Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR


Max

Postări Recomandate

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

la cum iese si ce proprietati are cred ca merita dat si pe dedesupt... pe sub caroserie, nu stiu ce sa zic de sasiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Din ce am citit am dedus ca nu se da cu chit, grund, spritz chit si alte fas fasuri care se dau inaintea vopselei normale?

Am primit si eu o ''oferta'' din Anglia 96 de lire la care se adauga transportul pentru un kit ''Kit containes; 1 x schults gun 4 x litres U-Pol urethane spray 1 x Litre harnder''

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

vopsirea cu Raptor , recunosc ca arata bine, dar sa stiti ca nu Raptor a inventat apa calda, masinile se vopsesc cu combinatii de antifon si vopsea de muuuuullltiiii ani de zile. Ceea ce este de fapt si RAPTOR.Sunt avantaje si dezavantaje.

Avantaje:

-Nu necesita pregatirea caroseriei cine stie ce, fiind o vopsea groasa si grunjoasa , acopera o groaza de defecte

-are un oarecare efect de antifonare, micsorand zgomotele din interiorul masinii

Dezavantaje:

-in situatia zgarierii de crengi , copaci sau indoituri diverse , nu se poate reface local pt ca iese o tziganie imensa ! Trebuie data jos de pe intregul element de caroserie , indreptat, chituit , slefuit si apoi iar Raptor. Manopera de TRIPLA fata de o reparatie normala. Credeti ca nu se zgarie? Va inselati !!!

-avand in vedere ca nuantarea vopselei e ambigua, la prima revopsire masina iese "dalmatian" cu pete diverse.

-greu de spalat , noroiul cam refuza sa iasa din teztura vopselei. E o vopsea mata, deci orice urma de grasime ramane amprentata in textura vopselei ! Arata f f bine o singura data, dupa ce vopsesti masina, in rest ...va fi plina de pete..

-e o vopsea "parsiva" , rugina avanseaza in tabla pe sub vopsea, apoi cade toata bucata de material dupa ce se umfla.

-in nici un caz nu se foloseste la sasiu !!!! Il termina umezeala si rugina repede pe sub Raptor

-pe o masina medie intra 10-12 kg de vopsea !!!!...Cantareste cam cat un cablu de troliu sau o trusa de scule !!!

 

Pe Cei ce viseaza la asa vopesea, ii sfatuiesc sa tina cont si de aspectele mai sus mentinate

Editat de nissan4x4
  • Like 2

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Pretul mic al produsului si al manoperei il face pe om sa aleaga o solutie ca asta si sa nu se gandeasca la ce ar urma dupa.De ceva vreme la turisme este la moda colantarea asa o sa fie si la 4x4 acest U-POL. Din pacate suntem cam saraci sa ne permitem o operatiune clasica de vopsitorie, preturile sunt destul de mari iar rezultatele uneori lasa de dorit.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Colantarea e o tziganie majora !!!!!

Da, Raptor sau antifonul+ vopsea e f indragit de amatori sau cei ce nu au conditii de vopsire, avand in vedere ca nu iti trebuie cabina de vopsit ca sa o stropesti, nici vreun pistol de 1000E ci numai o gioarsa de pistol de antifon de 50 de lei.. si nici vreo manopera deosebita ca sa pregatesti suprafetele. O poti face si in aer liber, cu singura conditie , sa nu ploua ...

Ca o concluzie a celor scrise de mine mai sus, eu , masina mea personala nu as da-o cu Raptor. As folosi Raptor , poate, pt o masina ce doresc sa o vand, vopseaua asta dand bine la potentialii clienti ...

E numai parerea mea si atat. Please no offence

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Va respect parerea, legat de colantare sunt offtopic dar au aparut niste solutii foarte ingenioase practic dupa desfacerea colantului vopseaua este la fel ca inainte, pretul insa pe masura nu ca la taxi 300 ron toata masina.

Legat de vopseaua clasica am vazut multe masini care dupa prima ploaie s-au maronit pe la aripi.

Sunt curios in lumea 4x4 cam cat costa o vopsire integrala facuta ca la carte, in lumea turismelor la reprezentanta stiu ce preturi de speriat sunt :)

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

cand s-o umfla Raptorul de rugina de pe dedesubt, si nu ai variante de a remedia situatie ... o sa iti doresti sa se fi maronit vopseaua clasica dupa prima ploaie ...

Revin, arata f jmeker dupa vopsire, iadul urmeaza dupa intratul in padure si ceva damage-uri..

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

cand s-o umfla Raptorul de rugina de pe dedesubt, si nu ai variante de a remedia situatie ... o sa iti doresti sa se fi maronit vopseaua clasica dupa prima ploaie ...

Revin, arata f jmeker dupa vopsire, iadul urmeaza dupa intratul in padure si ceva damage-uri..

 

Vorbiti din experienta proprie sau doar asa credeti ca s-ar putea intampla? Partea cu umflatul din cauza ruginei, este universal valabila pentru orice tip de vopsea. Dar banuiesc ca nu ar da nimeni cu vopsea indiferent de tipul ei,pana nu curata si trateaza cu un inhibator portiunea respectiva atacata de rugina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Vorbiti din experienta proprie sau doar asa credeti ca s-ar putea intampla? Partea cu umflatul din cauza ruginei, este universal valabila pentru orice tip de vopsea. Dar banuiesc ca nu ar da nimeni cu vopsea indiferent de tipul ei,pana nu curata si trateaza cu un inhibator portiunea respectiva atacata de rugina.

 

vb din experienta a 24 de ani de service cu tinichigerie si vopsitorie , inclusiv cu materiale gen Raptor , cu care se vopseste de multi ani de zile in afara domeniului 4x4.

Despre ce vorbim? Ce inhibitori? 4x4 astea au 15-30 de ani vechime, de unde stii unde o sa te umfle rugina ca sa dai cu "inhibitori" ? La o vopsea normala, cureti zona , repari si revopsesti. La Raptor ce faci? Cojesti pielea de crocodil si aplici petic vulcanizat ???? E o vopsea parsiva .. rugina lucreaza dedesubt. E drept, usor de aplicat si cu costuri relativ reduse, dar cu efect distructiv in timp, treaba studiata in decursul multor ani. Cele mai jefuite sasie sunt alea stropite cu antifon sau jmekerii gen raptor

 

PS. PESTE RAPTOR NU SE POATE REVOPSI CU RAPTOR, iese un strat gros de ceva mm ce se va defolia .

 

Exprim numai o parere.

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

vb din experienta a 24 de ani de service cu tinichigerie si vopsitorie , inclusiv cu materiale gen Raptor , cu care se vopseste de multi ani de zile in afara domeniului 4x4.

Despre ce vorbim? Ce inhibitori? 4x4 astea au 15-30 de ani vechime, de unde stii unde o sa te umfle rugina ca sa dai cu "inhibitori" ? La o vopsea normala, cureti zona , repari si revopsesti. La Raptor ce faci? Cojesti pielea de crocodil si aplici petic vulcanizat ???? E o vopsea parsiva .. rugina lucreaza dedesubt. E drept, usor de aplicat si cu costuri relativ reduse, dar cu efect distructiv in timp, treaba studiata in decursul multor ani. Cele mai jefuite sasie sunt alea stropite cu antifon sau jmekerii gen raptor

 

PS. PESTE RAPTOR NU SE POATE REVOPSI CU RAPTOR, iese un strat gros de ceva mm ce se va defolia .

 

Exprim numai o parere.

 

Felicitari pentru experienta,nu mai continui discutia. O zi buna!:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

vopsirea cu Raptor , recunosc ca arata bine, dar sa stiti ca nu Raptor a inventat apa calda, masinile se vopsesc cu combinatii de antifon si vopsea de muuuuullltiiii ani de zile. Ceea ce este de fapt si RAPTOR.Sunt avantaje si dezavantaje.

Avantaje:

-Nu necesita pregatirea caroseriei cine stie ce, fiind o vopsea groasa si grunjoasa , acopera o groaza de defecte

-are un oarecare efect de antifonare, micsorand zgomotele din interiorul masinii

Dezavantaje:

-in situatia zgarierii de crengi , copaci sau indoituri diverse , nu se poate reface local pt ca iese o tziganie imensa ! Trebuie data jos de pe intregul element de caroserie , indreptat, chituit , slefuit si apoi iar Raptor. Manopera de TRIPLA fata de o reparatie normala. Credeti ca nu se zgarie? Va inselati !!!

-avand in vedere ca nuantarea vopselei e ambigua, la prima revopsire masina iese "dalmatian" cu pete diverse.

-greu de spalat , noroiul cam refuza sa iasa din teztura vopselei. E o vopsea mata, deci orice urma de grasime ramane amprentata in textura vopselei ! Arata f f bine o singura data, dupa ce vopsesti masina, in rest ...va fi plina de pete..

-e o vopsea "parsiva" , rugina avanseaza in tabla pe sub vopsea, apoi cade toata bucata de material dupa ce se umfla.

-in nici un caz nu se foloseste la sasiu !!!! Il termina umezeala si rugina repede pe sub Raptor

-pe o masina medie intra 10-12 kg de vopsea !!!!...Cantareste cam cat un cablu de troliu sau o trusa de scule !!!

 

Pe Cei ce viseaza la asa vopesea, ii sfatuiesc sa tina cont si de aspectele mai sus mentinate

 

Chiar daca nu necesita pregatiri speciale a caroseriei, eu totusi am facut-o. Inclusiv primerul l-am cumparat tot de la cei de la care am luat Raptorul ca sa fiu sigur ca nu folosesc materiale incompatibile.

 

Efectul de antifonare este foarte evident. Efectiv altfel se aude si cand se inchide usa. Din punctul asta de vedere sunt incantant.

 

Eu am vopsit cu negru si nu a iesit "dalmatian", negrul e constant peste tot.

Vopseaua nu e chiar mata. Cel putin la mine nu a iesit ca o vopsea mata de care adera toata mizeria. E chiar destul de alunecoasa chiar daca suprafata e zgrunturoasa. Oricum, voi face si testul mizeriei.

 

Sa stii ca nu raman amprente pe ea. Am testat chiar acum.

 

Treaba cu rugina sub vopsea cred ca e valabila pt orice vopsea. Important e curatarea, tratarea si pregatire tablei inainte de vopsire.

 

La sasiu nici eu nu recomand.

 

12 litri de raptor am folosit inclusiv cu vopsirea accesoriilor, bari, overfendere etc.

2 straturi

Asta la un Patrol Y60 lung unde refuz sa cred ca ar fi o mare problema 12 kg in plus. :)

 

 

 

Urmeaza teste dupa cer voi putea spune mai multe, plus testul timpului.

Am facut totul ca la carte asa ca daca ceva nu e in regula, inseamna ca problema e chiar vopseaua.

Vom vedea...

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Chiar daca nu necesita pregatiri speciale a caroseriei, eu totusi am facut-o. Inclusiv primerul l-am cumparat tot de la cei de la care am luat Raptorul ca sa fiu sigur ca nu folosesc materiale incompatibile.

 

Efectul de antifonare este foarte evident. Efectiv altfel se aude si cand se inchide usa. Din punctul asta de vedere sunt incantant.

 

Eu am vopsit cu negru si nu a iesit "dalmatian", negrul e constant peste tot.

Vopseaua nu e chiar mata. Cel putin la mine nu a iesit ca o vopsea mata de care adera toata mizeria. E chiar destul de alunecoasa chiar daca suprafata e zgrunturoasa. Oricum, voi face si testul mizeriei.

 

Sa stii ca nu raman amprente pe ea. Am testat chiar acum.

 

Treaba cu rugina sub vopsea cred ca e valabila pt orice vopsea. Important e curatarea, tratarea si pregatire tablei inainte de vopsire.

 

La sasiu nici eu nu recomand.

 

12 litri de raptor am folosit inclusiv cu vopsirea accesoriilor, bari, overfendere etc.

2 straturi

Asta la un Patrol Y60 lung unde refuz sa cred ca ar fi o mare problema 12 kg in plus. :)

 

 

 

Urmeaza teste dupa cer voi putea spune mai multe, plus testul timpului.

Am facut totul ca la carte asa ca daca ceva nu e in regula, inseamna ca problema e chiar vopseaua.

Vom vedea...

 

 

 

 

Am facut totul ca la carte asa ca daca ceva nu e in regula, inseamna ca problema e chiar vopseaua.

 

Te-ai scos :grin:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Am facut totul ca la carte asa ca daca ceva nu e in regula, inseamna ca problema e chiar vopseaua.

 

Te-ai scos :grin:

 

Pai, nu? :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

RAPTOR-U-POL-Indicative-Coverage-EN.pdf

 

 

RL-HSDS-US.pdfRL-HSDS-US.pdfU-POL-RAPTOR-Commercial-Presentation-EN.pdf

 

 

Pentru baietii din mama RUSIA nimic nu este imposibil,,,nici culoare nici model.nu fac reclama dar uitativa pe http://www.gravitex.ru

si pe youtube sunt sute de filmulete cu raptor u-pol dar si altele de acelasi gen

Editat de teddybear
Postari consecutive cu acelasi subiect
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

 

...nu fac reclama dar uitativa pe http://www.gravitex.ru

si pe youtube sunt sute de filmulete cu raptor u-pol dar si altele de acelasi gen

 

Reclama, sufletul comertului si in "mama Rusia". Seamana cu reclamele pt suplimentele alimentare care vindeca totul, de la chelie pana la impotenta.

Sa vedem rezultatele dupa proba timpului. Pana atunci sunt sigur ca vor aparea alte produse, mai "revolutionare".

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

E dificil sa inlocuiesti o vopsea Raptor de pe caroserie cu una normala?

Cat ar ajunge o asemenea operatie (toata caroseria)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Depinde cat de mult e de munca la sablarea caroseriei si cat de mult se avariaza caroseria in urma sablarii - in ideea ca e mult de insistat cu sablarea sa indeparteze rasina U-Pol .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

E dificil sa inlocuiesti o vopsea Raptor de pe caroserie cu una normala?

Cat ar ajunge o asemenea operatie (toata caroseria)?[/quote

 

ia in considerare inlocuirea caroseriei ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

salut

 

 

totul arata ok la final...dar a lovit/indoit cineva o aripa, usa..etc vopsita cu raptor? cu a facut reparatia, revopsirea? la o vopsea normal se poate face revopsire locala fara mari diferente , mai ales la una de offroad, dar cu raptor cum se procedeaza?

 

adica daca se poate revopsi peste raptor fara sa arate ca peticele care sunt pe blocurile anvelopate, sau trebuie curatata toata aripa de exemplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Se poate repara fara probleme , la fel cum se repara un prag terosonat . Daca meseriasul nu e cioban , nu e nici o problema deosebita .

 

Se poate slefui / sabla in mod obisnuit .

 

Eu unul , m-am cam dezumflat cu Raptor-ul ....

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare