Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum se aeriseste ambreiajul la 1.8 ?


nyckolas_77_nks

Postări Recomandate

Re: Cum se aeriseste ambreajul la 1.8 ?

 

Nu a facut nimeni o amarata de aerisire la ambreiaj sau nu vrea nimeni sa spuna ?

 

la 1.8 exista un sistem pompa-piston un pic mai "empirica". aerisire propriu zisa nu vei face decat in felul urmator.

- scoti cilindru de pe suportul CV

- scoti mansonul de cauciuc

- scoti pistonasul prin apasari usoare ale pedalei de ambreiaj.

- scoti capacul de cauciuc de la pompa. este un capac cu supapa si perna de aer.

daca vrei sa cureti instalatia bagi aer pe cilindru si va da afara pe gura pompei.

stergi frumos cu o carpa curata pompa si cilindru in interior si apoi adaugi lichid de frana (dot 4- sau 5) sau daca nu vezi ca exista un asa zis lichid siliconic (eu functionez cu dot 5) in pompa

dai cateva pedale (cu mana) pt ca el nu va mai reveni ca sa se umple cilindrul

completezi cu lichid mai dai cateva pedale cu mana ca sa dea lichid afara pe cilindru , introduci arcul (eu l-al mai intins un pic pt ca ma enerva ) apoi introduci pistonul (nu pana jos ci doar la 1/3 din lungimea cilindrului.

va refula lichid pe pompa dar nui bai

dupa aceea comprimi cu mana burduful capacului de la pompa (dupa ce te asiguri ca supapa functioneaza ) si montezi cilindrul pe CV.

dai pedale pana se comprima .

 

 

cam atata, cand dai pedale cu mana ca sa aduci lichidul in piston retragerea pedalei sa o faci incet ca sa poata da erul afara.

cam atat.

bafta

Editat de mariusb
Daca puteam scoate barca din apa cu tico deveneam fanul lui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste ambreajul la 1.8 ?

 

la 1.8 exista un sistem pompa-piston un pic mai "empirica". aerisire propriu zisa nu vei face decat in felul urmator.

- scoti cilindru de pe suportul CV

- scoti mansonul de cauciuc

- scoti pistonasul prin apasari usoare ale pedalei de ambreiaj.

- scoti capacul de cauciuc de la pompa. este un capac cu supapa si perna de aer.

daca vrei sa cureti instalatia bagi aer pe cilindru si va da afara pe gura pompei.

stergi frumos cu o carpa curata pompa si cilindru in interior si apoi adaugi lichid de frana (dot 4- sau 5) sau daca nu vezi ca exista un asa zis lichid siliconic (eu functionez cu dot 5) in pompa

dai cateva pedale (cu mana) pt ca el nu va mai reveni ca sa se umple cilindrul

completezi cu lichid mai dai cateva pedale cu mana ca sa dea lichid afara pe cilindru , introduci arcul (eu l-al mai intins un pic pt ca ma enerva ) apoi introduci pistonul (nu pana jos ci doar la 1/3 din lungimea cilindrului.

va refula lichid pe pompa dar nui bai

dupa aceea comprimi cu mana burduful capacului de la pompa (dupa ce te asiguri ca supapa functioneaza ) si montezi cilindrul pe CV.

dai pedale pana se comprima .

 

 

cam atata, cand dai pedale cu mana ca sa aduci lichidul in piston retragerea pedalei sa o faci incet ca sa poata da erul afara.

cam atat.

bafta

Multumesc din suflet pentru ajutor, daca ai vreodata drum prin craiova dau o bere, eram putin in dilema pentru ca toata lumea imi zicea ca are aerisitor pe cilindru si nu il gaseam dar defapt el nici nu exista...ca ieri cum mergeam asa linistit cu masina dintr.o data la o banala schimbare a vitezei apas ambreiajul si pedala ramane la podea, bine ca a ramas pe liber si am putut opri masina ca schimbatorul nu mai intra in nici o treapta...ma dau jos sa vad ce s.a intamplat si vad balta sub ea...s.a rupt suportul metalic pe care vine cilindrul si mi.a cazut cilindru de la locul lui , am gasit arcul si toate cele, l.am asamblat la loc l.am pus asa legat cu o sarma de suport , am bagat lichid in pompa da nu reuseam sa o aerisec sa pot ajunge cu masina acasa. Am umplut pompa de lichid si am pus capacul cu acel cauciuc din interior apasat si am suflat cu compresorul de umfat rotile pe gaurica aia din capac, balonasul ala din interior s.a umflat si mi.a impis cat de cat lichid in instalatie cat sa o pot duce pe roti acasa da nu intra in treapta 1 si 3 , am mers asa cu 2 si 4.... Azi am comandat suportul si maine cand imi vine il schimb si aerisesc....asa ca idee la dezmembrari este 100 lei iar nou 60 lei :)).. O zi minunata la toata lumea si fara evenimente...

Editat de nyckolas_77_nks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste ambreajul la 1.8 ?

 

asa ca idee la dezmembrari este 100 lei iar nou 60 lei :)).. O zi minunata la toata lumea si fara evenimente...

 

daca cel original este 60 lei (desi eu nu cred) este pret ffffforte bun. suportul original are grosime mai mare in carne si este mai solid. vezi ca cele afermarket flambeaza (sunt mai subtiri in carne)si vei pierde foarte repede pistonul.

Daca puteam scoate barca din apa cu tico deveneam fanul lui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste ambreiajul la 1.8 ?

 

Clar nu pe original la banii astea, este ALLMAKES...dar si in dezmembrari sunt mai obosite, ma gandesc ca asta este nou macar si daca este mai subtire poate ii mai dau doua punte de sudura , o armatura si se rezolva si partea cu rezistenta si flambatul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Cum se aeriseste ambreiajul la 1.8 ?

 

Clar nu pe original la banii astea, este ALLMAKES...dar si in dezmembrari sunt mai obosite, ma gandesc ca asta este nou macar si daca este mai subtire poate ii mai dau doua punte de sudura , o armatura si se rezolva si partea cu rezistenta si flambatul....

 

Salutare, ai reusit pana la urma sa aerisesti circuitul? mie personal nu prea mi-a iesit, pistonasul nu impinge suficient de mult tija de la cutia de viteze incat sa debraieze complet. Am facut exact cum a zis mariusb cu mici exceptii in sensul ca am folosit DOT3 ca asta il aveam la indemana in loc de DOT4 sau 5 iar suportul de la cilindru cam fambla, asta fiind defapt si motivul pentru care a sarit cilindrul de la locul lui. Acum am intarit suportul si am luat un DOT 5.1 insa mai am o nelamurire...cat lichid trebuie sa fie in pompa atunci cand se monteaza capacul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cum se aeriseste ambreiajul la 1.8 ?

 

L-am rezolvat! Am dat tot ansamblul piston-cilindru receptor jos de pe masina si aerisirea am facut-o cu el in mana apasand tija de la pedala ambreiaj pana a scos tot aerul de pe instalatie am completat cu lichid, am pus capacul pompei cu burduful strans ( am acoperit orificiul cu un deget) am introdus pistonasul de la cilindru cat sa pot pune burduful, montat tot la loc si asta a fost. Initial imi luasem gandul...de la 500 lei... dupa mai multe incercari esuate mai ales ca absolut toti mecanicosii spusesera ca asa ceva nu se repara/aeriseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare