Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

bodylift cote inaltatoare!


racareanu2006

Postări Recomandate

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

intrebarea este buna , cote nu stiu , ce stiu este ca merge 3 cm fara probleme. Totusi vreau sa te intreb de ce vrei tu sa pui BL (body lift) . Trebuie sa ai in minte foarte clar ce vrei sa faci cu masina si doar apoi sa treci la fapte. Te intreb ca poate se poate si altfel , fara BL.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

de ce vrei sa o inalti? daca o inalti din BL centru de greutate va urca si masina va fi mai instabila atat offroad cat si on road. Deci gandeste-te bine ce iti doresti.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

da , cea mai simpla ar fi inlocuirea barei de torsiune cu bara dedicata de la Iron man sau OME . Alta varianta ar fi puntea rigida pe fata. Tu ce vrei de fapt ? O masina care sa para cocotata sau sa pui gume mai mari?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

la mine e ridicata din barile de torsiune, Plus inaltatoare sub arcuri pe spate. au intrat pe masina 255/85/R16. Am indoit putin in fata la praguri si putin din aripi dar e ok. Eu zic sa nu ii faci bodylift ca oricum masina e instabila...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

as vrea totusi un bodylift pentru gume mai mari masina este ridicata din barile de torsiune si arcurile spate schimbate nu are inalatoare sub arc as mai vrea cam 3cm bodylift.

ce modificari mai trebuie facute si cate tampoane sunt exact intre sasiu si caroserie......multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

as vrea totusi un bodylift pentru gume mai mari masina este ridicata din barile de torsiune si arcurile spate schimbate nu are inalatoare sub arc as mai vrea cam 3cm bodylift.

ce modificari mai trebuie facute si cate tampoane sunt exact intre sasiu si caroserie......multumesc

 

daca ai spune ce gume vrei sa pui ar fi muuuuuult mai usor! vrei 31 , vrei 33 sau poate 35 ? cat vrei?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

daca ai spune ce gume vrei sa pui ar fi muuuuuult mai usor! vrei 31 , vrei 33 sau poate 35 ? cat vrei?

 

31 stiu ca intra dar trebuie sa dau jos presiurile dar totusi as vrea sa o ridic putin din sasiu. ce modalitati as avea pt 33 fara polizor sau schimbarea barilor de torsiune?

 

si totusi cate tampoane exista pe sasiu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

Spune si ce masina ai si o sa-ti spuna eventual colegii informatiile cerute. In mod normal body-lift ridica centru de greutate mai putin decat daca o faci prin alte bari de torsiune si arcuri. Daca o ridici din barile de torsiune si arcuri se ridica sasiul, pe cand cand faci body-lift sasiul ramane la aceeasi distanta de sol si se ridica doar caroseria. Plus...cred ca motorul si cutia sunt prinse tot de sasiu..deci alta greutate care nu o mai ridici la body-lift. Daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

Cum adica sa spuna ce masina? Tu nu te uiti unde este discutia?

Home - Forum - Masinile noastre sau ca si ale noastre - Nissan - Terrano

suntem la sectiunea de forum dedicata lui Nissan Terrano...

Editat de bogus

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

masina e un terrano 2 lung 7 locuri totusi un 3 cm nu cred ca e mare problema daca ar ridica putin caroseria dupa sasiu dar vreau sa stiu cate tampoane sunt pe sasiu si la ce trebuie sa am grija cand fac ridicarea din ce material trebuie sa fie tampoanele etc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

Reteta cunoscuta la terrano pt 33 fara flex e simpla si cunoscuta , suspensie 3" + BL 3" = 33! Vezi ca daca o ridici din barile de torsiune iti vor sta rotile ca la tatra pe fata \ / si trebuie sa faci ceva jonglarii pe la pivotaraie excentrice pe bucsi etc . Vrei sa faci off-road? Sau ce iti propui? Mk1 este extrem de capabila la off road chiar daca e pe ifs pe fata iti spun din experienta vei ramane uimit ce poate si ce stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: bodylift cote inaltatoare!

 

Buna seara

 

Fiind un subiect delicat deoarece aici trebuiesc avute multe in vedere ( cum se discuta despre unghiuri apoi planetare bune/rele ..) va sfatuiesc sa faceti lift si sa puneti gume mai mari numai daca sunteti dispus sa aveti si un "flex'' mare la indemana pe care sa-l si folositi la nevoie .

 

Este o parere si nu care cumva cineva sa se supere pe mine !

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare