Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Radiator TJ


Filip

Postări Recomandate

Am observant in ultima vreme ca lichidul de racire depaseste frecvent 100 grade, mai ales in timpul concursurilor.

Am schimbat termostatul. Nicio modificare.

Am observant ca radiatorul de aer conditionat are fagurii turtiti - probabil de la spalat sub presiune si e posibil sa obtureze trecerea aerului.

Fagurii se pot indrepta (cu rabdare) sau trebuie cumparat altul nou?

IMG_1289.JPG.b738d5bddc8035316fb45ea4f36dff77.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Te salut Filip:h5,

 

La ce ai tu acolo, trebuie muuuuulta rabdare, multa rau, si cu greu se va restabili fluxul unuia in buna stare.

Depinde si de cat costa unul nou + inlocuirea + reincarcarea instalatiei.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Pe langa rabdare e nevoie si de ceva pensete cu care sa descalcesti fiecare celula.

Am incercat eu la un radiator si am renuntat pentru ca foitele alea nu se mai indreapta asa de bine incat sa te poti baza ca o va mai trece aerul pe acolo cu ceva eficienta.

Practic, ca sa iasa cat de cat multumitor, trebuie sa gadili cu penseta fiecare celula de cateva ori, deci munca se dubleaza, tripleaza, etc....undeva spre infinit ! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

...sau sa-l demontezi pentru a vedea daca aia ar fi problema dupa care sa hotarasti daca ai doar o problema sau doua : incalzirea motorului + racirea freonului

 

Oricum ar trebui demontat radiatorul de AC pentru ca intre cele doua se aduna foarte multa mizerie care obtureaza circulatia aerului

 

 

:h5

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Salut, te referi la faptul ca trece de 100 de grade si nu mai scade?

Acum eu nu ma dau in concurs cu TJ-ul meu dar si la mine in padure la mers mult incet sau la mers prin trafic mai ales caldurile astea temperatura trece de 100 de grade dar la scurt timp dupa asta intra termocupla si se raceste, acul ajungand sub 100 de grade pe scala.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Cand merg incet sau ma troliez trece apa de 100 de grade si merg cu caldura data la maxim sa mai reduc temperatura cat de cat.

Cand prind ceva viteza apa scade sub 100 de grade.

Mai e o problema pe care nu am prezentat-o: la un moment dat am rupt partea de jos de la protectia ventilatorului (un plastic care inconjoara elicea), poate si asta e un motiv ca nu trage aerul cum trebuie. Am comandat alt plastic, trebuie sa vina.

Am bibilit radiatorul de aer conditionat, am indreptat cat am putut din lamele sa dea voie la aer sa circule mai bine. Am curatat si frunzele care mai erau intre cele 2 radiatoare.

Vom vedea la urmatorul concurs ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Eu am avut probleme cu supraincalzirea, au fost mai multe piese care aveau probleme: termocupla era cam pe duca, capacul de la radiator era praf, termostatul la fel. Nu ar strica sa faci o verificare sa vezi daca mai sunt in stare buna.

 

Acum mai incinge la 100 grade doar la mers in regim de autostrada in blana (adica 110) constant :ha:

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Radiator TJ

 

UPDATE

Am indreptat lamelele radiatorului de aer conditionat.

Am schimbat vascocupla.

Am schimbat protectia de plastic a ventilatorului.

Am curatat radiatorul prin interior cu solutie speciala.

Am schimbat antigelul.

 

NU MAI FIERBE in teren.

 

In schimb a aparut alta problema: la peste 3000 rpm se aude un suierat. Banuiesc ca e de la pompa de apa, dar e posibil sa fie de la pompa de servo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

... la peste 3000 rpm se aude un suierat. Banuiesc ca e de la pompa de apa, dar e posibil sa fie de la pompa de servo.

 

Inainte de toate, verifica intinderea curelelor de accesorii. O curea prea slaba sau prea intinsa poate provoca un astfel de sunet!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Am schimabat alternatorul si asta nou are fulia putin mai mare si cureua e foarte intinsa.

Sa vedem ce pot face, fie sa schimb cureaua cu una mai mare, fie sa pun fulia veche (daca se potriveste).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Am schimabat alternatorul si asta nou are fulia putin mai mare si cureua e foarte intinsa.

Sa vedem ce pot face, fie sa schimb cureaua cu una mai mare, fie sa pun fulia veche (daca se potriveste).

 

Daca alternatorul e identic cu cel original, pastreaza cureaua si cauta sa pui fulia veche!

In caz contrar, pastreaza fulia cu care a venit alternatorul si cauta o curea mai mare. In felul asta, alternatorul va functiona in parametrii normali.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Daca alternatorul e identic cu cel original, pastreaza cureaua si cauta sa pui fulia veche!

In caz contrar, pastreaza fulia cu care a venit alternatorul si cauta o curea mai mare. In felul asta, alternatorul va functiona in parametrii normali.

 

Alternatorul e diferit, are putere mai mare. Sper sa gasesc o curea putin mai mare !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Radiator TJ

 

Alternatorul e diferit, are putere mai mare. Sper sa gasesc o curea putin mai mare !!!

 

In mod normal, gasesti! In anumite plaje de lungime, diferentele sunt de 15 mm pe circumferinta. Cel mai simplu e sa mergi cu cureaua in mana la un magazin.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare