Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Kia Mohave


4Runner

Postări Recomandate

Re: Kia Mohave

 

Salut 4runner!

Am citit ca schimbul de fluid ikl faci la 122.000 de km. Cutia e automata? Daca da, nu te sfatuiesc sa astepti atat de mult, in mod normal schimbul se face din 60.000 in 60.000. Vezi ca una spun vendorii si alta producatorii. Eu am incasat-o urat cu SantaFe - producatorul spune la 60.000 iar HAR zice 120.000. Deci mare grija!

Daca nu ar exista masinile mari, lumea ar fi mai trista...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Mohave

 

In pasaportul service scrie ca s-au schimbat zemurile la 60.000 km peste tot. Eu am zis sa le schimb la 122.000 pentru ca atunci fac si revizia si daca tot e sa bag mana in buzunar, apoi sa o bag adanc. Mai ales ca in cutie intra nu mai putin de 11 litri de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Mohave

 

Frumos, la 60.000 e mai mult decat ok.

Ca si remarca, cauta manualul original al masinii, nu te lua dupa reprezentante - valabil pentru orice. Sunt complet pe dinafara oamenii si daca vreo componenta se distruge totul e pe banii tai.

Daca nu ar exista masinile mari, lumea ar fi mai trista...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Mohave

 

Cunoscutii spun ca sunt bolnav cu ingrijitul masinilor. De veliere nu mai vorbesc, ca nu e locul.

Ca sa va faceti o parere, pentru acest model am ajuns pana la Michael Choo, care este General Manager Overseas PR Team la Kia Global si care initial m-a directionat catre Kia Europa. Ulterior a inteles si el ca nu ma descurc "acasa"si tot el a facut demersuri pe langa departamentul tehnic din tara mama. Acum astept manualul de intretinere in format pdf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Mohave

 

Cunoscutii spun ca sunt bolnav cu ingrijitul masinilor. De veliere nu mai vorbesc, ca nu e locul.

Ca sa va faceti o parere, pentru acest model am ajuns pana la Michael Choo, care este General Manager Overseas PR Team la Kia Global si care initial m-a directionat catre Kia Europa. Ulterior a inteles si el ca nu ma descurc "acasa"si tot el a facut demersuri pe langa departamentul tehnic din tara mama. Acum astept manualul de intretinere in format pdf.

 

moamaaa , moammmaa , ce treaba complicata cu kia asta ... trebuie relatii "sus puse" sa o poti intretine

PS . Ai naibii asiatici , pe toti ii cheama Michael, Jessica etc ... Ati observat?

Pai ce sa zic, spor in toate !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Mohave

 

Din pacate HAR (Hyundai Auto Romania) sunt foarte reticenti in multe chestii. Am avut si eu momente de "veselie" cu ei, dar pana la urma i-am batut cu armele lor. Coreenii stiu sa faca masini, din pacate insa la noi in RO cel putin stau prost pe partea de service - cel putin la noi in Craiova a fost jale cu ei. Service Nord, Prest Agent si EuroCar - au fost 3 la un moment dat. Extremi de scumpi si la vorba si la fapta - pana obtinea o info de la ei .. te duceai in lumea ta mai bine si pretul mare cerut pe diverse lucrari nu asigurau si calitatea serviciului.

Detin un Hyundai Santa Fe din 2007 si ma gandesc ca ar fi vremea sa o schimb, poate anul asta ... poate la anul... si-mi face cu ochiul modelul nou...dar stiind cum se pune problema cu service-ul .... parca ma gandesc la o masina SH.

 

PS. Cumva insa, cred ca e o chestie generalizata cam la toate marcile.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kia Mohave

 

Sunt cam scumputi, asa e. Un service bun nu stiu unde sa gasesc in Galati. Am un prieten cu VW Passat care din prima zi de cand a luat masina noua, nu a fost la reprezentanta ci la un service privat in Braila. Mi-a zis ca numai acolo are garantia ca i se schimba tot uleiul si i se face o intretinere corecta, chiar daca pierde garantia. Oricum in cazul in care pica ceva tot te certi cu cei de la reprezentanta.

Noul Santa Fe ma tenteaza si pe mine, insa acum am masina pe viata ca nu vad sa fie interesat cineva sa o cumpere vreodata, desi e super masina iar costurile de intretinere sunt mult mai jos decat la un Landcruiser sau Pajero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Kia Mohave

 

Asa cum spuneam mai sus, astazi am schimbat toate zemurile masinii si anume: ulei cutie de viteze 10 l, ulei diferential spate, ulei diferential fata ( 3 l ambele), ulei cutie de transfer (1.5 l) , fluid directie, lichid frana, reglat frana de stationare, inlocuit motoras stergatoare de parbriz ( dadea semne de gripare si chiar nu stiu cauza). Operatiunea a avut loc la Hyundai Galati iar costul total a fost de 1.300 lei. Testele de rigoare si verificarile mecanice au intrat in pret. Plus verificat discuri si placute frana. Initial am avut o oferta de 2.300 lei si am achitat un avans de 1.200 lei. Factura finala a fost de doar 1.300 si am mai achitat doar diferenta de 100 lei. Operatiunea a durat 8 ore cu tot cu teste. Ma declar foarte multumit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare