Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

puncte gresare punte fata/spate Jimny


waves

Postări Recomandate

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Mie un mecanic mi-a recomandat sa iau spray vaselina alba, si mi-a dat pe la "inchieturi", unde sunt bucsEle, dar nu stiu daca asta e varianta corecta, asa ca astept si eu sa vad ce raspunsuri mai in cunostinta de cauza apar aici.

Editat de Astral
BUCSA - BUCSE .... http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Mie un mecanic mi-a recomandat sa iau spray vaselina alba, si mi-a dat pe la "inchieturi", unde sunt bucsEle, dar nu stiu daca asta e varianta corecta, asa ca astept si eu sa vad ce raspunsuri mai in cunostinta de cauza apar aici.

 

Nu prea ai ce gresa la punti, doar daca vrei sa bagi vaselina la planetare si poate la rulmenti, rulmentii de pivotare (ce mecanic pune vaselina la bucse de cauciuc?), mai degraba se greseaza cardanele!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Asa am citit si eu ulterior, ca nu ar trebui unse bucsele decat daca e neaparat necesar, ca sa le introduci, la montare. Multumesc pentru detalii, m-am lamurit. Inca o confirmare ca nu toti "mecanicii" sunt mecanici.

Multumesc si lui Astral pentru corectia aplicata mesajului anterior. Invat.. incet, incet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Mie un mecanic mi-a recomandat sa iau spray vaselina alba, si mi-a dat pe la "inchieturi", unde sunt bucsEle, dar nu stiu daca asta e varianta corecta, asa ca astept si eu sa vad ce raspunsuri mai in cunostinta de cauza apar aici.

 

Vaselina + cauciuc = not love :grin:

Acum da cu niste spray de curatare.

 

Se greseaza crucile, alea care au niplu de gresare, evident.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Exact la cruci ma refeream, dar nu-mi venea cumvantul pe "tastatura" :).

Se greseaza si rulmentii kingpin ?

 

Sper sa nu fie o intrebare tampita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Este vorba de un spray cu vaselina siliconica. Din ce am mai citit problema la cauciuc este sa nu intre in contact cu produsele de provenienta petroliera. Mai trebuie sa curatat?

Va multumesc pentru lamuriri, am sa fiu foarte atent de acum la mesterii acestia care stiu de toate dar de fapt isi bat joc, chiar ii voi evita pe cat posibil, incercand sa rezolv problemele singur, daca nu cumva ma lovesc ceva la care nu ma pot baga din lipsa de scule specializate sau alta problema care sa necesite un service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Este vorba de un spray cu vaselina siliconica. Din ce am mai citit problema la cauciuc este sa nu intre in contact cu produsele de provenienta petroliera. Mai trebuie sa curatat?

Va multumesc pentru lamuriri, am sa fiu foarte atent de acum la mesterii acestia care stiu de toate dar de fapt isi bat joc, chiar ii voi evita pe cat posibil, incercand sa rezolv problemele singur, daca nu cumva ma lovesc ceva la care nu ma pot baga din lipsa de scule specializate sau alta problema care sa necesite un service.

 

Ia-ti un tecalemit si iti faci treaba singur in 5 min.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Este vorba de un spray cu vaselina siliconica. Din ce am mai citit problema la cauciuc este sa nu intre in contact cu produsele de provenienta petroliera. Mai trebuie sa curatat?

 

Teoretic nu, ca banuiesc ca nu bate soarele pe sub masina.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Ia-ti un tecalemit si iti faci treaba singur in 5 min.

 

De multe ori nu pompa de vaselina e problema, ci lipsa niplurilor de gresare.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Exact la cruci ma refeream, dar nu-mi venea cumvantul pe "tastatura" :).

Se greseaza si rulmentii kingpin ?

 

Sper sa nu fie o intrebare tampita...

 

Nu e stupida. Se greseaza si aia, normal. La montaj sint "inecati" in vaselina.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Nu am vazut punti cu gresare pana acum la Jimny. Daca cineva are o alta informatie sa ne aduca si noua la cunostinta. Nu mai asculta de toti mecanicii. Ce poti sa gresezi la o punte fara gresare! Vaselina doar la schimbul de rulmenti. Succes.

d2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Dupa zile intregi de mers pe drumuri forestiere,am gasit o mica pata de ulei la interior roata fata dreapta,ce poate fi mai rau acolo?

Marturisesc ca nu am gresat ceva acolo,oare ar trebui s-o fac ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

Dupa zile intregi de mers pe drumuri forestiere,am gasit o mica pata de ulei la interior roata fata dreapta,ce poate fi mai rau acolo?

Marturisesc ca nu am gresat ceva acolo,oare ar trebui s-o fac ?

 

ai joc in rulmentii pivoti si de aici pierderea de ulei pe la simeringul planetarei.

 

se repara prin inlocuire: cei doi rulmenti pivot si simeringul planerarei.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

da,am miscat de roti si se simte un joc acolo,in sensul la cat ma pricep eu,schule necesare am,ma gandesc sa fac eu operatiunea asta,dar mai intai vreau sa ma asigur ca-mi comand ce-mi trebui si ma gandesc daca stie careva coduri pt acele piese eventual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

se repara prin inlocuire: cei doi rulmenti pivot si simeringul planerarei.

 

Plus garnitura de a homocinetica, ca daca nu o schimbi pe aia, in scurt timp o sa ai aceeasi problema.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

mai intai vreau sa ma asigur ca-mi comand ce-mi trebui si ma gandesc daca stie careva coduri pt acele piese eventual.

 

S-ar putea sa iti trebuiasca asta:

http://www.jimnybits.com/jimny/service-items-bushes-and-parts/jimny-front-wheel-bearing-ringlock-tool.html

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

in 2 saptamani am sa-i schimb astea,insa alta varianta cu cheia aia de rulmeti nu exista ?

si inca ceva,am inteles ca rulmentii aia se strang...adevarat sau falsa informatie ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: puncte gresare punte fata/spate Jimny

 

in 2 saptamani am sa-i schimb astea,insa alta varianta cu cheia aia de rulmeti nu exista ?

si inca ceva,am inteles ca rulmentii aia se strang...adevarat sau falsa informatie ??

 

Piulita de strangere a rulmentilor de roata se strange cu cheia speciala la 220Nm.

Etansarea MRL-urilor vacuumatice se face pe aceasta piulita.

Crezi ca este indicat sa folosesti dalta?

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare