Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitionare Rav 4 2013


Ionut L

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Doresc sa achizitionez o Toyota Rav 4 an 2013 motor 2.2 D-4D, 4x4, cu 90 000 km la bord, care se afla in cadrul unui parc auto. Masina a fost achizitionata in dec 2013 si a fost Leasing toata perioada, deci se afla pana in dec 2018 in garatie de producator.

Stie cineva ce presupune aceasta garantie? pe siteul celor de la Toyota nu am gasit nimic referitor la acest aspect. Este asigurat cumva si trenul de rulare?

Ceva sfaturi pentru verificarea masinii?

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare Rav 4 2013

 

Ionut, sotia mea detine o astfel de masina din 08.2012 dar cu motorizare pe benzina 2.0. In afara de o prindere la toba de esapament finala(in garantie) si bucsi bara stabilizatoare(fara garantie..bucsile au doar 3 ani) nu am avut probleme, toate reviziile la Toyota Pipera, care sunt foarte OK.

A...sa nu uit, daca roata de rezerva este prinsa de usa din spate te poti astepta la scartaieli suparatoare cand mergi pe drumuri proaste.

Recomand o inspectie de rampa la reprezentanta Toyota inainte de cumparare, ei au istoricul complet al masinii si pentru 200-250 ron cat costa inspectia, cumperi in cunostiinta de cauza si dormi linistit dupa aceea.

Succes !

Editat de emanoeladrian
RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare Rav 4 2013

 

Multumesc frumos pentru raspuns!

Roata de rezerva nu este prinsa la spate ci bagata in portbagaj pentru ca este modelul mai nou 2013. La 2012 stiu ca asa este.

Am mai discutat cu posesori de 2.2 d4d care nu au avut probleme dar mi se pare putin dubios treaba cu Garantia. vanzatorul imi trimite din cartea masinii un pasaj in care este stipulat ca Garantia este de 3 ani sau 100.000km dar pe luneta se regaseste un stiker in care este scris Garantie 5 ani sau 150.000km.

Vreau sa fiu sigur ca mai este inca in garantie pentru ca nu vreau sa dau aproape 20k euro si sa stau cu stres la fiecare drum.

Masina e ok. doar cu revizii facute, fara accident 90.000km in bord dar cu toate astea nu vreau sa risc.

Mersi fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare Rav 4 2013

 

... este stipulat ca Garantia este de 3 ani sau 100.000km dar pe luneta se regaseste un stiker in care este scris Garantie 5 ani sau 150.000km.

Vreau sa fiu sigur ca mai este inca in garantie ...

Pai asta poti afla sigur doar intr-o reprezentanta, cu cartea masinii, sau macar cu seriile ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare Rav 4 2013

 

Am aflat de perioana de garantie. Este de 5 ani garantia standard. Dar ce nu-mi da pace acum este un o cautare mai amanuntita legata de motorizarea D-4D pe care as fi vrut sa o cumpar si de care nu putina lume este nemultumita. Stiam ca ar fi probleme de constructie la varianta D-CAT cand am decis sa caut 4d4 dar acum cititnd si despre asta cred ca am sa imi indrept cautarile spremodelul pe benzina 2.0 de 2012. Cu toate ca este modelul mai vechi vine cu multe alte avantaje, printre care o diferenta de 6000e si un impozit mult mai mic.

Din ce ati mai auzit/ vazut vi se par fondate temerile mele?

De consum imi poate spune cineva?

Va multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare Rav 4 2013

 

Nu am vrut sa iti tai elanul dar in 2012 cand am cumparat Rav-ul sotiei, mecanicul meu de la Toyota Pipera mi-a spus 'luati varianta benzina 2.0, la diesel sunt unele aspecte inca nerezolvate de Toyota' si atat. I-am ascultat sfatul si sunt multumit.

Acum, in ceeace priveste consumul, facand cu ea drumuri europene de multe ori, pe autostrada calculatorul arata 7.2 l consum instant la 120km/h iar in aglomeratii ca in Bucuresti intre 9-11 litri.

 

Ma tot bate gandul pe viitor sa o schimb cu una noua si daca se va intampla asta va fi cu siguranta tot modelul 2.0 benzina.

 

Succes in alegere!

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare