Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme Fiat Panda 4x4


Eugen Remus Cucu

Postări Recomandate

Salut

 

De ceva timp sunt posesorul unui Panda 4x4 cumparat de la un coleg de pe forum, toate bune si frumoase pana acum 2 luni cand au inceput probleme si anume un huruit, mai bine zis bataie care apare la viteze peste 40 kmh in treptele superioare, zgomotul pare a venit din partea din spate dar nu bag mana in foc si se amplifica cu cat e mai multa greutate in marina.Am ajuns pe la câteva service-uri si pana acum nu sa rezolvat nimic doar m-am ales cu amortizoare spate schimbate, cauciucuri noi, si cardanu reconditionat complet la sfatul celor din service fara a rezolva nimic Asadar cer parerea celor care s-au lovit de aceasta problema pentru ca sincer am inceput sa ma plictisesc sa merg prin service-uri degeaba.

"Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now."

-- Alan Lakein

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Probleme Fiat Panda 4x4

 

Destul de rar modelul asta pe aici,insa ce zici tu ma duce cu gandul la rulmenti sau la opincile masinii..Daca ai gume de iarna si mergi cu ele pe asfalt,se "ascut"si de aici poate veni un zgomot foarte deranjant,asemanator cu al rulmentilor,care se amplifica odata cu greutatea pusa pe masina.

Nu trebuie sa schimbi gumele pt a verifica aceasta treaba,ci se face foarte simplu. Mergand pe linia de tramvai,in asa fel incat cauciucurile sa nu atinga asfaltul,ci dar metalul liniei.Gasesti in mod sigur portiuni de acest gen. Daca zgomotul dispare cand esti cocotat numai pe linie,acolo e problema.

PS-nu stiu daca ecartamentul masinii iti permite sa stai cu toate rotile pe linia de tramvai,dar macar cu o parte poti incerca sa vezi daca dispare zgomotul de acolo.E probata personal,dupa ce am schimbat si eu rulmentii degeaba,deci m-am lovit si tot de aceiasi problema.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme Fiat Panda 4x4

 

Salut, eu am unul de 1 de zile si nu am nici o problema cu el.

 

Te rog sa-mi spui mai clar ce inseamna treapta superioara la 40km/h, pentru ca daca esti in treapta a patra este normal sa se auda o bataie fiind motorul subturat si in general zdrangane esapamentul, daca esti in treapta a doua si face asa atunci chiar este o problema,

sau cum depasesti 40km/h apare bataia si nu mai dispare indiferent de viteza cu care rulezi.

Editat de bogdanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare