Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Posibil probleme cutie ? L200 2005 2.5TD


GGG

Postări Recomandate

Va salut, de ceva timp, se aud niste zgomote, o rontaiala, o vibratie (gen scut termic pe evacuare), dinspre cutie, se pot reproduce in urmatoarele circumstante:

 

Incep prin a spune ca ambreiajul si rulmentul sunt noi (vreo 4-5 luni), uleiurile sunt schimbate.

 

Excludem zgomotul PE care il fac 99% din ele, cand e pe liber, si care dispare cand apesi pedala de ambreiaj. Il facea si inainte sa schimb ambreiajul.

 

Zgomotul a aparut dupa interventia la cutie. Initial am zis ca e carcasa de la toba intermediara, era roasa de rugina si facea si inainte. Am rezolvat problema, s-a diminuat dar nu a disparut zgomotul.

 

Acum s-a accentuat sub urmatoarea forma. Accelerata brusc intre 1500 si 2000 ture huruie tare, treapta 3 usor, treapta 4 si 5 mai accentuat.

Cuplat 4x4 usor, zgomotului i se adauga vibratii si o profunzime inspre reductor, se simte clar ca vine dinspre cutie.

 

Orice viteza, cum iau piciorul de pe acceleratie, inceteaza subit. Daca am de urcat panta, e jale.

 

Am mai citit ceva despre o aerisire ?! Are vreo legatura, daca da, cum se face ?

Alta parere ar fi tampon cutie, rulment cardan.

 

Va multumesc anticipat.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Posibil probleme cutie ? L200 2005 2.5TD

 

Sal. Ai rezolvat problema? A mea face la fel. Eu am schimbat rulmentul de la cardan dar tot la fel huruie. Poate cu o idee mai incet si nu atat de des ca inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Posibil probleme cutie ? L200 2005 2.5TD

 

Nu, am inceput sa il includ in zgomotul de fond... Am mai vazut discutii despre crucile cardanice. Piesa in sine e vreo 60-80 lei, sunt doua bucati, doar ca din lipsa de timp si nefiind o problema care pune in dificultate deplasare, am amanat-o. Rulmentul cat a fost ? Macar sa il trec pe lista daca tot dau jos cardanul. Tamponul ala, la mine mi s-a parut in regula, nu e rupt sau altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Posibil probleme cutie ? L200 2005 2.5TD

 

Mi-a zis cineva ca nu s-ar observa de afara, trebuie dati jos si verificati rulmentii aia din capete, sunt cu ace. Mersi pt pret.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare