Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recarosare Jimny


dra

Postări Recomandate

Re: Recarosare Jimny

 

se recaroseaza fara probleme.

 

am tecut prin asta si nu este foarte complicat daca ai tip, scule si cunostinte.

dar trebuie sa verifici ca sasiul sa nu fie stramb, ca altfel se complica lucrurile.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recarosare Jimny

 

se recaroseaza fara probleme.

 

am tecut prin asta si nu este foarte complicat daca ai tip, scule si cunostinte.

dar trebuie sa verifici ca sasiul sa nu fie stramb, ca altfel se complica lucrurile.

 

Ai facut si RAR?

Stiam ca recarosarea trebuie facuta intr-un service autorizat si trebuie luat certificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recarosare Jimny

 

Ai facut si RAR?

Stiam ca recarosarea trebuie facuta intr-un service autorizat si trebuie luat certificat.

 

VIN, adica seria, este pe sasiu nu pe caroserie.

In cazul Jimny, caroseria este consumabila.

 

Ce treaba are RAR cata vreme seria ramane la locul ei pe sasiu?

 

Acu daca tu te duci cu caroserie roz si in talon este albastra...

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recarosare Jimny

 

Ai facut si RAR?

Stiam ca recarosarea trebuie facuta intr-un service autorizat si trebuie luat certificat.

 

Nu ai treaba cu RAR-ul, la Jimny sasiu-ul e separat de caroserie si seria e pe sasiu :wink:

 

Cum ai reusit sa o rastorni?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recarosare Jimny

 

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Acum ramane sa gasesc un "donator".

 

Din cate am citit versiunile 98-2005 sunt compatibile si cu a mea (2006).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Recarosare Jimny

 

Caroseria se fixeaza pe sasiu in cateva suruburi/ tampoane de cauciuc. Nu stiu la ce piese te referi. Cauta o caroserie in mintile ei, vezi rugina pe la podeaua spate. Verifica sasiul sa nu fie stramb sau facut "elice".

Daca faci tu lucrarea si nu stii cum, intreaba aici si vei capata sigur raspunsuri. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recarosare Jimny

 

salutare,

 

caroseria se prinde pe sasiu in 8 suruburi ( doua le gasesti pe spate in dreptul portbagajului, alte doua le gasesti in fata rotilor din spate, alte doua le gasesti in spatele rotilor din spate si ultimile doua le gasesti in fata undeva pe langa faruri.

 

suspensia nu se prinde de caroserie.

 

daca ai verificat sasiul sa nu fie stranb, il poti sabla, gruntui si vopsi ca sa scapi de o durere de cap. Daca ti-ai gasit o caroserie in mintile ei poti face acelasi lucru o gruntuiesti si o vopsesti.

 

 

spor la transplant !

Editat de waves
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare