașină la revizia anuala (nu la trei ani cum e acum la Ford) și au verificat/și răspund. ...pt TOT pana la 200000 (doua sute de mii) de km. Sau 12 ani vechime.

Acum am pana în 19000km si 2 ani vechime deci......chillax :old:C

Dacă e apa chioara în grup dar merge perfect asa eu sunt mulțumit.

Ca ei răspund de defecțiuni.

În plus am și în polița Casco asigurata aspirația apei în motor și defecțiuni cauzate de condusul on afara drumurilor publice......

“One day you will wake up & there won’t be anymore time to do the things you have always wanted. Do it now.” Paolo Coelho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

:ha:

 

Am uitat ca a ta este nou-nouta :grin:

 

Offtopic:

De asta era vorba http://forum.club4x4.ro/showthread.php?88702-Vand-barca-gonflabila-Kingfisher-260&p=1010447&viewfull=1#post1010447 :grin:

Daca o vinde poate primesc comision :wink:

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

:ha:

 

Am uitat ca a ta este nou-nouta :grin:

 

Offtopic:

De asta era vorba http://forum.club4x4.ro/showthread.php?88702-Vand-barca-gonflabila-Kingfisher-260&p=1010447&viewfull=1#post1010447 :grin:

Daca o vinde poate primesc comision :wink:

 

Sa înțeleg ca a fost OK explicația sub forma de banc?

Ma bucur sa vad oameni râzând!

A mea nu e chiar nou noută dar ma bucur ca real feel e ca și cum ar fi.

Legat de barca......am reușit sa trec de vreun an de nivelul bărcilor pneumatice(toate bărcii cu pedigree nu ca aia din link)..dar a fost tare frumos cu ele......legat de barca aia (fără suparare) e o mizerie făcută de niște hoți.........lipesc material de prelate de TIR cu lipici de mușama și le vând drept bășici apte pt mare și delta......niște criminali dacă ma întrebi pe mine.

Editat de mantu3579
“One day you will wake up & there won’t be anymore time to do the things you have always wanted. Do it now.” Paolo Coelho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

:h5

 

Offtopic

La barci si prelate nu ma pricep de loc. Am bagat-o in seama ca ai spus ca preferi sa mergi cu barca prin apa adanca.:grin:

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Bare de torsiune sau bara fata?

 

Bara fata full metal tip ARB. Intre timp am primit si oferta dar astept cateva detalii. Depilda nu stiu ce parere au in trafic, inspectorii RAR..... Pretul lor 2350 ron plus 350 montaj. Ambreiaj HD 530 euro si diferential blocabil cu compressor de aer 1270 euro.

Apropo's de postarile anterioare....cei de la la house4x4 nu au snorkel pe stoc pentru modelul nostru :) :) deci usor cu apele!

Editat de Catamax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Din ceea ce știu, bara față este destul de grea și este posibil să fie necesar să înlocuiești și barele de torsiune.

De Snorkel nu cred să fie necesar decât dacă faci pe submarinul :grin:

În legătură cu RAR-ul sau omologarea trebuie sa-i întrebi pe cei de la House4x4 dar să faci și o întrebare la o stație ITP sau chiar la RAR.

Eu am hard-top și a trebuit făcută o vizită la RAR și modificarea cărții privitor la greutatea totală, s.a.m.d.

Probabil ca va fi necesar și în cazul tău mai ales ca apar și modificări de gabarit nu doar de greutate.

Este bine să ai și troliul montat înainte.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Din ceea ce știu, bara față este destul de grea și este posibil să fie necesar să înlocuiești și barele de torsiune.

De Snorkel nu cred să fie necesar decât dacă faci pe submarinul :grin:

În legătură cu RAR-ul sau omologarea trebuie sa-i întrebi pe cei de la House4x4 dar să faci și o întrebare la o stație ITP sau chiar la RAR.

Eu am hard-top și a trebuit făcută o vizită la RAR și modificarea cărții privitor la greutatea totală, s.a.m.d.

Probabil ca va fi necesar și în cazul tău mai ales ca apar și modificări de gabarit nu doar de greutate.

Este bine să ai și troliul montat înainte.

 

De hard-top stiu ca trebuie trecut in carte. Apoi, cand am montat bullbarul si proiectoarele am sunat un inginer (prieten) de la RAR si mi-a zis ca nu este nicio problema, dar ca proiectoarele sa aiba buton separat on/off. Pe cei de la house 4x4 i-am intrebat de omologari (ma gandesc ca ar trebui sa aiba ceva de genul carligelor de remorcare), dar inca nu au raspuns. Pe de alta parte nici carligul de remorcare nu trebuie trecut in carte, dar trebuie sa fie omologat....la fel ca si in cazul foliei pentru geamuri. Oricum dupa ce vine raspunsul de la house4x4 il mai consult si pe amicul meu de la RAR si va tin la current. Normal ar fi, cu hartiile de la house4x4 sa fac o adresa scrisa la RAR si ei sa imi comunice ce si cum....ma pot trezi in situatia ca amicul meu sa imi spuna ca este OK si altii pe strada sa imi ia talonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Eu am făcut ITP-ul înainte să pun troliul și mi-a "recomandat" să nu fie scos în afară prea mult ca să nu am probleme cu poliția pentru ca am modificat gabaritul mașinii. Aceeași recomandare și cu bulbarul.

Cred totuși ca modificarea masei mașinii ar trebui să se reflecte și în carte privitor la distribuția maselor.

Cu poliția nu cred să fie probleme dar cu RAR-ul de pe sosele, cei care fac controale in trafic, este posibil să comenteze.

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probemeu

 

Eu inca nu am auzit de nimeni care sa fie luat la "întrebări" in trafic din cauza troliului. In schimb de proiectoare da. Am prieteni care au ramas fara talon pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probleme

 

Daca tot i-am zis la acest post "probleme" hai sa va mai supun atentiei, inca una.

La mine in bord nu se aprinde niciun bec la motorina si nici la temperatura apei (nici macar cand pun contactul).

La voi licare ceva? Si, daca da, poate imi explicati vreunul cum desfac panoul bord...are ceva suruburi mascate (ascunse), de care ar trebui sa stiu?

Editat de Catamax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Mazda B2500 (af 1999) nu are indicator luminos de avertizare la rezervor. Deci ma gândesc ca nici a ta. Nu încerca sa dai jos bordul ca nu vei găsi niciun bec.

Daca totuși vrei sa dai bordul jos, la mine sunt vreo 5 șuruburi in partea de sus a bordului, dupa care dai panoul jos si vei putea sa vezi ceasurile si șuruburile cu care sunt prinse.

Daca nu găsești, fac poze si le uploadez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2002, probeme

 

Mazda B2500 (af 1999) nu are indicator luminos de avertizare la rezervor. Deci ma gândesc ca nici a ta. Nu încerca sa dai jos bordul ca nu vei găsi niciun bec.

Daca totuși vrei sa dai bordul jos, la mine sunt vreo 5 șuruburi in partea de sus a bordului, dupa care dai panoul jos si vei putea sa vezi ceasurile si șuruburile cu care sunt prinse.

Daca nu găsești, fac poze si le uploadez.

Nici la motorina nu ai bec?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare