Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?


Postări Recomandate

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

:off

 

Cred ca aspirantii la podium pot renunta; locul 1 cumuleaza mai multe puncte decat urmatoarele doua impreuna.

Dar cine stie? Poate iese unt si din apa, daca esti perseverent!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Min. 13:30.

 

[video=youtube;ymSi-gc9RvA]

 

Excelent! O imagine care face cat toata polologhia de pana acum!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Asa este :h5

In plus se observa la min 1:47 pregatirea pentru asigurarea laterala.

 

Totodata subiectul Muntii Baiului ne aduce aminte de o tragedie petrecuta acolo :cr http://forum.club4x4.ro/showthread.php?89614-Accident-tragic-in-M-tii-Baiului

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Da, aia a fost ziua şufelor, cu asigurări laterale, pe coborâre...toate măscările :grin: Noroi suficient pentru orice fantezie :banana

Dar safety first!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Foarte interesant clipul. Totusi nu vad o rezistenta mare....aluneca destul de usor...sau poate asa s-a vrut sa alunece. Daca o infasor de 2,3 ori dupa copac banuiesc ca o sa creasca rezistenta...nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Foarte interesant clipul. Totusi nu vad o rezistenta mare....aluneca destul de usor...sau poate asa s-a vrut sa alunece. Daca o infasor de 2,3 ori dupa copac banuiesc ca o sa creasca rezistenta...nu?

 

Pai la inceput dai mai multe spire si desfaci functie de frecare.

Asa am coborat un catarg cu o eoliana in varf ... la inceput nici nu se misca si am desfacut incet pana a inceput sa alunece usor ... Tot timpul o controlezi, daca creste viteza, mai strangi (infasori), daca scade sau se opreste, mai desfaci. Nu e o regula, atatea spire/tona.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Mda ...

 

Se poate pana la urma si fara asigurare?

 

[video=youtube;AfxJCym5-4Y]

 

Sau poate ca nu ...

 

attachment.php?attachmentid=261321&d=1458983810

 

Intradevar ...perele este dulci! :uameni

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

@ctinu

...Ai dreptate, intr-un fel. Forta de frecare de alunecare intr-un punct e normala pe arie si nu depinde de marimea ei, ci de greutatea (forta) cu care actioneaza un corp asupra ei. Forta totala rezulta din insumarea tuturor fortelor aplicate perpendicular pe trunchi prin punctele care formeaza suprafata sufei in contact cu trunchiul. Aceasta, impreuna cu forta aplicata la capatul liber dau rezistenta la tractiune. E motivul pt care sufa e infasurata de mai multe ori..!

 

acum, ca ne-am lamurit cu pozitiile podiumului ... imi poti explica, te rog, ce ai spus mai sus ?

nu am inteles, de ce doar intr-un fel ... si care este treaba cu punctele alea ...

 

respect,

bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Intradevar ...perele este dulci! :uameni

 

Nu era nevoie sa-mi reconfirmi spusele: or fi dulci perele, dar era vorba despre mere, iar filmuletul, vechi (postat Yonutz-2013 ), vazut si comentat de sute de ori. Dar orice pretext e bun pentru a fi vazut pe pista, indiferent ce proba se desfasoara, sau s-a desfasurat.

Cei interesati pierd o gramada de timp cautand informatia utila in maldarul de steril (postari fara legatura, sau o legatura fortata, cu subiectul).

 

Din punct meu de vedere, subiectul "test" e incheiat. Trage fiecare concluziile pentru sine. In folosul comun, sper.

 

 

@Bogdan_g

Iti voi explica mai tarziu, fie aici, fie in particular. Ma pregaresc de plecare si trebuie sa-mi strang catrafusele.

Cu acelasi respect.

 

Un weekend placut tuturor!

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

@Bogann_g

Scuze pt intarziere. Raspund aici, poate intereseaza si pe altii.

 

696486473_Ff2.JPG.7a0cf8dbef0d23d3d7f3b8033471881d.JPG

 

Forta de frecare este componenta tangentiala la suprafata de contact dintre doua corpuri, a fortei de sprijin pe care unul din corpuri o exercita asupra celuilalt si are sens opus miscarii impiedicand-o, sau încetinind-o. Ea depinde de natura si de masa corpului si apare la alunecare si rostogolire.

În caz ca singurele forte dintre corpuri provin din acceleratia gravitationala (*), relatia de calcul a fortei de frecare este:

Ff=k*N (k-coef. de frecare, dependent de natura suprafetelor in contact, N-reactiunea normala creata de corp).

Este cazul particular, teoretic si pt care ti-am dat dreptate.

 

(*) constituie cheia intelegerii pt cazul nostru.

 

Imagineaza-ti sufa infasurata, ca o succesiune de segmente asemeni celui din desen, aflate in planuri diferite. Asupra fiecaruia actioneaza forta gravitationala (neglijabila), precum si componentele (tangentiale+normale, sub dif. unghiuri, la suprafata trunchiului), ale fortei exercitate de masina care coboara. Deci, pentru fiecare segment exista o forta de frecare, independenta de aria lui, dar proportionala cu componenta fortei de tractiune a masinii din pct. respectiv. Ca urmare, forta totala de frecare rezulta din insumarea fortelor aparute in fiecare segment, deci depinde de nr. segmentelor/aria sufei. Cand forta de tractiune > forta de frecare+tractiunea omului la capatul liber, sufa incepe sa alunece.

 

Sper ca am reusit sa ma fac inteles.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

...

Imagineaza-ti sufa infasurata, ca o succesiune de segmente asemeni celui din desen, aflate in planuri diferite...

 

este un pic peste puterea mea de intelegere... si cate astfel de planuri exista ? ce dimensiune are punctul ? cate forte de frecare sunt ?

 

concret, cand stim exact masa (o consideram pe cea maxima admisa din talon), inclinarea α a planului, legile lui Amonton si teoria simpla a adeziunii (µ=s/H, unde µ=coeficient frecare, s=forta specifica de frecare si H=presiunea de curgere a materialului mai moale) cum ar arata formula de calcul ?

 

eu nu-mi aduc aminte sa fie sume implicate la frecare...

 

respect,

bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

@sean70 este pierdere de vreme sa verifici legile fizicii. pe astea, le tratezi ca atare si te folosesti de ele sa intelegi ori sa explici fenemone sau teorii.

 

respect,

bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

@sean70 este pierdere de vreme sa verifici legile fizicii. pe astea, le tratezi ca atare si te folosesti de ele sa intelegi ori sa explici fenemone sau teorii.

 

respect,

bogdan.

 

Daca nu existau curiosi care sa verifice legile fizicii valabile la un moment dat acum am fi admirat rasaritul din gura pesterii...eu stiu ca fizica se invata in laborator sau in natura...altfel nu-i intelegi legile.:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Q=U/n, unde Q=am uitat ce era, rezulta ca U si n irelevante.:ha:

Hai bre vere, am ajuns sa combinam marti cu Belgia la datu' sufei pe dupa un copac:ha::ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

@Bogann_g

Scuze pt intarziere. Raspund aici, poate intereseaza si pe altii.

 

[ATTACH=CONFIG]261438[/ATTACH]

 

Forta de frecare este componenta tangentiala la suprafata de contact dintre doua corpuri, a fortei de sprijin pe care unul din corpuri o exercita asupra celuilalt si are sens opus miscarii impiedicand-o, sau încetinind-o. Ea depinde de natura si de masa corpului si apare la alunecare si rostogolire.

În caz ca singurele forte dintre corpuri provin din acceleratia gravitationala (*), relatia de calcul a fortei de frecare este:

Ff=k*N (k-coef. de frecare, dependent de natura suprafetelor in contact, N-reactiunea normala creata de corp).

Este cazul particular, teoretic si pt care ti-am dat dreptate.

 

(*) constituie cheia intelegerii pt cazul nostru.

 

Imagineaza-ti sufa infasurata, (...)

 

Sper ca am reusit sa ma fac inteles.

 

Daca F= 0, rezulta ca avem miscare spre dreapta? :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

:off

 

@bogdan_g

Impartirea sufei in segmente se face pt usurinta calculului. Cu cat mai multe segmente, cu atat mai corect e aproximata situatia reala.

Nr. planurilor=nr.segmentelor si depinde de raza trunchiului.

Cred ca amesteci lucrurile (forta de frecare, presiune de curgere...?!). Ar fi bine sa definim termenii pt a vorbi aceeasi limba.

Regret ca nu pot fi mai explicit. Exista bibliografie suficienta, timp sa ai.

 

 

@sean70

Nu stiu la ce te-ai referit. In laborator se pot verifica principii ale legilor fizicii, prin cazuri particulare, simplificate. Din simplul motiv ca nu pot fi create in laborator toate conditiile concrete ale unui caz real. E si cazul nostru.

Practica e cea mai buna confirmare, vezi #56.

 

@Stelea.

Imi place umorul tau! Sper ca a fost o gluma! Altfel, trebuie sa modificam legile fizicii. Vezi si #19,20

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Pe bune? :ha:

 

Daca ajungem discutam pe un astfel de topic cu "miu, fi si forta gravitationala" zau ca in realitate ...pana sa ne asiguram, daca stam la facut calcule ori se face noapte si facem cale intoarsa, ori o sa ne adunam din fundul a nu stiu ce rapa pe faras prin aspiratie.

 

"Legile fizicii in padure la offroad" dupa creierii mei, functioneaza cam asa...pui sufa, te asiguri si ai ocazia sa mai bagi o fisa. Nu pui sufa, nu te asiguri, devii in cel mai bun caz "o piatra cu nume" in padure. Sau mai rau, direct ingrasamant ...

 

Adrenalina goneste frica si umple golul lasat cu inconstienta. Dozajul si-l face fiecare ...dupa preferinte.

 

Trebuie sa fi prea bou sa crezi ca daca nu stii sa-ti fie frica, ai mai multe sanse sa scapi. Chiar si cu toate schemele de nu stiu ce savant fizician in cap. Nu ai nici o sansa.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

...Impartirea sufei in segmente se face pt usurinta calculului. Cu cat mai multe segmente, cu atat mai corect e aproximata situatia reala.

Nr. planurilor=nr.segmentelor si depinde de raza trunchiului.

 

nu este mai simplu sa desfasori cilindrul ? (2πrh)

 

...Cred ca amesteci lucrurile (forta de frecare, presiune de curgere...?!). Ar fi bine sa definim termenii pt a vorbi aceeasi limba...

 

nu amestec nimic ... spuneam de teoria adeziunii (si ma gandeam la curgerea plastica din jonctiune).

 

cu mult respect te salut,

bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

:

 

 

@sean70

Nu stiu la ce te-ai referit. In laborator se pot verifica principii ale legilor fizicii, prin cazuri particulare, simplificate. Din simplul motiv ca nu pot fi create in laborator toate conditiile concrete ale unui caz real. E si cazul nostru.

Practica e cea mai buna confirmare, vezi #56.

 

@Stelea.

Imi place umorul tau! Sper ca a fost o gluma! Altfel, trebuie sa modificam legile fizicii. Vezi si #19,20

 

Intentionam sa spun ca practica este importanta...

Eu, ca inginer,nu fac diferenta intre principii si legi daca vorbesc despre fizica...pentru mine sunt acelasi lucru...pentru filozofi,lingvisti,matematicieni nu bag mana in foc!:ha::ha:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se asigura o coborare periculoasa cu o sufa?

 

Intentionam sa spun ca practica este importanta...

Eu, ca inginer,nu fac diferenta intre principii si legi daca vorbesc despre fizica...pentru mine sunt acelasi lucru...pentru filozofi,lingvisti,matematicieni nu bag mana in foc!:ha::ha:

 

:off

 

Legea are caracter mai cuprinzator. Principiile sunt "legi" in anumite domenii ale legii.

Vezi - principiul I al termodinamicii in domeniul caldurii/principiile conservarii in reactii nucleare etc. Toate, incluse in legea conservarii energiei.

 

Incepem sa plictisim!

Scuze! Toate cele bune!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare