Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Disco 300 Tdi sau un nou început


geo_jimny

Postări Recomandate

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Momentan am renunțat la ideea unei bare HD în favoarea unei set de gume Black Star profil tip simex si un ATB de la Ashcroft. Cu montare cu tot va fi costa distractia cca. 1000 EURO. (cca 350 EURO gumele + cca 500 euro autoblocantul +transport + montaj) . Gumele vor fi 235/85/16, masina fiind înaltată cu suspensie HD +2 inch. După montarea suspensiei masina s-a ridicat cu 7 cm. La ora actuală am pe masină Cooper STT PRO de 245/75/16.

Întrebarea este: Vor rezista crucile cardanice și în general transmisia în viitoarea configurație?

Va trebui să tai și din pasajul roții față? (pasajul roții spate a fost tăiat conform tutorialului despre anvelope)

Trebuie musai distanțiere la roți? Cunosc principiul cu cât înalți mașina cu atâta o lățești, mi-e să nu frece la viraje ...

 

 

in viraje nu o sa atinga....doar pe coborari si obstacole luate in viteza....copaci/movile/bolovani.

Crucile cardanice rezista in functie de gradul de lor de intretinere.....o gresare cam la 5000 km,eu as zice cam la 3000 km daca mergi mult pe drumuri nedesfundate....cu apa.

Nu-ti trebuie distantiere daca ai jante cu un et negativ considerabil....Eu mi-am intors jantele....prezinta mult mai multa siguranta pe inclinari....normal.

Sunt tare curios cum se va comporta ATB-ul de la Aschcroft.....impresii pe care as vrea sa le impartasesti si pe forum. Englezii sunt foarte multumiti de acest LSD.

As vrea sa o probezi...si sa filmezi....banuiesc ca il pui in puntea spate....cu o roata suspendata in aer si sa incerci sa-l "pacalesti" din frana. Sunt curios sa stiu daca asa va transmite ceva cuplu rotii aflate pe pamant.:2dr

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Da, evident voi filma modul cum lucră ATB-ul, dar va mai dura o lună cel puțin. Mai am o nelămurire: ATB -ul face referire la ”Only with 24 spline side gears”. Disco 1 cate ”din astea” are? Există și ”10 spline side gears” și daca da la ce modele de LR DIsco?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Da, evident voi filma modul cum lucră ATB-ul, dar va mai dura o lună cel puțin. Mai am o nelămurire: ATB -ul face referire la ”Only with 24 spline side gears”. Disco 1 cate ”din astea” are? Există și ”10 spline side gears” și daca da la ce modele de LR DIsco?

 

Pana in 1994, D1 a fost cu planetare cu 10 caneluri! In momentul aparitiei 300Tdi, toate motorizarile au primit 24 de caneluri!

Deci, a ta, e cu 24!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Imi poate spune cineva care kit de direcție HD (bară și capete de bară) se potrivește pe al meu Disco? Pe paddock sunt mai multe variante și nu stiu ce să aleg... cu trei sau cu patru capete de bară? În anunt se face referire la ”Discovery 1 from JA018110” la kit-ul cu 4 capete de bară dar în VIN la mine nu apare JA... Deci, cine mă poate lumina? :id

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

from JA inseamna ce vine dupa J(adica dupa '92) ca litere in ordine alfabetica deci K, L, ...., W... ar trebui macar sa vezi un VIN decoder sa intelegi ce si cum cu seriile de sasiu vezi aici http://www.expeditiongear.co.za/cu5/Decoding-your-Land-Rover-VIN-Number.aspx

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Imi poate spune cineva care kit de direcție HD (bară și capete de bară) se potrivește pe al meu Disco? Pe paddock sunt mai multe variante și nu stiu ce să aleg... cu trei sau cu patru capete de bară? În anunt se face referire la ”Discovery 1 from JA018110” la kit-ul cu 4 capete de bară dar în VIN la mine nu apare JA... Deci, cine mă poate lumina? :id

 

Ambele kituri se potrivesc pe masina....diferenta consta intr-un pivot in plus, ce vine la bratul casetei de directie. Modelele mai vechi de Disco aveau un alt model de pivot la caseta.....cu alte cuvinte iti trebuie kitul cu 4 pivoti.

Am vazut ca producatorul este chiar paddock...nu pot aprecia calitate lor.

Eu mi-am cumparat pivoti Lemforder si Bearmach.

PS Vezi ca difera filetul pivotilor....3 dreapta si 1 stanga:old

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Între timp mi-am echpat masina cu bară HD, troliu cumpărat de pe forum.4x4 de care sunt foarte multumit. Pentru creșterea performațelor în teren a mașinii mă gândesc să renunț la bara de torsiune. Care sunt părerile vostre? Să deființez și fața și spatele sau doar fața/spatele? Știu că stabilitatea mașinii în curbe pe asfalt va avea de suferit dar în teren vor crește performațele (sper ...). În cel mai scurt timp voi avea și conuri de relocare a arcurilor pe spate. Așa arata acuma :1619469825_lrdforum.jpg.90d70590a0b793ea1a3ee1727f1cbd75.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Cu o suspensie buna nu o sa simti lipsa barilor de torsiune pe asfalt...in teren e castigul,flexeaza mai bine puntile...prin gasca noastra nu prea mai vezi asa ceva pe Disco1 sau Def.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Cu o suspensie buna nu o sa simti lipsa barilor de torsiune pe asfalt...in teren e castigul,flexeaza mai bine puntile...prin gasca noastra nu prea mai vezi asa ceva pe Disco1 sau Def.

 

Așa m-am gândit si eu. Suspensia este nouă și sunt foarte mulțumit de ea. Fară bară de torsiune față este nevoie de conuri de relocare a arcurilor la o suspensie de +2 inch???? Pe spate știu că îmi trebuie conuri de relocare, de mai multe mi-a sărit arcul dreapta spate din locaș la flexare maximă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Așa m-am gândit si eu. Suspensia este nouă și sunt foarte mulțumit de ea. Fară bară de torsiune față este nevoie de conuri de relocare a arcurilor la o suspensie de +2 inch???? Pe spate știu că îmi trebuie conuri de relocare, de mai multe mi-a sărit arcul dreapta spate din locaș la flexare maximă.

 

In mod normal daca suspensia este de calitate nu ai nevoie de conuri, dar sunt f bune pe spate.

Eu zic sa renunti prina data la bara spate si daca esti multumit renunti si la fata.

 

Bafta!

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Așa m-am gândit si eu. Suspensia este nouă și sunt foarte mulțumit de ea. Fară bară de torsiune față este nevoie de conuri de relocare a arcurilor la o suspensie de +2 inch???? Pe spate știu că îmi trebuie conuri de relocare, de mai multe mi-a sărit arcul dreapta spate din locaș la flexare maximă.

 

cam asa arata

IMG_3382.thumb.JPG.7bedca0effa5048dc7fa443c45fdb21c.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

742223664_roti111.thumb.jpg.cca02c8bb184181b16b2640f77063e17.jpg733761858_roti22.thumb.jpg.ecde2b74ad33a10812bf35b565bd5e2f.jpg

 

Jante J7 ET 8, noi. Gume Insta Turbo 235/70/16 noi ... Dar la Discovery nimic nu este așa simplu cum pare ... Am jante noi cu simex-uri dar nu am piulite, că astea de la jantele de aluminu nu merg la cele de tablă. Urmează să comand piulițe pentru jante de tablă de la cei specializati in piese de Land Rover (6 lei/bucată). Mai grav este că dând jos roata față si am observat că protecția planetarei (unde ar trebui să fie un MRL dacă era un Jimny) este din plastic. Deci, există ceva protecții sau capace la acest model de jantă cumpărată de pe paddok? (Nu stiu suficientă engleză să mă apuc să corespondez cu ei, dar in ultimă instanță voi apela la un traducător). Există capace planetară de metal? :ang:ang2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Codul de piesa este FTC 5414

http://www.paddockspares.com/ftc5414-hub-cap.html

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Piesa din link-ul anterior paddok este metalică? Mi-ar fi frica sa ies în teren cu plasticuri la butucul rotii. Repet, mașina mea are aceea protecție dar e din plastic. Mai studiez ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Piesa din link-ul anterior paddok este metalică? Mi-ar fi frica sa ies în teren cu plasticuri la butucul rotii. Repet, mașina mea are aceea protecție dar e din plastic. Mai studiez ...

 

Nu are decat rol de protectie de praf. Si nu stiu sa fie si metalice... dar nici eu nu le-am vazut pe toate:old

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Nu are decat rol de protectie de praf. Si nu stiu sa fie si metalice... dar nici eu nu le-am vazut pe toate:old

 

Sunt si metalice, le spun ei ca sunt HD dar... eu zic ca sunt tot ca si cele originale cu protectie de plastic.

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

http://www.paddockspares.com/pm770-heavy-duty-drive-flanges-pair.html

 

Asa ceva,gasesti si pe la noi cam la aceiasi bani.

Capacele alea de cauciuc imbatranesc,intra apa si strici rulmentii.

 

Superrr!! Așa ceva mă gândeam eu că există, da nu le-am văzut ... Multumesc! Am să le caut pe site-ul ***.ro, sper să le găsesc!

 

L.E. În UK este 37 euro perechea iar la noi 159 lei bucata. Deci ...

Editat de geo_jimny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Superrr!! Așa ceva mă gândeam eu că există, da nu le-am văzut ... Multumesc! Am să le caut pe site-ul ***.ro, sper să le găsesc!

 

L.E. În UK este 37 euro perechea iar la noi 159 lei bucata. Deci ...

Nu uita de transport si tva la transport.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Nu uita de transport si tva la transport.

 

Pretul este cu TVA de 37 euro. Am posibilitatea să le cumpăr fără TVA dar plătesc transportul sau cu TVA și mi le trimite un amic din Anglia cu „băieții”, așa cum am procedat cu jantele. Ideea era că în Romania pretul de vânzare este efectiv dublu iar salariile efectiv la jumătate. Și ne mai mirăm că piesesele la mașini sunt scumpe. Oricum e bine că există aceste capace și urmează să le cumpăr. Mai trebuie doar să verific dacă aceste capace intră în gaura centrală a jantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Caseta de directie incepe să dea semne de oboseală. Pierde lichid. Am citit pe forum ca există cineva specializat pe casete de directie de Discovery, dar nu mai găsesc postarea, nici măcar cu ajutorul funcției de cautare avansată. Mă poate ajuta cineva cu locatia și nr de telefon pentru repararea casetei de direcție? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

La astea de D1 este kit de reparatie mai serios decat pt D2 , da pe google STC2847R

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

De obicei se duce rulmentul cu ace de pe ax...daca asta are uzura poti sa-i schimbi garniturile dar e cam degeaba...rulmentul respectiv nu l-am gasit la vremea aia,am recuperat unul mai bun dintr-o caseta de dreapta...o alta optiune ar fi sa-i faci o bucsa de bronz grafitat,n-are moarte.

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Disco 300 Tdi sau un nou început

 

Cam asa am patit si eu, caseta prezenta joc si scurgeri de ulei, Vazusem pe aici pe forum un domn parca din Targoviste care reconditioneaza, am trimis-o , facut costat 700 sau 800 lei, toate bune , dupa aprox 6 luni a reaparut jocul si directia sa "ingreunat" asa ca o sa imi iau inima in dinti si o sa comandat una noua (adwest) de la paddock (450 eur) , cred ca ii mai rentabil decat una reconditionata care ii in jur de 250 eur la care trebuie sa mai platesti 100 lire (in schimbul celei vechi care din pacate daca nu esti din anglia nu se poate trimite) sau asa am inteles , stiu ca ii cam scump dar m-am invatat minte , decat sa mai reconditionez si cu riscul sa nu duca mult si garantiile ca la noi in romania etc etc..

 

Asta e parerea mea cel putin :sm:grin:

 

Cu respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare