Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Capete bara cu gresor - unde gasesc ?


lutzy

Postări Recomandate

Buna ziua! Dupa ce am reușit sa rezolv cu motorul la mașina mea prin înlocuire, acum am probleme cu un joc in volan, care in urma verificării pe un stand ITP, am constatat ca am joc in capetele de bara. Am comandat si au venit fara gresor, le-am dat înapoi la magazin si a mai comandat încă 4 seturi ce arătau in imagine ca au gresor, dar au venit tot fara gresor. Mecanicul meu spune ca cele simple au o viața f scurta. Știe cineva din cei ce citesc acest forum unde as putea sa găsesc capete de bara cu gresor, un magazin sau un distribuitor? Parca nu as avea chef sa le schimb la câteva luni.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara

 

Buna ziua! Dupa ce am reușit sa rezolv cu motorul la mașina mea prin înlocuire, acum am probleme cu un joc in volan, care in urma verificării pe un stand ITP, am constatat ca am joc in capetele de bara. Am comandat si au venit fara gresor, le-am dat înapoi la magazin si a mai comandat încă 4 seturi ce arătau in imagine ca au gresor, dar au venit tot fara gresor. Mecanicul meu spune ca cele simple au o viața f scurta. Știe cineva din cei ce citesc acest forum unde as putea sa găsesc capete de bara cu gresor, un magazin sau un distribuitor? Parca nu as avea chef sa le schimb la câteva luni.

 

Degeaba iei cu gresor/fara gresor, daca ele sunt de calitate slaba ( producator slab ). Foloseste capete de bara de la un producator calitativ, si nu o sa mai conteze daca are sau nu are gresor.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara

 

Mulțumesc pentru răspuns. Dacă ești amabil recomanda-mi te rog un producător bun. Am mașina de puțin timp si nu am idee de producătorii care fac piese de calitate. La celelalte mașini folosesc lemforder si trw, aici încă sunt pe lângă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara

 

Din puncul meu de vedere, mai buni ar fi:

MOOG, FEBI, BIRTH, Lemforder. Depinde de masina, an fabricatie, motorizare, tractiune ca sa poti alege modelul corespunzator.

 

Mai slabi, Japanparts, Ashika, QH France, FRAP

 

Eu vad ca se gasesc pe Lemforder, de ce nu comanzi?

 

Au catalog online sa vezi ce piese de suspensie/directie produc pentru masina ta.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara cu gresor - unde gasesc ?

 

Mulțumesc din nou! Înțeleg ca producătorii consacrați fac articulații bune pentru toate mașinile indiferent de modul lor de exploatare. Luni discut la magazin si dau comanda de lemforder.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Capete bara cu gresor - unde gasesc ?

 

Buna seara

 

Nu ma bag dar intreb , De ce cu gresor ? Aceeasi problema avem la cardane dar surpriza ! 99% din posesori NU greseaza nimic / deloc /ioc / pauza deoarece RAR-ul obliga orice service sa detina micrometru si comparator metrologizat in fiecare an dar de alte scule si echipamente .. nu ...

Sunt rautacios ! Stiu .

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara cu gresor - unde gasesc ?

 

Masina mea are asa ceva din nastere si DA gresez tot ce se poate pentru ca mi-am luat eu decalimetru, pe la service cum spunea si colegul nu prea exista scula asta.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara cu gresor - unde gasesc ?

 

Masina mea are asa ceva din nastere si DA gresez tot ce se poate pentru ca mi-am luat eu decalimetru, pe la service cum spunea si colegul nu prea exista scula asta.

 

Eeee, draci, n-au....si adica aia baga vaselina in burdufele de planetara sau unde or mai baga-o cu pompa de bicicleta?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara cu gresor - unde gasesc ?

 

Eeee, draci, n-au....si adica aia baga vaselina in burdufele de planetara sau unde or mai baga-o cu pompa de bicicleta?!?

 

Pai nu baga , asta-i problema .. 😆

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capete bara cu gresor - unde gasesc ?

 

Referitor la intrebarea initiala:

 

daca burduful e facut din cauciuc de buna calitate, sansele sunt sa tina vaselina originala inauntru suficient de mult cat sa apuci sa uzezi partile metalice.

 

Daca insa e prost cauciucul, se crapa/taie urgent si pierzi vaselina la primul drum cu ploaie. Si de acolo nu mai tine mult nici articulatia.

 

Dar, mai simplu & mai preventiv: sa ai in masina un cap de bara de rezerva.... nu-i mare lucrare sa-l schimbi cand e cazul si macar ajungi acasa.

Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare