Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Terios


Lombrea

Postări Recomandate

Salut!

Dupa ce am dat dauna totala masinii (fiesta) muierii acum trebuie sa-i cumpar alt mijloc de transport. Am gasit astea:

http://olx.ro/oferta/daihatsu-terios-ID6bASv.html

http://olx.ro/oferta/daihatsu-terios-ID6ecH0.html#ae453720c0

http://olx.ro/oferta/daihatsu-terios-ID6dKYQ.html#7df5694daf

voi ce parere aveti? Am inteles ca de la euro 3 in sus sa ma uit la motoare. Orice sfat e binevenit. Vad ca este una si cu cutie automata...

 

Acum sa ma motivez de ce m-am gandit la terios:

4 usi

Aer conditionat

pret pana in 3000-3500 de euro

micut si usor de parcat in Cluj

pozitie inalta de condus

awd.

 

cat sunt de fiabile masinutele astea?

vitarele care le-am gasit in zona la banii astia cu aer conditionat nu mi-au teras cu ochiul.

Editat de Astral
BINEVENIT......nu se scrie niciodata cu cratima !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Atentie sporita la rugina !

Euro3 pe lant,dupa 2001, mai fiabil,consum redus,dar mai scumpa taxa(ptr ca se calculeaza CO2)

Bun ptr muiere!

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Sal eu am unu in posesie de cca 1 an de zile si nu am avut nici o problema cu el decat consumabile schimbate si ceva rugina pe la praguri e din 2002 ,consum in jur de 7% ,taxa a fost cam mare 3346 lei calculata de ANAF E3 scoasa de RAR,impozit anual de 60 lei ,portbagaj cam mic,una peste alta multumit pana acum de ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Fara sasiu separat , blocheaza doar diff central ...

 

 

... si in nici un caz distributia pe lant nu-i garantata pe viata ... cand i-a venit timpul , i-a venit si gata ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Putem sa il vedem, are clima sau AC ? Taxa de inmatriculare cat este? Multumesc.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Are si clima, e euro 3, deci vreo 500 taxa va fii. am adus-o azi noapte foarte bine se comporta pe asfalt, la 90 se pare ca ii place de la 100 in sus incepe sa fie obositor zgomotul dar trage foarte bine. Dabagaul (pt cei care stiu jud Cluj) l-am urcat cu 5-a, fiesta de 1.4 urca cu 4. Cand am ajuns acasa am iesit cu ea pe deal si ploua, m-a surprins cat de bine se comporta. E o masina foarte interesanta. Weekendul asta vreau sa o scot un pic la pascut. :).

O sa va tin la curent cum e viata cu carabusul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Deschide te rog un topic separat cu masina sa o vedem si noi mai bine, eu persoanal chiar sunt interesat.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

La pascut merge bine numai cat timp e cu rotile in aderenta . Daca a ridicat una poate mai merge , la doua esti cam gata , asa ca alege cu grija pe unde pui roata .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

La pascut merge bine numai cat timp e cu rotile in aderenta . Daca a ridicat una poate mai merge , la doua esti cam gata , asa ca alege cu grija pe unde pui roata .

 

Cica are blocant central...apoi ce-a face la greu voi vedea. E la buton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Are . Dar e mai mult o asemanare de expresii ( blocant ... ) , nu e in punte ... Ceva face dar mai mult cu speranta decat cu efectu' ... cum am zis , tine rotile pe pamanat si va fi bine , e fasneata .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Terios

 

Am fost cu ea aseara un pic pe la padure. Masina este mult mai capabila decat credeam. Pt ce avem noi nevoie e mai mult decat suficient.Masina asta trebuie sa o duca pe dna invatatoare la scoala si pe mine pana la balta de pescuit in weekend (daca mi-o da) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sfat achizitie Terios

 

Salutare,

Dupa o grea decizie/negociere cu nevasta, am optat pentru un Terios 2001-2003, in detrimentul unui Jimny 1999-2000. Daca este o decizie buna, vom vedea pe parcurs-:wink:

Am in vedere 2 optiuni:

-https://www.olx.ro/oferta/diahatsu-terios-4x4-full-time-1-3-cmc-acte-la-zi-impecabil-ID8IxgW.html. Pretul este bun, sper ca masina sa arate bine si pe dedesupt, ma refer la rugina. Intrebarea mea legata de ea este: desi propietarul zice ca este fabricatie 2002, dupa bara din fata si semnalizari, imi pare modelul de 83 CP, distributie pe curea. Am citit despre aceasta motorizare si am inteles ca este semnificativ mai slaba decat cea pe lant. Cum as putea sa verific asta fara sa fac un drum de 200 km.

 

-https://www.olx.ro/oferta/daihatsu-gpl-schimb-ID8ripx.html. Intrebarea mea legata de aceasta masina este cutia automata, cat este de fiabila si, in caz ca apar probleme cu ea, unde anume le-as putea remedia.Un feedback de la un posesor de Terios cu cutie automata mi-ar fi de mare ajutor.

 

Multumesc si astept parerile voastre!

Editat de cristi l
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare