Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

De unde cumpar piesa asta?


shopy

Postări Recomandate

Salutare, am inceput reparatiile la MK2 - ul achizitionat de curand (1999, 2.8TD) si m-a sunat mecanicul sa-mi zica ca nu gaseste repartitorul frana spate care e blocat (cod piesa mb668328) decat la un pret foarte mare... Aveti idee unde gasesc piesa la un pret omenesc? Sh e o optiune de luat in calcul sau risc aiurea? Multumesc!
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De unde cumpar piesa asta?

 

Aceasi problema este si la vitara. Rugineste in general si se blocheaza. Gasesti si second, dar trebuie sa cunosti de la cine cumperi, altfel il cumperi in aceasi stare proasta, sau poti sa il anulezi daca circuitul este simplu ( adica 1 conducta de frana vine din fata in repartitor ca apoi sa mearga intr-un T si spre roata stanga/dreapta). Cel putin asa am optat la a mea, frana este mult mai puternica pe spate ( de multe ori daca calc frana mai brusc, blocheaza spatele mult inainte sa o faca fata), in unele situatii e mai bine decat sa nu fie deloc. Daca totusi vrei sa ai frana proportionata, sunt valve (robineti) manuale pentru reglarea debitului de lichid de frana pentru puntea spate, si o poti monta pe circuitul de lichid ( de preferat in masina, sa fie accesibila ).

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De unde cumpar piesa asta?

 

Valva cu reglare manuala e foarte buna dar pentru o masina care va merge intodeauna pe drumuri cu inclinatii mici ( neglijabil de mici ) si intodeauna cu aceasi incarcare pe puntea spate ( in cazul discutat acum ) . Daca se schimba incarcarea pe puntea spate ( doua persoane in spate cu un bax de apa si doua ruccsace ) reglajul initial nu mai e corespunzator . Adica valva manuala e pentru o masina de pista care merge intodeauna in aceleasi conditii .

 

Sau faci un set de pozitii de reglaj , testate in prealabil cu diverse incarcari , marcate pe rozeta de reglaj .

 

Sau montezi pe circuit doua manometre si reglezi valva de fiecare data in functie de incarcare - ajutat de o diagrama de presiuni in functie de incarcare .

 

Sau repari valva folosind un kit de reparatie , de preferinta original - daca reusesti sa indentifici reperul in programul dedicat pentru masina . Se inlocuiesc cateva oringuri si cateva simeringuri . Repartitorul nu e prea complicat dar functionarea lui e relativ aproximativa de la bun inceput ...

 

Sau ... cauti zi si noapte o compatibilitate , la L 300 sau altceva mai ieftin la piese si vei gasi o piesa made in Taiwan ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De unde cumpar piesa asta?

 

Uuufff! Am gasit repartitorul nou prin Japonia la vreo 200 USD + transport + vama probabil... Asta ar fi original. Am mai gasit aftermarket la vreo 100 lire adusa acasa. Inclin spre original totusi... sa vad ce zice mecanicul maine! Cos, sa inteleg ca franele spate vor fi ineficiente cu greutate pe spate sau pe inclinari? Daca nu cer prea mult, cam cu ce procent s-ar reduce eficienta, aproximativ desigur!

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De unde cumpar piesa asta?

 

Numai bunul Dumnezeu poate sti ce procent ... cu cat mai mare diferenta fata de conditiile initiale ale reglajului ... cu atat mai mare procentul de abatere ...

 

Ideea e ca repartitorul face reglarea in timp real - daca masina se lasa de fund creste presiunea pe frana spate , daca se ridica de fund in acelasi timp scade presiunea ... pe un drum denivelat ai o frana continuu reglata , in timp real ... fara blocarea rotilor spate si implicit fara inducerea derapajului spate ( care poate induce pierderea controlului ... te face drifter fara voie in timp ce mergi pe damburi ... fapt care ar fi o chestie superba !!! ... nu ? ... ) .

 

Cu valva reglata manual nu ai reglaj continuu , e o valoare fixa nedaptata la conditiile de rulare si nu e de dorit ... pe asfalt la un turism care nu se lasa de bot si nu cabreaza sub acceleratii/decelaratii se poate aplica valva cu presiune fixa prereglata , la o masina de teren inalta si prezumtiv topaitoare sau care poate face balans e cam riscant si nu trebuie sa te prinda de multe ori cu derapaj pe spate ca sa aduca necazuri ... si asa flexarea la Pajero e ceva la care nu exceleaza , numai un derapaj pe spate mai lipsea ... .

 

 

Ca sa fie clar - o masina cu rotile blocate pe spate pierde controlul directiei , aceasi masina cu rotile blocate pe fata merge tot inainte pe directia initiala fara sa-i fuga fundul in lateral .

 

Repartitorul de franare pe puntea spate e oricum o complicatie la orice masina dar e un rau neaparat necesar . Incercarile de a avea un raport optim fata/spate a franerii ( discuri mai mici, etrieri mai putin puternici , placute de frana mai mici , frane cu randament mai scazut dpdv constructiv ) nu pot aduce decat un raport fix dar cum masinile nu merg pe sine de tren ci pe teren neuniform si cu sarcina variabila pe fiecare punte e absolut necesara variatia continuu adaptata a raportului de franare fata/spate . Deci s-a aplicat valva proportionala de presiune ( limitatorul de franare , load sensing valve , repatitor franare ... aceasi Marie , aceasi palarie , cu minore variatii tehnice , unele mai inspirate altele mai putin eficiente ) .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De unde cumpar piesa asta?

 

...imi cer scuze pentru greselile de scriere , am corectat de m-am saturat ... mi-e clar ca sunt obosit ... ma bag la sforait ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De unde cumpar piesa asta?

 

eu am avut probleme cu repartitorul tot ce am cumparat sh nu functionau asa ca a fost pus pe direct si sa anulat un circuit

nou se gaseste pe embay .uk

 

 

Se poate un link? Nu de alta dar la o cautare dupa part number nu am gasit decat unul sh!

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De unde cumpar piesa asta?

 

WTF? Ce este ba nene cu preturile astea? Astia sunt nebuni?

 

Cand te gandesti ca la noi se cer 2600 ron... :ps

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare